bitki-calari-manset

Vücut Direncinizi Artırarak Sizi Hastalıklardan Koruyan 23 Kahraman Bitki Çayı

Favorilerime
Ekle

Bitkiler hayatımızda olmasaydı ne yapardık hiç düşündünüz mü? Lezzet, hoş koku, güç, enerji ve sağlık istediğimizde hemen onlara başvuruyoruz. Onlar da bizi hiç yarı yolda bırakmıyor.

Baştan tırnağa tüm organlarımıza bir şekilde yararı dokunan, bizi stresten uzaklaştıran, ruhumuzu yatıştıran ve besleyen bitki çayları, siz ne zaman iyi hissetmeseniz vücudunuzu rahatlatmak için de orada. O çekmeceyi açın, o suyu kaynatın, o çayı demleyin ve afiyetle için!

Bu arada ufak bir not: Tarçın gibi kabuk bitkilerin çayı yapılacağı zaman bitki kaynatılmalı, yapraklı ve çiçekli bitkilerin çayları hazırlanılırken ise demleme yöntemi uygulanmalıdır.

Bu önemli bilgiye de nail olduğunuza göre hem midenizi hem de ruhunuzu rahatlatacak, size enerji ve güç verecek bitki çayı önerilerimizi okumaya başlayabilirsiniz.

Hazımsızlık, mide şişkinliği ve gaz sorunlarına iyi gelir: Nane çayı

nane-cayi

Diyet esnasında düzenli kullanıldığında zayıflamaya da destek olan nane çayı, içeriğindeki C vitamini ile sizi hastalıklara karşı korur, vücut direncinizi artırır. Bütün bunların dışında bu özel çay, mentol etkisiyle yüksek ateşi de düşürür.

Sindirimi rahatlatır, mide kramplarını giderir: Papatya çayı

papatya-cayi

Mayıs ve Haziran aylarında çiçek veren papatya, siyah çaydan sonra en çok tüketilen çaydır. Yararları ise saymakla bitmez, iltihaplı yaralar, kaşıntılar ve döküntüler için birebirdir. Cildi güzelleştirir. Diş ağrılarına gargara olarak kullanıldığında ağrıyı hafifletir. Ayrıca, nezle ve sinüzit tedavisinde de olumlu etki gösterir.

Mide bulantıları ve karın ağrıları için özellikle önerilir: Zencefil çayı

Zencefil Cayi

Zencefil Cayi

Doğal bir ağrı kesici olduğu bilinen zencefil çayı, regl ağrılarına da kökten çözüm sağlıyor. Astımlı hastalar için de faydalıdır. Balgamı yumuşatarak akciğerleri rahatlatıyor. Öksürüğün azalmasını sağlıyor. Tüm bunların dışında bir de sakinleştirici etkisi vardır. Streslerden uzaklaşmanızı ve rahatlamanızı sağlıyor.

Bağırsak ve mide gazlarına karşı olumlu etkisi vardır: Rezene çayı

rezene-cayi

Halk arasında bebeklerin gaz şikayeti için de sıklıkla kullanılan rezene, metabolizmayı hızlandırır, toksinlerin atılmasını hızlandırır. Ateş düşürür. Boğaz ağrısına iyi gelir. Bir su bardağı kaynamış suya bir-iki çay kaşığı kurutulmuş rezene eklenerek beş-on dakika boyunca demlenmeye bırakılarak hazırlanır. Beş dakikada hazırlanır, beş dakikada rahatlatır.

Karaciğeri temizler, iştahı düzenleyici etkisiyle vücudu rahatlatır: Karahindiba çayı

 

karahindibag-cayi

Papatyagillerden karahindibanın en önemli faydalarından biri karaciğeri temizlemesidir. Kansızlığa iyi gelir, çünkü D vitamini içeriyor. Ayrıca stres ve depresyonun vücudunuzda oluşturduğu olumsuz etkiyi de yok eder.

Kan ve lenf damarlarını genişletir, ağrıları dindirir: Çadıruşağı çayı

Çadıruşağı otu, çayı ve yağının dolaşım sistemine olumlu etkisi göz ardı edilemez. Fakat bu çay sık kullanıldığında başta karaciğer olmak üzere iç organlara ciddi zararlar verebilir. Hatta bazı kaynaklara göre ölüme dahi yol açabilir. Aman haa...

Sindirime yardımcı olur, kandaki şekeri dengeler: Kimyon çayı

kimyon-cayi

Balga söktürücü, üst solunum yolları hastalıklarına karşı koruyucu, idrar yolu enfeksiyonu tedavisine yardımcı ve doğal bir böbrek temizleyicidir. Vücudun uyku ve şeker dengesi de kimyon çayıyla düzene sokulabilir.

Mide ve bağırsak gazlarını giderir, sindirim sistemini harekete geçirip hazımsızlığı önler: Anason çayı

anason-cayi

Sinirleri yatıştırır, uykusuzluğa iyi gelir. Kan akışını düzene koyar ve anne sütünü artırır. Maydonozgillerden biri olan anason çayını, kuru bitkiyi havanda dövdükten sonra 5-10 dakika boyunca kaynar suda bekleterek demleyebilirsiniz.

Sigara ve alkolün etkilerine karşı vücudu korur: Kekik çayı

kekik çayı

kekik çayı

Taze kekik otu kullanılarak çay hazırlanacaksa ilk olarak kekiğin odunsu dalları seçilir. Ayıklanan kekik yaprakları ince ince doğranarak kaynamış suyun üzerine dökülür ve 5- 8 dakika demlenmeye bırakılır. Kurutulmuş kekikten çay yapılacak ise aynı şekilde kaynamış suyun üzerine kekikler atılır. Kurutulmuş kekiğin dem alma süresi ise en az 15 dakikadır.

Vücut direncini ve enerjiyi artırır, ülser ve gastritin doğal tedavisinde kullanılır: Sarı kantaron çayı

kantaron cayi

kantaron cayi

Sinirleri yatıştırır ve kas gevşetir. Göğsü yumuşatarak öksürüğün giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca şaşırtıcı bir detay daha; kantaron bitkisi kanser tedavilerinde destekleyici etki gösterir.

Mide asitlerini düzenlemeye yardımcı olur: Yasemin çayı

yasemin çayı

Antioksidan etki gösteren yasemin çayı, yağ yakımını hızlandırıcı etkisiyle de kilo kaybını hızlandırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, kansere karşı vücudu korur. Ayrıca diş çürükleri ve diş eti çekilmelerine karşı da etkilidir.

Mide ülserine sebep olabilecek bakterileri yok eder, hazımsızlığa iyi gelir: Sinameki çayı

sinameki cayi

sinameki cayi

Müshil etkisinin yanı sıra kas spazmları ve eklem ağrılarının önlenmesine de yardımcı olan sinemaki çayı, genellikle güvenli bir bitki olarak kabul edilir fakat bu hiçbir yan etkisi yoktur demek değildir. En yaygın görülen yan etkileri; mide bulantısı, mide ağrısı ve uzun süre devam eden ishaldir. İki haftadan fazla kullanılması önerilmeyen sinameki çayı, sindirim sistemini tembelleştirerek, bağırsak fonksiyonlarının bozulmasına neden olabilir.

Vücuda kuvvet verir, kan şekerini dengeler: Mısır püskülü çayı

misir-puskulu-cayi

1 su bardağına 2 tatlı kaşığı püskül ölçeğiyle demlenmesi gereken mısır püskülü çayı hazırlanırken püskülleri su ile birlikte kaynatmamak gerekir. Suyun içine atılan mısır püskülleri 10 -15 dakika kapağı kapalı kalacak şekilde demlendirilir ve içilebilir.

Midedeki ağrı ve yanmayı azaltır: Ebegümeci çayı

ebegumeci-cayi

Bir pamuk ve ebegümeci çayıyla yapılan pansuman göz kuruluğunu azaltır. Cilt üzerindeki çıban, yara ve yanıkların iyileşme sürecini destekleyici özelliğe sahiptir. Ayrıca tıpkı meyan kökü gibi öksürüğe de iyi gelir.

Mide ve bağırsaklarla ilgili sorunlar üzerinde iyileştirici etkisi vardır: Lavanta çayı

Lavanta-Cayi

Lavanta- Cayi

1 su bardağı içme suyu kaynatılarak içine 1 tatlı kaşığı lavanta eklenir. Bu işlemden sonra ocağın altı kısılarak, lavanta çayının 6 dakika demlenmesi sağlanır. Demlenen çay ılıdıktan sonra süzülerek içilebilir. Lavanta çayı, aç karnına ya da akşam yemeklerinden en az 2 saat sonra içilmelidir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir, kas ve eklem ağrılarını yok eder: Ekinezya çayı

Ekinezya cayi tarifi

Ekinezya cayi tarifi

Ekinezya kökü hem tazeyken hem de kurutulduktan sonra demlenebilir. Bunun için 4 tatlı kaşığı ekinezya bitkisi, 1 litre kaynar suya atılarak, 5 dakika süresince demlenmeye bırakılır. Bitkinin kök kısımları acı bir tada sahip olduğu için; zencefil, limon ya da balla tatlandırılarak içilebilir. Düzenli olarak ekinezya çayı içmek; E, B, A vitaminlerinin yanı sıra sodyum, potasyum, demir, magnezyum ve kalsiyum gibi önemli mineralleri vücuda kazandırarak dinçlik sağlar.

Karaciğer ve safra kesesine iyi gelir, vücudun direncini yükseltir: Enginar çayı

enginar-cayi

Enginarın karaciğer ve safra kesesine sağladığı yararlardan haberdar olmayanınız yoktur. Fakat zihin rahatlatan etkisini ve tam bir idrar söktürücü özellikte olduğunu biliyor muydunuz?

Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını destekler: Hibiskus çayı

hibiskus-cayi

Kan basıncını düşürür. Kolesterolü kontrol altına alır. Soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde yoğunlukla kullanılır. Böbrekte taş, karaciğerde yaş bırakmaz. Sindirim sisteminizin de ateş etmesini sağlar.

Hazımsızlığı ve ödemi giderir: Meyan kökü çayı

 

meyan-koku

Meyan kökü aktarlardan kolaylıkla temin edilebilmektedir. Bitki kök halinde satın alındığında, öncelikle bir bıçak yardımıyla küçük parçalara ayrılmalıdır. Bir bardak kaynamış suyun içerisine 1-1,5 tatlı kaşığı meyan kökü atılır ve 5-6 dakika süresince demlenmeye bırakılır. Meyan kökü çayı, bir çay kaşığı bal ya da bir çubuk tarçın ilavesi yapılarak tatlandırılabilir.

Vücuttaki ödemi, iltihabı ve zehri dışarı atmada yardımcı olur: Zerdeçal çayı

zerdecal-cayı

Vücuttaki iltihap ve zehrin atılmasını hızlandıran zerdeçal çayı, hazırlamak için bir cezveye su koyduktan sonra, içine zerdeçal atılır ve yaklaşık 15 dakika civarı kaynatılır. Kaynama süresi geçtikten sonra süzülerek suyu alınır ve zerdeçal bir kenara ayrılır. Kaynamış zerdeçal suyunun içine bal, limon ve zencefil eklendiğinde zerdeçal çayı hazır olur. Zerdeçal çayı hazırlama aşamasında bütün zerdeçal yerine hazır toz zerdeçal da tercih edilebilir.

Vücut direncini artırır, antioksidanlar sayesinde kolestrolü dengeler: Oolong çayı

oolong çayı

Hazırlanması diğer çaylara göre biraz daha zahmetli olan oolong çayı, kalp ritmini düzene sokar ve metabolizmayı hızlandırır. Düzenli olarak içildiğinde ise ağız sağlığına hizmet eder ve dişleri çürüğe karşı korur.

Mideyi uyarır ve sindirim sisteminin çalışmasını düzenler. Mide ve bağırsak gazlarını giderir: Ardıç çayı

ardic-cayi

Kanı temizler, vücut direncini artırır, metabolizmayı hızlandırır. Keskin tadı nedeniyle iştah açıcıdır. Mideyi uyarır ve sindirim sisteminin çalışmasını düzenler. Mide ve bağırsak gazlarını giderir.

Vücut direncini artırır, hazmı kolaylaştırır: Ihlamur çayı

ihlamur-cayi

En bildiğimiz ve belki de en sevdiğimiz... İshale ve damar tıkanıklığına da iyi geldiğini, ya da düzenli olarak sabah aç karnına tüketildiğinde kilo kaybını hızlandırma etkisi belki bilmiyor olabilirsiniz...


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?