Bulduğu Harika Fikir Sayesinde Çocuklara Sütü Sevdiren Erdal Öğretmen

Favorilerime
Ekle

Şimdi size uzun uzun öğretmenliğin nasıl değerli, nasıl kutsal bir meslek olduğundan söz etmeyeceğiz, bunları zaten biliyorsunuz.

O yüzden biz doğrudan konuya girelim, sizi harika bir öğretmenle tanıştıralım istiyoruz.

Öğrencilerini, en az onların anneleri-babaları kadar kadar çok düşünen bir öğretmen o. Mesleğini hakkıyla yapanlardan...

Aklına gelen şahane fikir sayesinde sınıfındaki tüm öğrencilere kutu kutu süt içirmeyi başarmış, onlar daha sağlıklı büyüsünler diye elinden geleni yapmış bir öğretmen.

Erdal öğretmen ve onun gibi elleri öpülesi tüm öğretmenlerimize saygı ve sevgilerimizle...

Amasya'da çalışan bir ilkokul öğretmeni, öğrencilerine sütü sevdirmenin eğlenceli bir yolunu buldu

Amasya'nın Gümüşhacıköy ilçesinde yaşayan Erdal Yağlı, bir ilkokulda öğretmenlik yapıyor. Öğrencilerinin hepsine süt sevgisini aşılamaya karar veren azimli öğretmen, sonunda bunu sağlayabileceği eğlenceli bir yol buluyor ve kolları sıvayıp işe koyuluyor...

Azimli öğretmen önce öğrencilerine boş süt kutularını kendisine getirmelerini söylüyor

Öğrencilerine sürpriz bir proje yapacağını söyleyen eğlenceli öğretmen, proje için boş süt kutularına ihtiyacı olacağını da ekliyor. Bu nedenle sütlerini içip bitiren öğrencilerin boş süt kutularını kendisine getirmelerini istiyor.

İçlerini bir merak ve heyecan saran öğrenciler, sütlerini büyük bir iştahla içip boş kutularını da hemen öğretmenlerine götürmeye başlıyorlar. Başlarda bu boş kutuları sadece biriktiren Erdal Yağlı, ardından projesini de hayata geçirmeye başlıyor.

Maket ev yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlayınca, öğrenciler daha da çok süt sever oluyorlar

Erdal Öğretmen'in sürpriz projesi yavaş yavaş şekil almaya başlayıp da ortaya maket ev çıkınca öğrencileri de alıyor bir heyecan. Hem o ev bir an önce bitsin istiyorlar hem de tüm yaratıcılıklarını kullanıp eve kendi dokunuşlarını da katıyorlar.

Öyle ki maket eve bir katkısı olsun isteyen ama o güne dek sütü hiç sevmeyen, içmeyen öğrenciler de süt içmeye başlıyorlar.

Erdal öğretmen, şimdilerde projeyi daha da geliştirmek ve çocuklara sütü sevdirmekten öte şeyler de öğretmek istiyor

star

star

Bu basit ama bir o kadar da zekice düşünülmüş, eğlenceli ve sürprizlerle dolu proje kapsamında bol bol süt içmeye başlayan öğrencilerine geri dönüşümün ve çevre kirliliğini ortadan kaldırmanın önemini de anlatan Erdal Öğretmen ise projeyi şöyle özetliyor:

"Getirdikleri boş süt kutularını bir süre biriktirdik. Daha sonra bunlardan model oluşturmaya başladık. Zaman içinde yaptığımız çalışma şekillenince bunun maket ev olduğunu anladılar. Öğrencilerim heyecanlanarak daha fazla süt içmeye ve boş kutuları biriktirmeye başladı. Ben de bunu zamana yayarak daha çok süt içmelerini sağladım. Çalışmamız devam ettikçe öğrenciler maket konusunda değişik önerilerde bulundu. 'Kapı yapalım, içine oda yapalım, penceresini şöyle yapalım' diye fikirler üretmeye başladılar. Bu da onların yaratıcılık yönünü ortaya çıkardı.

Zamanla sınıfımızda süt içmeyen öğrenci kalmadı. Diğer bir amacımız ise atılan boş süt kutularını toplayarak çevre kirliliğini ortadan kaldırmaktı. Öğrencilerimizin önerileri doğrultusunda çalışmalarımız devam edecek."

Öğrencilerini, adeta hepsinin anne babasıymış gibi düşünen, bu şahane fikri bulan Erdal Yağlı'ya ve onun gibi emeği asla ödenmeyecek tüm öğretmenlerimize teşekkürlerimizle...Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?