marmaragazetesi

Sütlaçtan Peynire: Mandalinadan 18 Farklı Lezzet Yapan Muğlalı Kadın Girişimci

Favorilerime
Ekle

Ülkemizde aslında pek haberdar olmadığımız öyle güzel gelişmeler yaşanıyor, öyle lezzetli girişimlere imza atılıyor ki...

Sıkı takipçilerimiz bilir, sık sık bu güzel haberleri paylaşmayı, herkesi lezzet ve başarı dolu bu hikayelerden haberdar etmeyi seviyor, böyle güzel haberler aldıkça gurur ve mutluluk duyuyoruz.

İşte bugün de mis kokulu bir girişimle geldik karşınıza.

Mandalinadan toplam 18 farklı lezzet yapan bir kadın o. Başarısı ve lezzet dolu yolculuğunu öğrenince alkışlamak isteyeceksiniz, eminiz.

Buyursunlar, sözü fazla uzatmadan sizi Fadime Aslan ile tanıştıralım.

Muğla'da yaşayan Fadime Aslan, Bodrum'un mis kokulu mandalinalarını taze taze yemek dışında da değerlendirmeye karar veriyor...

Muğla'nın en gözde yerlerinden Bodrum'da, Turgutreis Mahallesinde yaşayan Fadime Aslan, Bodrum'un meşhur mandalinalarını sadece taze taze yemekle kalmıyor, evinde kendi imkanlarıyla onu efsane tariflerin içine dahil ediyor.

43 yaşındaki bu azimli kadın, mandalinayla şu ana dek toplam 18 farklı lezzete imza atmış durumda. Mandalina reçeli, mandalina marmeladı, mandalina kabuğu salamurası, mandalina dolması ve hatta mandalina peyniri gibi oldukça iddialı tatlar hazırlayan Aslan'ın son ürünüyse mandalina sütlacı.

Yapımı yaklaşık 1 hafta süren mandalina sütlacı, mandalina kabuklarıyla birlikte yenen enfes bir lezzet

Fadime Aslan'ın son zamanlarda gündem haline gelmesini sağlayansa son ürünü olan mandalina sütlacı. Kabuğunun mis kokusuyla diğer tüm mandalinalardan daha farklı bir aroma sunan Bodrum mandalinasının kabuklarıyla hazırlanan bu tarifte sütlaç mandalina kabuklarıyla birlikte servis edilmekle kalmıyor, aynı zamanda o kabuklarla birlikte yeniyor.

Fadime Aslan bu sütlacı hazırlayabilmek için bir hafta önceden çalışmalara başlıyor, mandalina kabuklarını, şekillerini bozmadan mandalina içinden ayırıyor. 6-7 gün boyunca bu kabukları suda bekleten başarılı girişimci, ardından kabukları haşlıyor. Sütlacı pişirip haşladığı kabukların içine yerleştirdikten sonraysa bu sıra dışı tatlının fırındaki macerası başlıyor. Fırın tepsisine mandalina sütlaçları yerleştirdikten sonra tepsinin içine biraz da su ekleyerek kabukların kurumasını önleyen Aslan, fırından çıkan mandalina sütlaçları kavrulmuş fındıklarla servis ediyor.

Muğlalı başarılı girişimci Fadime Aslan, mandalinadan farklı lezzetler üretmeye devam edeceğini söylüyor

marmaragazetesi

marmaragazetesi

Bugüne dek sütlaç yiyemediğini ama en son ürettiği mandalina sütlacın ardından artık sütlaç yiyebildiğini söyleyen Fadime Aslan, mandalinadan daha farklı lezzetler üretme konusunda da oldukça azimli. Bodrum'un mandalina üretimi açısından oldukça verimli topraklara sahip olduğunu aktaran bu başarılı kadın, insanları uyarmayı da ihmal etmiyor: "Mandalina sütlacı çok farklı bir lezzet oldu. Sütlaç yerken içerisinde mandalinayı da yiyormuş hissi var. Daha çok şey yapacağım. Mandalina gerçekten Bodrum'a ait çok güzel bir ürün, kıymetini bilsinler. Özellikle buradan sesleniyorum, mandalina bahçelerini kesmekten vazgeçin. Lütfen mandalinalara sahip çıkın."

Kaynak: 1, 2


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?