Her Gün Trabzon Hurması Yediği İçin Midesinde Dev Kist Oluşan 66 Yaşındaki Adam

Favorilerime
Ekle

Trabzon hurması ya da diğer adlarıyla cennet hurması, kocayemiş, Akdeniz hurması, kara hurma, ambe, amme ve Japon elması...

Adeta bir şifa kaynağı olmasıyla tanıyoruz kendisini. Mesela antioksidan özelliğiyle grip ve nezle gibi kış hastalıklarına karşı koruyan, aynı zamanda kanser gibi çok ciddi hastalıklara yakalanma riskini de azaltan bir meyve kendisi. Onu daha yakından tanımak isteyenler şu içeriğimize göz atabilirler: Ona Hak Ettiği Değeri Vermediğiniz Her Güne Yazık Olur: Trabzon Hurması

Ama şimdi anlatacağımız gerçek hikayede size tam tersi bir şeyden bahsedeceğiz. Bursa'da yaşanan olayda her gün Trabzon hurması yiyen 66 yaşındaki adam az kalsın bu meyve yüzünden ölüyordu.

Şaşırtıcı olayın detayları şöyle...

Midede rastlanan tenis topu büyüklüğünde, 6 santimetre çapında 100 gram ağırlığında yabancı cisim

cumhuriyet

Bursa'da yaşayan 66 yaşındaki M.A.S. isimli adam bir gün midesindeki şişkinlik, ağrı ve bulantı şikayetleriyle hastaneye gidiyor.

Doktorlar adamı hemen endoskopiye alıyor ve çıkanlar karşısında şok oluyorlar. Sebebi adamın midesinde tenis topu büyüklüğünde yeşil renkli, yaklaşık 6 santimetre çapında 100 gram ağırlığında yabancı cisme rastlamış olmaları.

Doktorlar bu dev kistin sebebini ise adamın her gün yediği Trabzon hurmalarından kaynaklandığını söylüyorlar.

Uzun süre ve çok miktarda tüketildiğinde bu risk hep var

karadenizlife

Doktorlar ameliyatsız, yaklaşık bir saatlik bir endoskopi işlemiyle adamın midesindeki bu kitleyi alıyorlar. Ancak her ne kadar Trabzon hurması yiyen herkeste bu durum oluşma riski olmasa da bu şifa kaynağı meyveyi yiyenleri uyarmadan da geçmiyorlar.

Yazıyı Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Murat Keskin'in sözleriyle ve uyarılarıyla bitirelim:

"Trabzon hurmasının uzun süre ve çok miktarda yenilmesi halinde mide içinde zamanla birikerek sindirilemeyen kitleler oluşturabilir. Özellikle şeker hastaları ve daha önce mide ameliyatı olan hastalarda bu durumla daha sıklıkla karşılaşılabilir. Bitkisel lifler, saç, tırnak gibi sindirilmeyen maddelerin mide içerisinde birikmesi ile oluşan bezoar denilen yabancı cisimler, midede ağrı, çabuk doyma, bulantı, hazımsızlık, ince bağırsaklarda tıkanıklığa sebebiyet verebiliyor. Bazı özel cihazlar ve tekniklerle endoskopik olarak bu yabancı cisimler çıkartılabilir. Özellikle yaşlı ve ameliyat olmak istemeyen hastalar için oldukça avantajlı olan bu yöntem az sayıda merkezde uygulanmaktadır. Bu işlem sırasında hasta uyumakta ve yaklaşık bir saatlik operasyon sonunda herhangi bir ağrı hissetmeden sağlığına kavuşmaktadır."

Sağlıklı olsa da her şeyin fazlası hep zarar sanki, öyle değil mi?

Kaynak: cumhuriyet.com.tr


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?