pikan-cevizi

Pikan Cevizi


Yerli cevizlerle birlikte Juglandaceae familyasına dahil olan pikan cevizi, dış ülkelerde pikan olarak adlandırılmasına rağmen, tohumu ve meyvesi cevize benzediği için pikan cevizi olarak anılmaktadır. Pikan cevizinin, yerli çeşitlere oranla verimlilik oranı ve ticari değeri daha yüksektir. Besin değerleri bakımından da önemli bir yere sahip olan pikan cevizini yerli türlerden ayıran en önemli nitelik, elle kırılacak kadar ince bir kabuğa sahip olmasıdır.

Pikan cevizi nasıl kullanılır?

Pikan cevizi çerez olarak tüketilmesinin yanı sıra, reçel, kek, pasta yapımında, Amerika'da dondurma ve ekmek sanayisinde kullanılmaktadır. Pikan cevizi yağı ise kozmetik ve eczacılık alanlarında değerlendirilir.

Pikan cevizinin aynı zamanda, yapraklarından da yararlanılabilmektedir. Pikan cevizinin havadar ve güneş görmeyen bir yerde kurutulan yapraklarından yirmi gram alınarak bir litre kaynar suyun içine atılır. Bu şekilde on-on beş dakika süresince demlenmesi sağlanan infüzyon, günde iki ya da üç bardak içilebilir.

Yaprakların içine gövek (cevizin yeşil kabuğu) veya ceviz içi eklenerek, infüzyonun şifalı etkileri güçlendirilebilir.

Pikan cevizinin faydaları nelerdir?

- Fındık, badem, Antep fıstığı gibi diğer kabuklu yemişlere nazaran antioksidan etkisi oldukça fazladır. Bu sayede, hücre hasarlarını önler ve parkinson, alzheimer ve kanser gibi önemli hastalıklara karşı vücudu korur.

- Doymamış yağ asitleri bakımından zengin olduğu için, sağlıklı beslenmede önemli bir yere sahiptir

- Potasyum, magnezyum, kalsiyum, çinko mineralleri yönünden güçlüdür. Vejateryan kişiler için yararlı bir seçenek olan pikan cevizinin bir porsiyonu, yaklaşık otuz gram etle aynı protein değerine sahiptir.

- Kötü kolesterolü dengeler. Her gün düzenli olarak tüketildiğinde kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.

- İyi bir C vitamini kaynağıdır. Bu niteliğiyle, soğuk algınlıklarına karşı etkili olmakla birlikte, damar sertliği tedavisini destekler.

- Karbonhidrat ve kalorisi düşük olduğu için kilo vermek isteyenlerin tercih edebileceği bir besindir.

- E vitamini bakımından zengin olduğu için saç ve cilt sağlığı üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.

Pikan cevizi nerelerde yetişir?

Ana yurdu Kuzey Amerika kıtası olan pikan cevizinin, günümüzde en büyük üreticisi Meksika ve Amerika'dır. Bu ülkelerin yanı sıra, Güney Afrika, İsrail, Peru, Arjantin, Avustralya ve Türkiye'ye yayılmıştır. Pikan cevizi, hem sıcak hem soğuk iklimlerde yetişebilen bir ağaçtır. Yarı tropikal iklimin yanı sıra soğuk iklime de uyum sağlayan türleri bulunur. Nem seviyesinin yüksek olduğu; deniz, nehir, dere kenarlarındaki alanlara dikilebilir. Meyvelerinin olgunlaşabilmesi için yaz boyunca yüksek sıcaklığa gereksinim duyar. Pikan cevizi ülkemizde, özellikle Akdeniz ve Ege Bölgesinin sahile bakan kesimlerinde yetiştirilebilmektedir. Pikan cevizi, toplandıktan sonra vakumlanarak altı ay saklanabilir. Türkiye'de kullanımı yaygınlaşan bir meyve olduğu için pek çok aktar ve markette kolaylıkla bulunabilmektedir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?