Einstein'ın Bahşiş Almayan Garsona Verdiği Bugün 1,5 Milyon Dolara Satılan Notu

Favorilerime
Ekle

Bugün yıllar yıllar öncesine, 1922 yılına geri ışınlıyoruz.

İnsanlık tarihinin en büyük dahilerinden biriyle Albert Einstein'la birlikte Japonya'dayız. Burada akademik amaçlarla bulunan Einstein bir garsona (bazı kaynaklara göre ise bir kuryeye) bahşiş vermeye çalışıyor ancak kabul edilmeyince ona "mutluluğun tarifini" yazdığı iki not veriyor.

Dünyanın en değerli bahşişinin ilginç hikayesine davetlisiniz.

Einstein da olsan Japonya'da bahşiş bırakamazsın

Einstein 1922 yılında Nobel Fizik Ödülü'nü kazandığı kendisine henüz bildirildiğinde ders vermek ve akademik görüşmelerde bulunmak için Japonya'da bulunuyor. Imperial Hotel Tokyo'da kalan Einstein bir garsona hizmeti karşısında bahşiş vermek istiyor.

Ancak artık çoğumuzun da bildiği üzere Japonya'da bahşiş bırakmak, aldığınız hizmetten memnun olmadığınız anlamına gelebiliyor. Diğer bir deyişle bahşiş bıraktığınızda Japonlar bunu hakaret olarak algılıyor. Dolayısıyla Einstein'ın para vermek istediği Japon garson bu bahşişi kabul etmiyor.

Einstein ise garsona bahşişini para olarak veremeyince kendi el yazısıyla Almanca olarak kaleme aldığı iki adet not bırakıyor. Ondan bu notları saklamasını istiyor ve gelecekte çok değerli olabileceklerinin altını çiziyor. Yanılmıyor da...

Bu arada bir not daha düşelim, bazı kaynaklar bahşiş kabul etmeyen söz konusu kişinin Einstein'ın otel odasına bir mesaj getiren Japon bir kurye olduğunu söylüyor. Ama gerçek değişmiyor, Einstein da olsan Japonya'da bahşişin geçmiyor.

Peki "mutluluğun formülü"nü açıklayan bu 95 yıllık notlar da ne yazıyor?

Garson ya da kurye bu bahşiş notları alıyor ve Einstein'ın tembih ettiği gibi günümüze kadar saklıyor. Peki bu notlar da ne yazıyor?

Einstein'ın el yazısıyla yazılmış bu notlar aslında "mutluluğun formülü"nü kapsıyor. Ve belki de izafiyet teorisinden bile çok daha değerli.

Einstein'ın yaşam ve mutluluk üzerine görüşlerini kapsayan bu notların ilkinde "Sakin ve mütevazı bir yaşam, başarı peşinde koşmanın neden olduğu daimi huzursuzluktan çok daha fazla mutluluk getirir" yazıyor.

Diğerinde ise "İstek varsa varsa mutlaka bir yol da vardır" sözleri yazılı.

Mutluluğun tarifinin bedeli 1,5 milyon dolar

fossbytes

fossbytes

Aradan yıllar yıllar geçiyor ve geçtiğimiz günlerde Japon garsonun bir akrabası tarafından bu iki not açık artırmada satışa çıkarılıyor ve rekor bir fiyata satılıyor.

Daha da detaylandırmak gerekirse müzayede evi tarafından 5 bin ile 8 bin dolar değer biçilen yukarıda belirttiğimiz ilk not ("Sakin ve mütevazı bir yaşam, başarı peşinde koşmanın neden olduğu daimi huzursuzluktan çok daha fazla mutluluk getirir") 1,56 milyon dolara yani yaklaşık 5,82 milyon liraya satılırken 4 ile 6 bin dolar değer biçilen "İstek varsa mutlaka bir yol da vardır" yazılı ikinci not ise 240 bin dolara yani yaklaşık 895 bin liraya alıcı buluyor.

İşte 95 yıl önce Einstein'ın verdiği en değerli bahşişin yani mutluluğun tarifinin bedeli bu.

Kaynak: 1, 2, 3Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?