İstanbul'da İçinizi Isıtmak İçin Yolunuzu Gözleyen Salepleri Nefis 7 Mekan

yemek.com
Çağla Gillis
Ben de Yemek.com'un yazarlarından biri oldum. Masa çok geniş, sen de otursana!
Çağla Gillis
513 takipçi313 içerik

Sıkça Yenen Konular

Çağla Gillis
Mart 24
Dünya Benim Evim
Şubat 23, 2017
YENİ
Vestel
Nisan 12
YENİ
Yemek.com
Nisan 16

Havalar iyiden iyiye serinlemeye başlarken biz de içimizi ısıtacak içeceklerin peşine düştük. Bunların en başında da -hepinizin tahmin edeceği üzere- salep geliyor.

Kışla özdeşleşen iki güzelim içecekten biri zaten bildiğiniz gibi. "Diğeri ne ola ki?" diye aklınıza takıldıysa sıcak çikolatayı hatırlatmak, hatta hazır lafı geçmişken sıcak çikolata içebileceğiniz nefis mekanlarla dolu listemizi de şöylece bırakmak isteriz.

Konudan çok sapmadan en tarçınlısından en yoğununa, manzarayla meşk olacağınız mekanlardan şömineyle bu zevki iki katına çıkaracağınız mekanlara kadar salebin en iyi adreslerine gidelim birlikte.

Bu listeyi bir yerlere not etmeyi de unutmayın, önümüz kış, daha çok lazım olacak.

Not: Bu içerik ilk olarak 7 Ekim 2016'da yayınlanmış, 27 Aralık 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Her gün gitsen sıkılmazsın: Yeniköy Kahvesi

Yazını-kışını ayrı sevdiğimiz, mavisi ve yeşiliyle huzur bulduğumuz, leziz mıhlaması ve menemenine ekmek bandığımız Yeniköy Kahvesi; vazgeçilmez salep rotalarından.

Çünkü şömine başında ya da Boğaz manzaralı bahçesinde içeceğiniz mis kokulu tarçınlı salep üzerine başka bir keyif tanımıyoruz. Bir de Datça’yı ayağınıza getirecek iştah açan kahvaltılıkları var tabii. Kısacası bu mekana gitmek için çok sebep var, çok!

Yeniköy Kahvesi adres: Yeniköy Mahallesi, Kürkçü Faik Sokak, No 4, Sarıyer, İstanbul

Dondurmalı salebin efsane lezzeti seni çağırıyor: Meşhur Dondurmacı Ali Usta

foursquare

Moda’nın hatta İstanbul’un en ünlü dondurmacılarından Ali Usta’yı tanımayan yoktur. Hiç gidip bu lezzeti tatmadıysanız bile kendisini önündeki uzunca kuyruktan görmüşsünüzdür ya da cevizli, çilekli, vişneli, limonlu dondurmalarının efsane olduğunu defalarca kez duymuşsunuzdur.

Bu kez mercek altına dondurmalarını değil, salebini alıyoruz. Kış aylarında herkesin dadandığı dondurmalı salepleri epey başarılı. Bu kış da “yapılacaklar” listenize eklenmeli.

Meşhur Dondurmacı Ali Usta adres: Kadıköy Merkez Mahallesi, Moda Caddesi, No 176/B, Kadıköy, İstanbul

Salebin en doğal haliyle yakaladık: Tarihi Bağdat Kuru Kahvecisi

İçinizi ısıtacak doğal salep için sizi bu kez Şaşkınbakkal’da nice kahve molalarına mekan olmuş Tarihi Bağdat Kuru Kahvecisi’ne doğru alalım.

Kendisi her ne kadar Sakız Adası’ndan getirdiği doğal damla sakızıyla yaptıkları Türk kahvesi ile meşhur olsa da salep, buranın en iyi alternatiflerinden. Yanına Kavala kurabiyesinden de aldınız mı ortalık bayram seyran.

Tarihi Bağdat Kuru Kahvecisi adres: Şaşkınbakkal Mahallesi, Bağdat Caddesi, Kazım Özalp Sokak, No 22/J, Kadıköy, İstanbul

Damağınız şenlensin: Damla Dondurma & Boza

Sizi gastronomi yolculuğuna çıkaracak Kurtuluş Caddesi üzerindeki

onlarca dükkandan sadece biri Damla Dondurma. Oturup keyif yapmaya yer bulamayacağınız minnacık bir mekan kendisi. Amma velakin içinden üç büyük şahane lezzet çıkıyor. Dondurma, boza ve salep.

Kış aylarında menüye kattıkları salep tek kelime ile şahane. “İstanbul’da içip içebileceğiniz en iyi salep” gibi iddialar da yok değil. Yanına kağıt helvalı dondurma da önerimiz.

Damla Dondurma & Boza adres: Feriköy Mahallesi, Kurtuluş Caddesi, No 110, Şişli, İstanbul

Boğaz manzarasına karşı: Tarihi Çınaraltı Aile Çay Bahçesi

Salep içmek için keyifli ortam arayanlar böyle gelsin. Herhalde bu arzunuzu tatmin edecek tek yer Çınaraltı. Önünde kocaman Boğaz, deniz kokusu, martılar… Durumu daha fazla romantikleştirmeden gelelim salebine; büyük kupalar ile servis edilen salep bol tarçınlı.

Eğer siz de salebin mevsimi olduğunu ve bu içeceğin samimi, sıcacık hissedeceğiniz ortamlarda içilmesi gerektiğini düşünüyorsanız rotanızı Çengelköy’e doğru çevirmeli.

Tarihi Çınaraltı Aile Çay Bahçesi adres: Çengelköy Mahallesi, Çınaraltı Camii Sokak, No 4, Üsküdar, İstanbul

Yoğun salep lezzeti seni çağırıyor: Fazıl Bey’in Türk Kahvesi

İlk olarak Tarihi Kadıköy Çarşı’da konumlanan mekanı, şimdilerde 4 farklı lokasyonda bulabilirsiniz. Türk kahvesiyle gönüllere taht kuran mekan salebiyle de ilgi görüyor.

Kupalar halinde servis edilen salebin tadı bir hayli yoğun. Fiyatı diğer mekanlara göre bir hayli uygun. Kısacası salep için Kadıköy’deki adresiniz belli!

Fazıl Bey’in Türk Kahvesi adres: Caferağa Mahallesi, Serasker Caddesi, No 1/B, Kadıköy, İstanbul

Kitap sevenler buraya: Edebiyat Kıraathanesi

foursquare

Çemberlitaş'a doğru yürürken bir anda karşınıza çıkacak olan Edebiyat Kıraathanesi adeta bir tatlı cenneti aslında. Menüleri ansiklopedi kıvamında olan Edebiyat Kıraathanesi'nde hangi tatlıyı seçeceğinizi seçmekte zorlanabilirsiniz ancak yanında içeceğinize biz sizin yerinize karar verdik bile: Salep!

İstanbul'daki birçok mekan gibi salep tozu kullanmıyor, aksine salepleri kendi özel sütleriyle hazırlıyor. Bu da onu diğerlerinden farklılaştırıyor ve "Ben daha önce hiç salep içmemişim ki" dedirtiyor insana.

Tatlı yiyip salep içeceğiniz belli olduğuna göre hangi kitabı okuyacağınız da size kalsın.

Edebiyat Kıraathanesi adres: Binbirdirek Mh., Divan Yolu Cd. No:3, 34110 Fatih/İstanbul

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?