marka-ismi-nereden-geliyor-one-cikan

İsimlerinin Hikayesini Öğrenince Daha Farklı Bir Gözle Bakacağınız 10 Ünlü Marka

Favorilerime
Ekle

Birazdan göreceğiniz markaların isimlerini mutlaka biliyor, çoğuyla gün içinde sık sık karşılaşıyor, hatta onlara evinizde geniş yerler veriyorsunuz.

Hiç hizmet ya da ürün almamış olsanız bile bu markaların isimlerini bile onlarca kez duydunuz, eminiz. Çünkü onlar tam anlamıyla "dünyaca ünlü".

Peki, sık sık karşılaştığınız bu markaların isimleri nasıl ortaya çıktı, hiç merak etmiş miydiniz?

Pepsi, Nike, Starbucks ve daha neler neler...

İşte bu popüler markaların dünyaca ünlü hale gelmelerinde büyük bir payı olan isimlerinin ortaya çıkış hikayeleri...

Bazen "hayal gücü" yeter: Fanta

dafont

Nazi Almanyası döneminde ortaya çıkan bir içecek olan Fanta, Coca-Cola’nın Almanya ekibi tarafından ismine kavuştu. Hayal güçlerini kullanarak isim bulmaya çalışan ekip Almanca'da "hayal gücü" anlamına gelen "Fantasie" kelimesi sayesinde pek de zorlanmadan ve hayal güçlerini kullanmak zorunda kalmadan Fanta ismini buldu.

Mitolojiden gelen güç: Nike

respectmyblog

Spor malzemeleriyle pek yakından tanıdığımız bir marka olan Nike, ismini mitolojiden alıyor. Yunan mitolojisinde "zafer tanrıçası" olarak anılan Nike, insan görünümünde olması, çok hızlı koşması ve uçmasıyla biliniyor.

Tam da bu yüzden bu isim, markanın kendi için seçtiği isim oluyor. Markanın sembolü olan bu işaret de aynı şekilde Nike isimli zafer tanrıçasının uçuşunu sembolize ediyor.

Çünkü isim bulmak önemli bir iştir: Starbucks

abc7chicago

Starbucks markasının ardında yatan isim bulma hikayesi aslında uzun bir sürece dayanıyor. Ekip, ilk olarak "st" ile başlayan bir kelime olmasına karar veriyor çünkü bu iki harfle başlayan kelimelerin insanlar üzerinde daha etkili olduğunu düşünüyorlar. Ardından onlarca kelime tarayan ekip, "Starbo" isimli bir maden kasabasından esinlenebilecekleri kararına varıyor.

Tam da bu noktada, neredeyse herkesin bildiği gibi Starbucks'ın kurucularından Gordon Bowker'in aklına Melville'nin Moby Dick adlı romanındaki kararter "Starbuck" geliyor ve marka, bugün herkesçe bilinen ismine kavuşuyor.

Ufak bir değişiklikle: Coca-Cola

logodatabases

Dünyanın en bilinen markalarından olan Coca-Cola'nın ismi, içeriğinde bulunan "coca" yapraklarından ve "kola" fıstığından geliyor. Ancak "kola" kelimesini kullanmak yerine ufak bir harf değişikliği yapılıyor ve "kola" kelimesi "cola" olarak yazılıyor. Bunun sebebininse logoda iki kelimenin de "c" harfi ile başlamasının göze daha hoş gözükeceği düşüncesi.

Her şey burada: Amazon

mvuc

mazon markası, ismi bulunurken ince ice düşünülenlerden. İsmin insanların karşısına hızlı bir şekilde çıkması için A harfiyle başlaması gerektiği düşünülmüş ve bunun üzerine araştırmalar başlamış. "Abracadabra" ismi öne çıkanlardan olurken kurucusunun "Amazon" kelimesini bulmasıyla durum çözülmüş. Dünyanın en uzun nehirlerinden olan Amazon gibi büyük bir markaya sahip olmak isteyen kurucusu, bugün dünyanın en büyük ve en bilinen markalarından birine imza atmayı başarmış.

Unutmadan, Amazon'un logosunda görünen okun "A'dan Z'ye her şey burada" gibi bir anlam taşıdığını da söylemeden geçmek olmaz.

Çok tanıdık bir hikaye: Adidas

sneakers-magazine

Biliyorsunuz, bir dükkana, bir markaya ya da aklınıza gelebilecek herhangi bir şeye isim koymak dendiğinde hemen kısaltmalar düşünülmeye başlanır. İşte Adidas'ta da durum pek farklı değil. Adidas markasının kurucusu olarak bilinen Adolf Dassler'e çevresindekiler Adi diye hitap ederlermiş. Bu isimle soyadının ilk üç harfini bir araya getiren Dassler, Adidas markasının isim babası olmuş.

Adidas ismini asıl ilginç kılansa, bu markanın isminin "All Day I Dream About Soccer” (Bütün Gün Futbolu Hayal Ederim) gibi bir cümlenin kısaltılmışı olduğu düşünülüyor. Oysa gerçek, Adolf Dassler'ın adından geçiyor.

Mideniz rahat etsin: Pepsi

reference

Pepsi'nin hikayesi aslında "Pepsi" adıyla ortaya çıkmıyor çünkü bu içeceği bulan isim olan Caleb Davis Bradham, içeceğe önce kendi adını veriyor ve Pepsi, insanlarla buluşmaya "Brad’s Drink” (Brad’in İçeceği) adıyla başlıyor.

Ama daha sonra Bradham, bu içeceğin hazmı kolaylaştırdığını düşünüyor ve bu özelliği ön plana çıkarmak için sindirim enzimi olan "pepsin"den ilham alarak bu gazlı içeceğin adını Pepsi olarak değiştiriyor. O gün bugündür de Pepsi, tüm dünyada bu isimle tanınan bir marka.

İsmi kurucusunun oğlundan geliyor: Danone

madaboutyou

Danone markasının ardındaki isim Isaac Carasso, 1919 yılında yoğurt üretmeye başlıyor ve başladığı bu işte bir isim bulması gerekiyor. O da oğlu Daniel'in adını vermeye karar veriyor ve Daniel isminin Katalanca'daki karşılığı olan "Danon" ismini seçiyor.

Ancak o dönem "Danon" ismi çoktan başka bir marka tarafından tescilli bir şekilde alındığı için sonuna bir de "e" harfi ekliyor ve Danone, bugün bildiğimiz adına kavuşuyor.

Adını kurucusundan alanlardan: Ikea

guff

Ikea markası adını tıpkı Adidas gibi kurucusundan alanlardan. Ancak bu kez sadece kurucusunun ismi ve soyisminden oluşmuyor markanın adı. Kurucu Ingvar Kamprad, isminin baş harflerinin yanı sıra kendisinin büyüdüğü köy Elmtaryd Agunnaryd’ın baş harflerini de ekliyor isme.

Her şey bir arada: Vodafone

vodafone

Mobil iletişim ve cep telefonu şirketi olarak bilinen Vodafone, İngilizce ses (voice), veri (data) ve telefon (telephone) kelimeleriin kısaltılıp bir araya gelmesiyle bugünkü ismine ve ününe kavuşuyor.

Kaynak: digitalsynopsis


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?