baharatli-kulahta-cig-kofte-one-cikan

"Baharatlı Külahta Çiğ Köfte" ile Dikkat Çeken Kahramanmaraşlı Kadın Girişimci

Favorilerime
Ekle

Lezzet dolu girişimleri seviyor, bu bir de ülkemizde gerçekleşince, hele bir de kadın elinden çıkınca ayrı bir bayılıyoruz, doğruya doğru.

Bugün de yine nefis bir girişimden söz edeceğiz.

Kahramanmaraş'ta yaşayan bir kadının nefis fikriyle ortaya çıkan ve merak uyandıran bir girişimden.

Özellikle çiğ köfte sevenleri böyle alalım diyor ve sizi Ayşegül Erkent ile tanıştırıyoruz.

Buyursunlar...

Ayşegül Erkent, Kahramanmaraş'ta yaşayan üç çocuk annesi başarılı bir iş kadını

Kahramanmaraşlı Ayşegül Erkent, üç çocuk annesi olmanın yanı sıra iş hayatında da başarıyı yakalamış bir kadın. Üniversiteyi, iş kurma hayalinin peşinden gittiği için yarıda bırakan Ayşegül Hanım, işe önce kendisine bir çiğ köfte dükkanı açarak başlamış.

İş hayatına hızlı bir giriş yaptıktan sonra pes etmeyen bu başarılı kadın, yaptığı işte nasıl daha iyi olabileceğinin, nasıl fark yaratabileceğinin peşinden gitmiş ve ortaya merak uyandıran bir lezzet çıkarmış: Baharatlı külah!

Hazırladığı baharatlı külahlarla çiğ köfte servis etmeye başlıyor

Başarılı girişimci, çiğ köfte servisinde fark yaratmanın yollarını ararken aklına külahları baharatlandırmak geliyor. Önceleri reyhan ve nane gibi çeşitli baharatlarla denemeler yapan ama bir türlü istediği lezzeti yakalayamayan Erkent, sonunda Kahramanmaraş'ın pul biberinin başrolde olduğu özel bir baharat karışımıyla başarıyı yakalıyor ve baharatlı külahlarını sahip olduğu külah makinesiyle hazırlamaya başlıyor.

Çiğ köfteyi bu külahların içinde servis ederek farkını ortaya koyan başarılı iş kadını, zamanla daha da çok ilgi çekmeyi başarıyor.

Esin kaynağı ise Maraş dondurmaları

yeniesnaf

yeniesnaf

Ayşegül Erkent, bir anda ünlenmeye başlayan "baharatlı külahta çiğ köfte"lerinin esin kaynağının, yine yaşadığı şehirden, Kahramanmaraş'tan ve Maraş dondurmalarından çıktığını söylüyor. Külahta çok sevilen dondurmalardan ilhamla yola çıkan Erkent şunları ekliyor:

"Ben de bundan esinlenerek farklı bir sunum yapmak istedim. Normal dondurma külahları şekerlidir. Piyasada hiç baharatlı külah olmadığını fark ettim. Külahlarımızı baharatlandırdık, çiğ köfte ile buluşmasını böyle sağladık. Kendimize ait külah makinemiz var. Bu makineyle her şeyini biz hazırlayarak külah köftemizi müşterilerimize sunuyoruz. Baharatlı külahta çiğ köftenin tadına bakınca beğeniyorlar."


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?