İstanbul'u Bir Kez Daha Sevdirecek Spotify Listemiz Hazır: Kur Masayı Boğaz'a Karşı

Favorilerime
Ekle

Yaşadığı o minik ilçenin bağlı olduğu ili gördükten sonra "Her insanın bir şehri olmalı ve benimki burası değil" dedi çocuk. Paslı bir çay demliğinden çıkacak yaşlı bir cinden de herhangi bir yakını zengin olsa yakınından da isteyeceği ilk şey "Ben dünyanın bütün şehirlerini görmek istiyorum, bana yardımcı olur musun?"dan başka bir şey olmayacaktı. "Neden böyle bir şey istiyorsun?" diye soracak olurlarsa da cevabı hazırdı. Hemen yapıştıracaktı: "Şehirler insanın gökyüzünde yansımasıdır. Dinlemeyi bilirsen konuşur. Her birinin kendine has karakteri vardır. En önemlisi de her insanın bir şehri vardır, doğduğu yerden 5000 kilometre ötede de olsa ait olduğu. Kendi şehrimi arayacağım"

"İstanbul'u düşünüyorum gözlerim kapalı" diyen Orhan Veli, bu şehre bir tepeden bakmayı çok seven Yahya Kemal Beyatlı, kalemi her eline aldığında İstanbul'dan çıkmayan Ahmet Ümit, İstanbul Ağrısı'na tutulan Atilla İlhan, İstanbul'un başka bir yüzünü bilen İhsan Oktay Anar biliyor yukarıdaki hikayeyi. Her biri o çocuktu. Kendi şehirlerini bulmak için yollara düşmediler belki de. Belki de çoktan bulmuşlardı.

Trafiği, keşmekeşliği, kalabalığı bir kenara bırakın şimdi. Dinleyin sokaklarını bu şehrin, kurun Boğaz'a karşı bir sofra, demleyin çayınızı maviliklere karşı, açın içinden İstanbul geçen bir şarkı aslında güzel bir şehir burası. Belki de bütün dünyayı gezseniz yine de sizin şehriniz burası. Sevin.

Aşağıda Yemek.com Spotify işbirliğiyle hazırlanmış, boğazından İstanbul geçen şarkılar var.

Keyifli dinlemeler.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?