suriyeden-kanaya-uzanan-cikolatalar-3-one-cikan

Suriye'den Kanada'ya Uzanan Barış Dolu Çikolataların Öyküsü

Favorilerime
Ekle

Birazdan okuyacaklarınızın ardından insanlığa karşı umudunuzu yeşerecek, "hayatta hala güzel şeyler oluyor" diye düşüneceksiniz, eminiz.

Suriye'den Kanada'ya uzanan bolca çikolata ve tabii ki bolca mutlulukla dolu bir öykü bu...

Öykünün savaş mağduru kahramanları, belki de akıllarına hiç gelmeyecek kadar ünlüler artık. Üstelik pek lezzetli bir nedenle.

Daha fazla merakta bırakmayalım öyleyse, değil mi?

Essam Hadhad ve ailesinin önce içinizi burkacak ama hemen ardından umutla, mutlulukla ve tabii ki biraz da çikolata sevgisiyle dolduracak öyküsüne doğru alalım sizi...

Essam Hadhad, Suriye'de 30 yıl boyunca çikolata üretimiyle ilgilenmişti...

saveur

Suriyeli olan Essam Hadhad, ömrünün 30 yılını Şam'da, çikolata üretimi işinde çalışarak geçirmişti. Kendisi de ailesi de gayet huzurlu ve mutluydu. Ancak Suriye'de savaş başlayınca birçok insan gibi onlar için de çok şey değişti...

Çikolata fabrikası bombalanmıştı ve Essam Hadhad'ın ekmek teknesi bir anda yok olmuştu. Savaşın şiddeti de gitgide artınca aile, Lübnan yollarına düştü.

Savaş nedeniyle Lübnan'a giden aile, Lübnan'da çalışacak imkan bulamamışlardı...

facebook

Suriye'den Lübnan'a göç etmek zorunda kalan aile, mülteci olarak gittikleri Lübnan'da yaklaşık üç yıl kadar kaldı ama ne yazık ki aile fertlerinden hiçbiri iş bulma ya da çalışma gibi şanslara sahip olamadı. Ardından Essam Hadhad, Kanada'ya başvuruda bulundu...

Kanada başvurusundan gelen sonucun ardından hayatları hiç bekledikleri kadar değişti...

facebook

Kanada'nın huzurlu ve mutlu bir ülke olduğunu hep duyduğunu söyleyen Essam Hadhad, bu nedenle kendisinin ve ailesinin bir sonraki rotası Kanada olsun istemiş ve başvurusunu yapmış.

Elbette sonuçlar öyle hemen belli olmamış. Uzun bir süre bekledikten sonraysa bekledikleri güzel haber gelmiş: Aile Kanada'da oturma izni almış ve Kanada'daki Antigonish kasabasına yerleşmişler.

Essam Hadhad, kısıtlı imkanlarıyla evinde yeniden çikolatalar üretmeye başladı...

thestar

Kanada'ya yerleştikten sonra yeniden hayata dört elle sarılmaları gerektiğini bilen Essam Hadhad, geçimlerini sağlayabilmek için evde, kısıtlı imkanlarla çikolata üretmeye başlamış ve bu hazırladığı çikolataları kasabada kurulan pazarda satışa sunmuş.

Çikolataların çok sevilmesi ve talep görmesi üzerine azimli adam, bir süre sonra evinin hemen yanına küçük bir kulübe kurmuş ve tüm hızıyla çikolata üretmeye devam etmiş.

Kanadalılar da bu süreçte Suriyeli ailenin en büyük destekçisi oldu...

peacebychocolate

Kanada'nın küçücük bir kasabası olan Antigonish'de yaşayanlar da çikolata üretimini daha verimli ve güzel koşullarda yapabilmesi için Essam Hadhad başta olmak üzere tüm ailesine ellerinden gelen desteği vermişler ve küçük bir atölye kurmasına destek olmuşlar. Öyle ki küçücük bir evin mutfağında üretilmeye başlanan çikolatalar, bugün "Peace By Chocolate" isimli nefis bir çikolata markasına dönüşmenin ilk adımları olmuş.

Çikolataların hep huzur ve mutluluk getirdiğini bilen Essam Hadhad, bu çikolataların da hem kendileri hem de diğer insanlar için mutluluğa eşdeğer olduğunu, özellikle kendisi ve ailesinin hayatlarını normale döndürme çabalarında önemli bir yeri olduğunu söylüyor.

Oldukça popüler olan bu çikolataların üreticisi Suriyeli aile, şimdilerde Kanada'daki birçok yardım kuruluşuna yardım ediyor...

cbc

Hayatlarının normale dönmesi için ellerinden geleni yapan Suriyeli aile, tüm bu süre boyunca Kanadalılardan gördükleri yardımı, sevgiyi ve saygıyı da asla unutmamışlar. Bugünlerde, popüler çikolata markaları sayesinde Kanada'daki birçok yardım kuruluşuna yardım ediyorlarmış.

Kaynak: BBC


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?