Hangi Balık Kaç Santimetre Avlanmalı?

Yasalara Göre Avlanabilir Balık Boyları: Hangi Balık Kaç Santimetre Olmalı?

Favorilerime
Ekle

"Üç tarafı denizlerle çevrili" ülkemizde balık pişirme ve yeme kültürü ne kadar beklentilerimizin altındaysa (bilgilenmek için: Hangi Mevsimde Hangi Balık Yenir ve Nasıl Pişirilir?), balık avlama mevsiminde boylarına göre balık türlerini avlama konusunda yasalara gösterilen uyum da o kadar az.

Yani biz bu kadar denizin ve balık türünün hakkını tam olarak veremiyoruz. Her balık mevsimi yine konuştuğumuz üzere balıkların boylarını gözeterek avlanılmadığı takdirde birçok balık türünün zaman içinde bulunamayacağını, örneğin o çok sevdiğimiz lüferin 20 cm'den düşük boylardaki yavrularını (çinekop diye satılan lüfer yavrusunu) tuttuğumuzda o güzelim balıklara nasıl kötülük ettiğimizi göremiyoruz. Çocuklarımız, hatta biz de nesli tükenen lüferi bir gün yiyemeyebiliriz.

O yüzden tutan kadar yiyenin de sorumluluğu olduğunu düşünüyoruz. Tezgahlarda gezerken lüferin küçüğünü, palamutun serpilmemişini, kılıç balığının yavrusunu almayın. Aşağıda Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı güzel bir görsel çalışma var. Yasalara göre deniz ve tatlı su balıklarının avlanabilir asgari, en az boy ölçülerini gösteriyor. Böylece "lüfer kaç cm avlanmalı, tutulmalı?" sorusuna artık cevabımız var.

Aşağıdaki boylardan küçük olanları almayın diyoruz ama aynı zamanda şikayet de edebilirsiniz. Eğer çocuklarımız da "üç tarafı denizlerle çevrili" diye övüne övüne anlattığımız güzel ülkemizin güzel balıklarından yesin istiyorsak, balıkların geleceğini korumak hepimizin görevi olmalı. Yasalara göre asgari boyundan küçük olan balıkların satıldığını görürseniz hemen o balık tezgahını ya da balık restoranını 174 Alo Gıda'ya, 158 Sahil Güvenlik'e ya da 156 Alo Jandarma'ya şikayet edebilirsiniz.

Deniz balıkları yasal avlanabilir asgari boy ölçüleri

Hamsi > 9 cm
Tekir > 11 cm
Sardalya > 11 cm
Barbunya > 13 cm
İstavrit > 13 cm
Mezgit > 13 cm
Lüfer > 20 cm
Palamut > 25 cm
Bakalyaro > 25 cm
Kalkan > 45 cm
Lagos > 45 cm
Kılıç balığı > 125 cm

Tatlı su balıkları yasal avlanabilir asgari boy ölçüleri

Tatlı su levreği > 18 cm
Siraz > 20 cm
Tatlısu kefali > 20 cm
Alabalık > 25 cm
Kadife > 26 cm
Sudak > 26 cm
Karabalık > 35 cm
Sazan > 40 cm
Turna > 40 cm
Yılanbalığı > 50 cm
Yayın > 90 cm

Avlanabilir Asgari Balık Boyları

Avlanabilir Asgari Balık Boyları


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Hamza Çiviler10 Şubat 2022 06:51
Küçük yavru balıkları salalım,yavrulasınlar balıklarmız çok olsun eğer küçük balıkları salmazsanız yavrulayamazlar balıklar azalır yiyecek balık bulamayız.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?