Yemek Yapmaya Yeni Başlayanların Çok Şanslı Olduğuna 17 Tatlı Kanıt

Favorilerime
Ekle

7 yaşındaki bir çocuğun babasıyla ilk defa maç izlemeye gitmesi, bir öğretmenin ilk dersi, yavru bir serçenin ilk defa kanat çırpması, bir bebeğin ilk defa yürümesi, bir jokeyin ilk defa yarış kazanması gibidir yemek yapmaya başlamak. Bir tutkudur aslında yıllardan beri içinde bulunan. Eline bıçağı, tavayı alınca ortaya çıkar.

Bazıları bu tutkuyu okur, farkında olur, bütün hayatının ona göre şekillendirir. Bazıları farkında olmaz, okuyamadığı bir tutkunun peşinden gider, mutlu olur. Ama her ne olursa olsun yemek yapan insan şanslıdır...

Yemek yapmaya yeni başlayan da.

Çünkü keşfedeceğin yüzlerce şeyin olduğu güzel bir hayat vardır artık önünde

Bu bir tarif olur mesela ya da mozaik pastayı çok güzel yaptığını duyduğun bir mekan. Seni oraya gitmekten hiçbir şey alıkoyamaz artık. İçindeki keşfetme isteğini bastıramazsın.

Canının istediği her şeyi yapabileceğin günler, seni bekler

Gecenin bir vaktinde canın trileçe çektiğinde sana senden başka yardımcı olacak biri yoktur. Bu güzel bir şeydir aslında, tıpkı insanın kendisine yetebilmesi gibi.

Yaratıcılığın gün geçtikçe artacak sevgili dostum, sıradanlığı sevmeyeceksin

Sıradan sunumlar, ruhsuz sofralar bayatlamış poğaça gibi gelmeye başlayacak sana. Günden güne daha yaratıcı dokunuşlara ihtiyaç duyacaksın. Yaratıcılığın artacak.

Bir insanı doyurmanın ne kadar güzel bir his olduğunu anlayacaksın, hazır ol

Daha fazla insanı doyurdukça daha da fazla büyüyecek bu hissin. Müthiş bir şey.

Kendi kendini iyileştirmenin mümkün olduğunu göreceksin, şaşırma

Yemek yapmak en güzel terapilerden biridir. Eskiden olduğu gibi yine düşeceksin, yine hayat güzel davranmayacak bazen sana. Lakin yemek yaparak kendini iyileştirdiğini göreceksin. Herkese nasip olmaz bu yetenek.

Bazen en güzel şeyin kendine vakit ayırmak olduğunu bir kez daha bileceksin

Bir kadeh şarap açacaksın mutfakta mesela, sevdiğin bir albüm eşlik edecek sana. Bir kitap koyacaksın önüne. Bir yandan yemek yaparken bir yandan çok keyifli vakit geçireceksin.

Bir sunumla kendini ifade edebilecek, bir baharatla duygularını yansıtacaksın

Yemek yapmak insanın kendini ifade etmesi, edebilmesidir çoğu zaman. Bir baharat bile yetecek yeri gelince kendini ifade etmene. Mutluluğunu masadaki sofradan çıkaracaksın bazen.

Üretmeden geçen bir gününe bile sinir olacaksın, haberin olsun

yemek-yapmayi-seven-insanlarin-ortak-noktalari

Üretmek yeryüzündeki en büyük hazlardan biridir. Aksini söyleyenle tartışmayın bile. Yemek yapmaktan üretmelerin en keyiflilerinden biridir. Yemek yapamadığın gün olsa bile, bir şiir yazmak, bir resim yapmak isteyeceksin yeteneğine göre.

Kahvaltıların olacak mesela, bir ritüel olarak anlamlar yüklediğin kahvaltıların

Kahvaltının bir simitle geçiştirilmeyeceğini öğrenecek kadar çok seveceksin yemeği. İçinde çay demlenmiş olan her kahvaltıya özen göstereceksin.

Artık daha olgun olacaksın, neler oluyor demeyesin

yemek-hatalari

Sizi bilmiyorum ama bence yemeğin altını yakmış bir insana pişmanlıktan bahsedemezsiniz daha fazla. O artık eskisinden çok daha olgundur.

Üşendiğin günler de olacak tabii ama bir daha asla tembel hissetmeyeceksin, söylemiş olalım

Bir tatlı yapmak için 2 saatini harcayan birine tembel diyemezsiniz bir daha. Belki diğer sefere aynı tatlıyı yapmayacak ama mutfağa girmeye de üşenmeyecek.

Sana ait onlarca güzel eşya olacak mutfakta

emaye-pisirme-kaplari

Yemek yapmayı seven insanların bir yanı koleksiyonerdir aslında her daim.

İçinde nereden geldiğini bir süre anlamadığın cesaret olacak, gerektiğinde kullanacağın

Hiç bilmediğin bir tarifle tanıştığında midende bir güç belirir. İşte onun adı meraktan gelen cesarettir. Gerektiği zaman başka yerlerde de kullanabilirsin.

Her yeni tarifte yeni bir maceraya atılacaksın, heyecana alıştır kendini

Birkaç dokunuşla bambaşka bir hal alan tariflerin her biri sola döndüğün için ormanda kaybolduğun çocukluk hikayendir. En baştan maceradır her seferinde.

Bir küslüğün bir dilim kekle sona erebileceğini öğreneceksin, unutma bu bilgiyi

Matcha Kek Tarifi

Matcha Kek Tarifi

"Sana kek yaptım" bütün dillerde "Özür dilerim"den daha güçlü olabilir.

Kuvvetle muhtemel daha çok sevecek ve sevileceksin bundan sonra, aklında olsun

mutfak-ask-manset

Hani biri en sevdiği kitabı önerirken "Senin adına çok mutluyum çünkü önünde keyifle geçireceğin onlarca saat var" der ya. Yemek yapmayı seven insan için şöyledir bu cümle: "Senin adına çok mutluyum çünkü önünde yemek yapmayı seven bir insanla geçireceğin muhtemel yıllar var"

Her yaptığın yemek, her doldurduğun tabak afiyetle olsun

huffpost

huffpost

Bu tutkunun her ne olursa olsun arkasından koş güzel insan. Her yemeğin bereketli, her sofran kalabalık olsun.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?