Adacayi

Dünyanın Yarısının Başına Gelen Menopozun Etkilerini Yok Eden 9 Bitki Çayı

Favorilerime
Ekle

Her kadının belli bir yaştan sonra yaşadığı biyolojik bir durumdur menopoz. Doğanın bir kanunudur diyebiliriz yani. Biraz da bilimsel yaklaşacak olursak: Menopoz döneminde kadında östrojen hormonunun azalmasıyla adet döngüsü düzensizleşir ve kesilir. Adetin son bulmasıyla kadınlarda bir takım fiziksel hatta ruhsal durumlar ortaya çıkar.

Kadınların bu dönemde en fazla yaşadığı sıkıntılar ise; ateş basması, terleme, ruhsal çöküntü ve sinirliliktir.

Ancak, bu sıkıntılara sebebiyet veren östrojen açığını, doğal bitki çaylarıyla kapatmak oldukça mümkün.

Sihir gibi: Ökse otu

Ökse otunun menopoz dönemindeki etkileri oldukça büyüktür; çarpıntıları, kalp rahatsızlıklarını, hazımsızlığı önler. Bunların haricinde sinir bozukluklarına iyi gelerek sakinlik verir.

Biraz da bal ekleyin siz: Adaçayı

Adacayi

Adacayi

Adaçayı bileşenlerinde doğal bir follikülin hormonu içerir. Bu da ateş basması, gece terlemeleri gibi menopozun olumsuz etkilerini ortadan kaldırıyor. Aynı zamanda 40 yaş üzeri kadınların adaçayı tüketmeleri menopozu geciktiriyor.

Hiç aklınıza gelir miydi: Papatya çayı

papatya-cayi

Papatya da tıpkı adaçayı gibi follikülin hormonu içerir. Adaçayının tadını sevmeyenler için bir alternatif olarak tüketilebilir.

Kokusu bile yeter: Anason çayı

anason-cayi

Anason da doğal östrojen içerir. Menopoz sıkıntılarının yanı sıra, uyku bozuklukları, gaz kolit, hazımsızlık gibi sorunlara da iyi gelmektedir.

Östrojen mi dediniz: Civanperçemi

civanpercemi-cayi

Civanperçemi, doğal östrojen kaynağıdır. Genital bölgedeki ağrıyı ve spazmı engeller, menopozdaki kanamaları durdurur. Bunların haricinde sinirleri gevşetir.

Yapması en kolayı: Maydanoz çayı

Maydanoz çayını taze maydanozdan da yapabileceğiniz için sürekli elinizin altında olan bir şifalı çay olacaktır. Doğal östrojen kaynağı olması nedeniyle menopoz şikayetlerini gidermekte oldukça etkilidir.

Sakin bir uyku için: Nergis çayı

Nergis çayını tüketen kadınların menopoza geç girdiği gözlemlenmiştir. Bol follikülin hormonu içeren bitkilerden birisidir. Aynı zamanda sinirleri yatıştırır rahat bir uyku sağlar. Rahim kanserini önlediği de faydaları arasında yer almaktadır.

Sakin bir uyku için: Kedi otu çayı

Yatıştırıcı ve canlılık verici özelliklere sahiptir. Kediotu, bu 2 ayrı özelliği bünyesinde içeren ender bitkilerdendir.

Günde 3 kere: Melisa çayı

melisa cayi

melisa cayi

Melisa çayının etkileri de diğer çaylarla benzer özelliklere sahiptir ancak sedatif özelliği nedeniyle melisa çayı; uykusuzluk, stres ve huzursuzluk gibi ruhsal durumlarda kullanımı yaygındır. Bu çayın olumlu etkilerinden faydalanmak için günde 3 kere içmenizde hiçbir sorun bulunmamaktadır.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?