Çekirdek

Çekirdek


Tuzlu, tuzsuz ve biberli olarak farklı şekillerde bulunabilen çekirdeğin besin değeri oldukça yüksektir. Kabuklu halinin yanında soyulmuş olarak da bulunabilen çekirdek, kurabiye ve çörek gibi unlu mamullere lezzet katmak için de kullanılır.

Çekirdeğin faydaları nelerdir?

-E vitamini acısından oldukça zengin olan çekirdek; kalp, damar ve beyin fonksiyonlarını düzenler, kan dolaşımını hızlandırır. İçeriğindeki E vitamini ile prostat kanserine karşı koruyucu görev üstlenir.

-İçerisindeki çinko ve demir ile dişlerin büyümesine ve kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur. Tat alma duyusunu geliştirir ve B vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücudu korur. B vitamini ile hamile kadınlarda folik asit ihtiyacını karşılar.

- Kolesterolü düşürür ve kan şekerini dengeler. Solunum sistemi rahatsızlıklarına karşı iyileştirici etkisi vardır.

- Cildin yaşlanmasını yavaşlatır. Lif ve protein acısından oldukça zengin olan çekirdek tok tutar ve diyet yaparken zayıflamaya yardımcı olur.

Çekirdeğin zararları nelerdir?

Ölçülü kullanıldığında olukça yararlı olan ay çekirdeği, aşırı kullanım halinde sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Aşırı tüketildiğinde ciltte akne sorunlarına neden olur. Kalorisi yüksek olduğu için kilo aldırır. Tuzlu çekirdek fazla tüketildiğinde tansiyonu yükseltebilir ve selülit oluşumuna neden olabilir. Bunun dışında fazla çekirdek çıtlatmak ağız içi yaralarına ve çene ekleminde ağrılara yol açabilir.

Çekirdek evde nasıl saklanır?

Çekirdek leblebi, badem ve fındık gibi hava ile temas ettiğinde tazeliğini kısa sürede kaybeder. Bu yüzden evde saklarken serin ve kuru yerde poşet içinde saklanmalıdır. Açıkta bırakıldığı zaman diğer kuru yemişlere oranla daha kısa sürede nemlenen çekirdek buzdolabında da saklanabilir. Buzdolabında saklanacağı zaman poşet içine konulmalı ve hava almayacak şekilde ağzı kapatılmalıdır.

Çekirdek alırken nelere dikkat edilir

Genellikle ambalajlı ürünler halinde piyasada bulunan çekirdek açık halde de satılır. Ambalajlı pakette alınacağı zaman son kullanma tarihi kontrol edilmelidir. Açıkta satılan çekirdeklerden alınacağı zaman ise ürünün bayat olmamasına dikkat etmek gerekir. Çekirdeğin bayat olduğu ise deneyerek anlaşılabilir. Bayat çekirdek kıtırlığını kaybetmiş olur ve kabuğu nem çektiği için sert olmaz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0