sciencedaily

Yenebilir Ambalajıyla Şimdiden Tartışmalara Yol Açan Küp Şeker Gibi "Küp Süt"

Favorilerime
Ekle

"Yok artık, bu kadar da olmaz." dediğimiz her an karşımıza başka bir yenilik çıktığından uzun süredir böyle cümleler kurmuyoruz ama yine de böyle şaşırtıcı icatları görünce "Yok artık" demekten kendimizi alamıyoruz.

Bilim insanları yine boş durmamış, bu kez de küp şeker gibi kullanılabilen küp sütler yapmışlar.

Peki, bunları nasıl ve neden yapmışlar dersiniz? Buyurun hep birlikte öğrenelim.

Unutmadan, bir de sorumuz olacak: Bu küp sütler yaygınlaşırsa kullanır mısınız? Cevaplarınızı bize yorum olarak bırakmayı unutmayın, merakla bekliyoruz.

Almanya'da bir grup bilim insanı tıpkı küp şeker gibi kullanılabilen "küp süt" üretti

kup-sut-shutter

Haber, Almanya'dan geldi. Martin Luther Üniversitesi'nde çalışan bir grup bilim insanı, ilginç bir teknik geliştirdi ve küp şeklinde sütler üretmeyi başardı.

Kahve ya da çay gibi farklı içeceklerin içine atıldığında çözünen bu küp sütler, özel paketlerin içine konulmuş sıvı süt ve süt tozundan oluşuyor. İçine kondukları bu "özel" paketse şekerle benzer yapıda olan doğal bir tatlandırıcıdan elde ediliyor.

Anlayacağınız küp sütü kullanmak istediğinizde sıcak bir içecek tercih etmeniz gerekiyor ki içine attığınız küp sütün paketi erisin ve içindeki süt içeceğinize karışsın.

Ancak şimdilik çözülememiş bir nokta var, o da küp sütün, şeker kullanmayanlara uygun olmaması. Çünkü söylediğimiz gibi "küp" sütlerin çevresini saran ve ona şeklini veren ambalajlar tatlandırıcılardan elde ediliyor ve doğal olarak eridiğinde de içeceğe şekerli bir tat veriyor.

Boş süt kutularının çevreyi kirletmesine engel olmak amacıyla üretilen küp sütler, şimdiden tartışma konusu oldu

sciencedaily

sciencedaily

Çevre kirliliğini azaltmak, atık süt kutularının tarih olmasını sağlamak amacıyla yapıldığı söylenen küp sütler, henüz yeni yeni üretiliyor olsa da şimdiden tartışmalara konu olmuş durumda.

Sütün sıvı halden katı diyebileceğimiz bir hale geçmesini sağlayan ve tatlandırıcıdan yapılan ambalajlar, "biyoçözünebilir" olarak tanımlansa ve kendiliğinden içeceğin içinde eridiği söylense de buna karşı çıkanlar da var.

İçinde ne olduğunun tam olarak bilinememesi, şeker ihtiva ediyor oluşu gibi nedenlerle eleştirilen küp süt yaygınlaşacak mı zaman gösterecek ama bu konuda çalışmalarına devam eden Alman bilim insanları bir sonraki aşamada özel olarak ürettikleri bu ambalajların içine meyve suyu benzeri başka sıvı maddeler koymayı da planlıyor.

Peki ya siz, küp sütler yaygınlaşırsa kullanır mıydınız?

Kaynak: sciencedaily


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?