http://www.kocaeliburada.com/yasam/yayin/Kocaelide_30_Yildir_Oruc_Tutan_Esnaf_Gorenleri_Sasirtiyor | kocaeliburada

30 Yıldır Her Gün Oruç Tutarak Herkesi Şaşırtan Gölcüklü Esnaf

Favorilerime
Ekle

Ramazan tüm bereketiyle geldi gelmesine ama beraberinde belki de hiç haberimiz olmayacak ilginç konuları da getirdi.

Bugün sizi oruç tutma konusundaki istikrarıyla epey şaşırtan bir isimle tanıştıracağız mesela. Kendisi Gölcük'te yaşayan bir esnaf ve oruç tutmak onun gündelik yaşamının sıradan bir parçası haline gelmiş.

Neden mi böyle diyoruz?

Çünkü kendisi her yıl toplam 30 gün değil 30 koca yıldır her gün oruç tutuyor.

Buyursunlar, karşınızda 30 yıldır bıkmadan usanmadan oruç tutan Osman Ay!

Gölcük'te yaşayan Osman Ay, 51 yaşında ve tam 30 yıldır oruç tutuyor

Kocaeli'nin gölcük ilçesinde yaşayan Osman Ay, 51 yaşında bir market işletmecisi. Onu gündem haline getirense 30 yıldır oruç tutuyor olması. İddiasına göre Ramazan Bayramı'nın ilk günü ve Kurban Bayramı'nın dört günü dışında tüm yıl boyunca oruç tutuyor. Üstelik bunu yaz-kış demeden, bir gün bile aksatmadan 30 yıldır yapıyor.

Gençken oldukça kilolu olduğunu söyleyen, hatta 155 kiloya dek çıkan Osman Ay, aldığı karar sonrası sıkı bir diyet yaparak 4,5 ayda 70 kilo vermiş. Kilo verdikten sonraysa oruç tutmaya başlamış. Oruç tutmanın kilo verdirmeyeceğinin de altını çizen Osman Ay, o dönemlerini şöyle anlatıyor:

"Lise yıllarında 155 kiloydum. Okulla Çanakkale gezisine gitmiştik. Tartıcının önünde herkes tartılıyordu. Sıra bana gelince, 'Benim tartım bozulur' diyerek beni tartmadı. Çok üzüldüm. Eve döndüğüm zaman kilo verme kararı verdim. Ondan sonra büyük azim, irade ve sabırla 70 kilo verdim. Kilo verdikten sonra oruca başladım. Yani kesinlikle oruç kilo verdirmez. Oruç tutarak kilo vermedim. Kilo verdikten sonra oruç tutmaya başladım."

"Sürekli oruç tutacağım" düşüncesiyle oruç tutmaya başlamadığını söyleyen Ay, zorlanmadığını fark edince devam etmeye karar veriyor

Kilo verdikten ve oruç tutmaya başladıktan sonra zorlanmadığını fark eden Osman Ay, oruç tutmaya devam etmeye karar vermiş. Bugüne dek oruç tuttuğu için hiçbir sağlık sorunu yaşamadığını, aksine kendini hep zinde ve mutlu hissettiğini fark edince de devam etmiş ve bu sene tam olarak 30 yılını doldurmuş. Osman Ay, bu 30 yılın başlangıcını ise şöyle aktarıyor:

"Baktım sağlığıma herhangi bir zararı yok, ben buna devam ettim. Ben 3 ay, 1 sene tutacağım diye başlamadım ama nasıl geçti seneler. Şu anda 30 yılı buldu. Rabbime şükürler olsun bana böyle bir güzel nimeti bahşettiği için. Çok mutluyum, çok huzurluyum. Sabah 07.30’da markete geliyorum, akşam 22.00 gibi gidiyorum. Rabbim o kadar güzel bir sabır veriyor ki bana inanın bunu oruç tutmama borçluyum. Zindeliğimi de ona borçluyum."

Osman Ay, oruç tutanlara da tavsiyelerde bulunmayı ihmal etmiyor

kocaeliburada

kocaeliburada

30 yıldır bayram harici hiç aksatmadığı oruç tutma deneyimini de paylaşmak isteyen Ay, kendi bünyesinin artık bu duruma çok alıştığını ama oruç tutanların dikkat etmesi gereken konular olduğunu da söylemeden geçmiyor ve şunları ekliyor:

"Şimdi günler çok uzun. Ben alışığım ama diğer insanlar için şunu söylüyorum, işte ‘Şu diyetisyen şunu söylüyor, gıda şeyi şunu söylüyor’ bence kişinin doktoru zaten kendisidir. Doktor bir reçete sunar ama bunu yapacak olan insanın kendisidir. Herkeste bir irade herkeste bir akıl var. Oruçlu insan ibadeti güzel yapar. Midesi dolu olan insan spora gittiği zaman bile sporu güzel yapamaz. Çok abur cubur yeme, bir çorba bir salata, hafif şeylerle geçiştir. Sahurda da öyle yapsınlar. Çok ekşi yemek, çok tuzlu, çok acı yemek insanın çok iştahını arttırır. Bu tür şeylerden biraz daha azaltsınlar kendilerini. Bu sefer çok su ihtiyacı hissedecekler, gün uzun."


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Ali Kara19 Mayıs 2018 05:25
Otuz yıllık oruca ragmen yine saçı dökmüş, yaşlanmış; üstelik milyoner de olmamış, hala market işletmeye devam... Madem öyle günlük yemek rutinine devam...
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?