Uçakta Neden İniş ve Kalkışlarda Mutlaka Su İçmelisiniz?

Favorilerime
Ekle

Size uçakla seyahat ederken içeceğiniz bir bardak suyun sağlığınızı koruyabileceğinizi söylesek?

Diğer bir deyişle uçuşlarda suyu yalnızca susadığınız için değil ileride sağlık problemleri yaşamamak için de içmelisiniz.

Nedeni ise oldukça ilginç.

Kulak sağlığı için çok mühim bir konu

Günlük hayatta hissettiğimiz alçak hava basıncıyla yüksek rakımlara çıkıldığında hissettiğimiz basınç aynı değil. Özellikle uçuşlarda yükseklere çok hızlı bir yükseliş olduğunda insan vücudu buna hemen uyum sağlayamıyor ve yaşanılan basınç farkı en fazla kulaklara zarar veriyor.

Bu durumda kulak içi basınç düşük kalıyor ve kulak zarı içeriye doğru paraşüt gibi çökebiliyor. Kulak zarındaki bu itilme-çekilme çok olduğunda ise tıkanıklık haricinde ağrı ve acı da hissedilebiliyor. Bu bazen kalıcı duyma sorunlarına bile yol açabiliyor.

Uçakta su içmek ne işe yarıyor?

ucakta-su-icmenin-sagliga-faydasi-yeni

Ancak bunu engellemenin ve basınç farkının ortaya çıkardığı risklerden en az etkilenmenin çok da kolay bir yolu var.

Uzmanlar özellikle iniş ve kalkışlarda küçük yudumlarla su içmenin yutkunma hareketini sağlayacağını ve basıncın etkisini azaltacağını söylüyorlar. Bunun nedeni ise orta kulak sistemine hava akışını sağlayan yapıların yutkunma hareketiyle besleniyor olması. Zira uçakta su içtiğinizde kulaklarınızın daha az tıkandığına şahit olabilirsiniz.

Su içmek tek çözüm değil elbette. Bunu engellemenin daha fazla bilinen bir diğer yolu ise sakız çiğnemek. Sakız çiğnemek yutkunmayla birlikte çene hareketlerini de etkinleştirdiği için kulaklardaki tıkanıklığı ve acıyı hafifletebiliyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken sakızı balon şişirerek çiğnememek. Zira bu hareket kulaklarınıza tahmin edemeyeceğiniz kadar zarar verebilir.

divalikes

divalikes

Aman diyelim.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?