meleklerin-payi-1

Dünyanın En Güzel Metaforu 'Meleklerin Payı' Nedir?

Favorilerime
Ekle

Dilimiz döndüğünce temel bilgilerle başlayalım: Üzerinde 'whisky' yazıyorsa İskoçya ya da Kanada, 'whiskey' yazıyorsa Amerika ya da İrlanda vatandaşı olduğu anlaşılan viski kabaca, dinlendirilmiş malt içerir ve tahıldan damıtılır. Bourbon bir kez damıtılır ve Amerika'da üretilir. Scotch viski iki kere damıtılır ve bir diğer adı İskoç viskisidir. İrlanda viskisi ise üç kez damıtılarak üretilir.

Viski tahta fıçılarda dinlendirilerek üretilirken bu dinlendirme süresi 3 yıl gibi görece kısa bir süre olabilir ya da 30 yılı bulabilir. İşte başlıkta cevabını bulmaya çalıştığımız dünyanın en güzel metaforu da burada devreye girer. Uçucu özelliği nedeniyle fıçıda dinlenen viskinin alkolü her yıl yüzde 2 oranında azalır. Bu azalmaya da 'Meleklerin Payı' denir. Viski her yıl yüzde 2'lik bir kısmını meleklere hediye eder.

Ortalama 20 yıl dinlendirilmiş bir viskinin her yıl meleklere verdiği pay yüzünden değerinin ve lezzetinin düşeceğini söylemek ise, viskiyi kokteyle kurban etmek kadar doğrudur. İçindeki alkol oranı azaldığı için kalan pay çok daha değerlidir. Melekler aldığı payın karşısında tahta fıçıdaki viskiyi daha değerli kılar.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?