Editor
MENÜ

Yemek.com

YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

İstanbul'da İçinizi Isıtmak İçin Yolunuzu Gözleyen Salepleri Nefis 7 Mekan

yemek.com

Havalar iyiden iyiye serinlemeye başlarken biz de içimizi ısıtacak içeceklerin peşine düştük. Bunların en başında da -hepinizin tahmin edeceği üzere- salep geliyor.

Kışla özdeşleşen iki güzelim içecekten biri zaten bildiğiniz gibi. "Diğeri ne ola ki?" diye aklınıza takıldıysa sıcak çikolatayı hatırlatmak, hatta hazır lafı geçmişken sıcak çikolata içebileceğiniz nefis mekanlarla dolu listemizi de şöylece bırakmak isteriz.

Konudan çok sapmadan en tarçınlısından en yoğununa, manzarayla meşk olacağınız mekanlardan şömineyle bu zevki iki katına çıkaracağınız mekanlara kadar salebin en iyi adreslerine gidelim birlikte.

Bu listeyi bir yerlere not etmeyi de unutmayın, önümüz kış, daha çok lazım olacak.

Her gün gitsen sıkılmazsın: Yeniköy Kahvesi

foursquare

Yazını-kışını ayrı sevdiğimiz, mavisi ve yeşiliyle huzur bulduğumuz, leziz mıhlaması ve menemenine ekmek bandığımız Yeniköy Kahvesi; vazgeçilmez salep rotalarından.

Çünkü şömine başında ya da Boğaz manzaralı bahçesinde içeceğiniz mis kokulu tarçınlı salep üzerine başka bir keyif tanımıyoruz. Bir de Datça’yı ayağınıza getirecek iştah açan kahvaltılıkları var tabii. Kısacası bu mekana gitmek için çok sebep var, çok!

Yeniköy Kahvesi adres: Yeniköy Mahallesi, Kürkçü Faik Sokak, No 4, Sarıyer, İstanbul

Dondurmalı salebin efsane lezzeti seni çağırıyor: Meşhur Dondurmacı Ali Usta

foursquare

Moda’nın hatta İstanbul’un en ünlü dondurmacılarından Ali Usta’yı tanımayan yoktur. Hiç gidip bu lezzeti tatmadıysanız bile kendisini önündeki uzunca kuyruktan görmüşsünüzdür ya da cevizli, çilekli, vişneli, limonlu dondurmalarının efsane olduğunu defalarca kez duymuşsunuzdur.

Bu kez mercek altına dondurmalarını değil, salebini alıyoruz. Kış aylarında herkesin dadandığı dondurmalı salepleri epey başarılı. Bu kış da “yapılacaklar” listenize eklenmeli.

Meşhur Dondurmacı Ali Usta adres: Kadıköy Merkez Mahallesi, Moda Caddesi, No 176/B, Kadıköy, İstanbul

Salebin en doğal haliyle yakaladık: Tarihi Bağdat Kuru Kahvecisi

foursquare

İçinizi ısıtacak doğal salep için sizi bu kez Şaşkınbakkal’da nice kahve molalarına mekan olmuş Tarihi Bağdat Kuru Kahvecisi’ne doğru alalım.

Kendisi her ne kadar Sakız Adası’ndan getirdiği doğal damla sakızıyla yaptıkları Türk kahvesi ile meşhur olsa da salep, buranın en iyi alternatiflerinden. Yanına Kavala kurabiyesinden de aldınız mı ortalık bayram seyran.

Tarihi Bağdat Kuru Kahvecisi adres: Şaşkınbakkal Mahallesi, Bağdat Caddesi, Kazım Özalp Sokak, No 22/J, Kadıköy, İstanbul

Tam üç çeşidiyle: Zeynel Muhallebicisi

foursquare

Sakızlı kazandibi, tavuk göğsü, portakallı ve incirli muhallebi gibi sütlü tatlılarıyla gönlümüzü çelen Zeynel Muhallebicisi’ni atlayacak değiliz.

3 çeşit salebi olan menüsünde çikolatalı ve fındıklı salebi fark yaratanlardan. Bizim favorimiz ise dondurmalısından yana.

Kış aylarında yoğun ilgi gören bu içeceği bir de Zeynel’de için.

Zeynel Muhallebicisi adres: Yeniköy Mahallesi, Köybaşı Caddesi, No 167, Sarıyer, İstanbul

Damağınız şenlensin: Damla Dondurma & Boza

foursquare

Sizi gastronomi yolculuğuna çıkaracak Kurtuluş Caddesi üzerindeki onlarca dükkandan sadece biri Damla Dondurma. Oturup keyif yapmaya yer bulamayacağınız minnacık bir mekan kendisi. Amma velakin içinden üç büyük şahane lezzet çıkıyor. Dondurma, boza ve salep.

Kış aylarında menüye kattıkları salep tek kelime ile şahane. “İstanbul’da içip içebileceğiniz en iyi salep” gibi iddialar da yok değil. Yanına kağıt helvalı dondurma da önerimiz.

Damla Dondurma & Boza adres: Feriköy Mahallesi, Kurtuluş Caddesi, No 110, Şişli, İstanbul

Boğaz manzarasına karşı: Tarihi Çınaraltı Aile Çay Bahçesi

instagram - neneredeyenir

Salep içmek için keyifli ortam arayanlar böyle gelsin. Herhalde bu arzunuzu tatmin edecek tek yer Çınaraltı. Önünde kocaman Boğaz, deniz kokusu, martılar… Durumu daha fazla romantikleştirmeden gelelim salebine; büyük kupalar ile servis edilen salep bol tarçınlı.

Eğer siz de salebin mevsimi olduğunu ve bu içeceğin samimi, sıcacık hissedeceğiniz ortamlarda içilmesi gerektiğini düşünüyorsanız rotanızı Çengelköy’e doğru çevirmeli.

Tarihi Çınaraltı Aile Çay Bahçesi adres: Çengelköy Mahallesi, Çınaraltı Camii Sokak, No 4, Üsküdar, İstanbul

Yoğun salep lezzeti seni çağırıyor: Fazıl Bey’in Türk Kahvesi

drinks.seriouseats

İlk olarak Tarihi Kadıköy Çarşı’da konumlanan mekanı, şimdilerde 4 farklı lokasyonda bulabilirsiniz. Türk kahvesiyle gönüllere taht kuran mekan salebiyle de ilgi görüyor.

Kupalar halinde servis edilen salebin tadı bir hayli yoğun. Fiyatı diğer mekanlara göre bir hayli uygun. Kısacası salep için Kadıköy’deki adresiniz belli!

Fazıl Bey’in Türk Kahvesi adres: Caferağa Mahallesi, Serasker Caddesi, No 1/B, Kadıköy, İstanbul

Editör

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?