http://www.sandiegouniontribune.com/communities/north-county/sd-me-difference-1205-story.html | sandiegouniontribune

Girişimiyle Amerika'da Herkesi Kendine Hayran Eden 13 Yaşındaki İzmirli Kenan

Favorilerime
Ekle

Birazdan, henüz 13 yaşında olmasına rağmen herkesin takdirini toplayan nefis işlere imza atan İzmirli bir çocukla tanıştıracağız sizleri.

Küçük yaşına rağmen içindeki insan sevgisinin büyüklüğüne hayran olmamak, paylaşımcı ruhunu takdir etmemek elde değil.

Amerika'da başlattığı projesini hızla hayata geçiren ve hatta bunu bir dernek kurarak daha da ciddi bir şekilde yürütmeye koyulan, adına gün bile kutlanan bir çocuk o.

Buyurunuz, karşınızda Kenan Pala ve hayranlık uyandıran nefis girişimi...

13 yaşında bir 8. sınıf öğrencisi olan Kenan Pala, kendini bildi bileli ihtiyaç sahiplerine yardım ediyor

Amerika'nın Kaliforniya eyaletinde yer alan San Diego'da yaşayan Kenan Pala, 8. sınıfa giden 13 yaşında küçük bir çocuk aslında. Bir anda adını neredeyse tüm dünyaya duyurmasının ardında yatan hikayeyse herkesi gururlandıracak türden bir hikaye.

Kenan, bu küçük yaşına rağmen dünyada birçok yardıma muhtaç insan bulunduğunun ve onlara yardım edilmesi gerektiğinin çokça bilincinde olanlardan. Çok küçük yaşlardan beri sürekli yardım etmeye çalıştığı bu insanlar için elinden gelenin en iyisini yapmaya karar vermesinin altında yatan da bu aslında.

Bulunduğu şehirdeki evsizlere ve diğer ihtiyaç sahiplerine düzenli olarak yardım etmekle yetinmeyen Kenan, geçtiğimiz yıl ailesinin de desteğiyle nefis bir girişime imza atıyor ve topluma yardım edebileceği bir dernek kuruyor.

Geçtiğimiz yıl kurduğu dernek sayesinde Kenan, yardım faaliyetlerini çok daha etkin bir şekilde sürdürmeye başlıyor

‘Kids4 Community' (Topluluk için Çocuklar) adını verdiği derneğiyle daha planlı bir şekilde insanlara yardım etmeye başlayan Kenan, başta ailesi ve okul arkadaşları olmak üzere birçok insandan aldığı destekle şehirde büyük bir iyilik zinciri oluşturmayı başarmış desek yeri.

Gönüllü olarak çalışmalara destek veren arkadaşlarıyla birlikte Kenan, sadece geçtiğimiz 1 yıl içinde 8 binden fazla erzak paketi hazırladı, içinde yiyecek, içecek, mendil, şampuan ve sabun gibi kişisel bakım ürünlerinin bulunduğu bu paketleri evsizlere hizmet veren kurumlara bağışladı.

Bununla da kalmayan koca yürekli çocuk, kurmuş olduğu dernek sayesinde 500'den fazla yardıma muhtaç ailenin okul, giyim ve yaşam masraflarını karşılamayı, San Diego'da ihtiyaç sahiplerinin buluştuğu yaklaşık 3 bin öğle yemeği düzenlemeyi de başardı. Yeni yıl döneminde ise belki de hiç hediye alamayacak olan 2 binden fazla çocuğu dağıttığı hediyelerle sevindirdi.

Başkanlığını yürüttüğü dernek sayesinde gerçekleştirdiği tüm bu yardım organizasyonlarınıysa 2 binden fazla gönüllüden topladığı bağışlarla gerçekleştirdi.

Yaptıklarıyla adına 'Kenan Pala Günü' ilan edilen bu koca yürekli çocuk, söyledikleriyle de kendine hayran ediyor

Kenan Pala'nın yaşından beklenmeyecek başarısı ve iyilikseverliği yaşadığı şehir olan San Diego'da da herkesten takdir topluyor. Öyle ki geçtiğimiz ay Kenan Pala adına Kaliforniya'da bir tören bile düzenlendi ve hatta 23 Ocak günü San Diego şehrinde "Kenan Pala Günü" ilan edildi.

Kenan Pala bu törende yaptığı konuşmayla da herkese ilham olmaya devam ediyor ve şöyle diyor: "Yürümeye başladığımdan beri yardım topluyorum, yardım ediyorum. San Diego'da 3 milyon insan yaşıyor. Eğer herkes bir yardım yapsa, her gün 3 milyon yardım sağlanmış olur. Hayatımız daha mutlu ve huzurlu geçer. İnsanları yardım yapmaya davet ediyorum."

Üstelik Kenan, Türkiye'de yaşayan babaannesi ve dedesi sayesinde burada da birçok yardım faaliyetinde bulunuyor

milliyet

milliyet

Kenan Pala, Amerika'da yaşadığı şehirde yaptığı yardım faaliyetleri ve kurduğu dernekle takdir toplasa da aslında yaptığı çalışmalar bunlarla da sınırlı değil. İzmir'de yaşayan babaannesi ve dedesi sayesinde bu koca yürekli çocuk, Türkiye'de de birçok yardım faaliyetinde bulunuyormuş aslında.

Torunlarıyla gurur duyduklarını söyleyen babaannesi Kenan'ın faaliyetlerini ve düşüncelerini de şöyle aktarıyor:

“Kenan sadece Amerika’da değil, Türkiye’de de çok yardım yapıyor. Benim aracılığımla Türkiye’deki çocuklar için oyuncak ve giysi yardım organizasyonları düzenledi. Ekonomik durumları bu kadar iyi değilken de Kenan, evsizlerin yaşadığı evlere giderek barınakların boyanmasına yardımcı olurdu. Beslenmesi için alınan yiyecekleri pencereyi açarak ihtiyacı olanlara verirdi. Kenan’ın bu kadar yardımsever olmasında anne ve babasının da çok etkisi var. Kardeşi de kitap yazıyor ve geliri de yine ihtiyacı olanlara dağıtılıyor. Biz onun bu başarısından çok duygulandık ve heyecanlandık.”

Bu kadar güzelliğin üzerine ne söylenebilir ki? Gurur duyduk Kenan, başarılarının katlanarak devam etmesini, güzel yüreğinin hep böyle kalmasını dileriz!

Kaynak: 1, 2


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?