https://www.healthline.com/health-news/might-smell-better-if-you-eat-fruits-and-vegetables | healthline

Bizden Söylemesi: Sebze Yiyen Erkeklerin Kokusu Kadınlara Daha Çekici Geliyor

Favorilerime
Ekle

Her gün binbir türlü anket, çeşit çeşit testle karşılaşıyor, erkeklerin kadınlarda, kadınların da erkeklerde en çekici bulduğu özelliklerle ilgili uzun uzun listeler okuyoruz. Elbette tüm bunlar herkes için "geçerli" olmuyor, hatta çoğu zaman yanılıyoruz.

Ama... Bilim yanılıyor olamaz.

Yapılan deneylere göre bol bol sebze yiyen erkeklerin kokusu kadınlara daha çekici geliyormuş.

Peki ama bu nasıl mümkün oluyor, bu nasıl bir deneyin sonucu böyle?

Buyurun, ayrıntılarıyla öğrenelim hep birlikte.

Yapılan araştırma ve deneylere göre sebze yiyen erkekler et yiyen erkeklere göre daha çekici kokuyor

Bugüne dek koku ve çekicilik arasındaki bağlantıyla ilgili olarak yapılan deneylerde, kişinin ter kokusuyla potansiyel partnerine ne kadar sağlıklı olduğunu gösterdiği düşünülüyordu. Yapılan son deneyle birlikte bu düşüncenin hala geçerli olduğu ortaya çıktı.

Avustralya'daki Macquarie Üniversitesi'nde bir grup bilim insanı, kadınların ne tür beslenen erkekleri daha çekici bulduklarına dair bir koku deneyi yaptı. Deney kapsamında, önce sağlıklı erkek deneklerin cilt renklerine bakıldı ve buna göre yedikleri sebze miktarları değerlendirildi. Bunun için spektrofotometre adlı bize pek yabancı gelen bir yöntem kullanan bilim insanları, ardından da erkek deneklerin genel beslenme düzenini değerlendirmek için gıda sıklığı anketlerini doldurmalarını istedi.

Son olarak deneklere temiz gömlekler verilerek bir dizi egzersiz yaptırıldı ve ardından gömlekler alınarak özel bir şekilde muhafaza edildi.

Sıra kadın deneklere geldiğinde, her birinden bu gömlekleri koklamaları ve ardından çeşitli faktörlere göre sınıflandırmaları istendi. Cevapları derlediklerinde sıklıkla birlikte gruplandırılmış belirli tanımlayıcıların bulunduğunu fark ettiler. Buna dayanarak, gömleklerin ne kadar iyi koktuğunu gösteren bir dizi faktör hazırladılar. Bu faktörler şöyleydi:

Hayvan faktörü: Hayvan, etli, yağlı
Çiçek faktörü: Çiçek, meyveli, tatlı ve tıbbi
Kimyasal faktör: Kimyasal ya da yanık
Balık faktörü: Balık, yumurta, sarımsak, maya, ekşi, tütün

Tüm bu deney ve değerlendirmelerin sonunda ezici bir çoğunlukla sebze ve meyve yiyen erkeklerin en çekici kokuya sahip oldukları ortaya çıktı. Aynı zamanda karotenoid adlı bitkilerde bulunan bir pigmentin ciltte neden olduğu sarımsı tonun da en çekici ton olduğu sonucuna varıldı.

En az çekici bulunanlarsa karbonhidrat ağırlıklı beslenen erkekler

healthline

healthline

Deneyde ayrıca, çok fazla et yiyen erkeklerin daha yoğun bir kokuya sahip oldukları belirtildi ancak bu koku "kötü" olarak değerlendirilmedi. Karbonhidrat ağırlıklı beslenen erkeklerinse "en az" çekici kokuya sahip oldukları ortaya çıktı.

Anlayacağınız daha sağlıklı yaşamak, daha çekici bulunmak ya da daha temiz kokmak istiyorsanız sebze ve meyveleri hayatınıza daha çok sokmaya özen gösterin.

Bakın sadece biz söylemiyoruz, bilim insanları söylüyor.

Unutmadan, eğer koşar adım markete, manava gidip sebze alacaksanız sizi sebze tariflerimize de bekleriz.

Kaynak: Dailymail


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?