Lahmacunun Bu Toprakların Geni Olduğuna 15 Lezzetli Kanıt

Favorilerime
Ekle

Umarız öyle bir soruyla karşılaşmayız ama biri çıkıp dese "Hayatının son 6 saati, ne yapmak istersin?", gider 5 lahmacun alırız. Bir adaya düşsek yanımıza alacağımız 3 şeyden biri lahmacun olur.

Pizzayı severiz ama bir lahmacun değildir. İkisini bir teraziye koymaya kalksak, lahmacunun olduğu taraf teraziyi deler.

Öyle valla, hep birlikte seviyoruz.

Ekonomiktir, her bütçeyi doyurur

Bakmayın, yatın içinde bilmem kaç yüz liraya yenilen lahmacunlara. Lahmacun hala ekonomiktir, öğrenci dostudur, birçok menünün en uygun doyuranıdır.

Çay gibidir, sevmeyeni yoktur

Çok arabesk bir yiyecek gibi durmasına rağmen "Iyyy lahmacun mu yiycez?" diyene pek rastlamazsınız. Herkes yer, gerekirse insan içinde değil evde yer ama herkes yer. Soğanın dibine vura vura yer. Kandırmayalım birbirimizi.

İddialıdır, pizzanın yeryüzündeki en büyük rakibidir

lahmacun-pizza-manset

Sert. Öyle de olsun. Lahmacunu tüm dünyaya pazarlayamamak da bizim hatamız olsun. "Turkish Pizza" diyerek anlatan yabancıların verdiği mesaj da bize ders olsun.

Vefalıdır, ne zaman istesek yanımızda olur

lahmacun-pizza-limon

Kendiniz yapmadığınız sürece gece saat 11'de cheesecake yiyemezsiniz, makarna bulamazsınız, burrito falan hiç bulamazsınız. Ama lahmacun? İstediğiniz zaman.

Yereldir, memleketin her yerinde satılan tek yiyecektir

lahmacun-domates-yesillik

İzmir'de de, Iğdır'da da lahmacun yiyebilirsiniz. Konu kilit.

Renklidir, bazen ara sıcak, bazen ana yemektir

Bir kebapçıya gittiğinizde, fındık ya da normal lahmacunu ortaya söyleyip, kebaplara destek olmasını sağlayabilir ya da 3+ lahmacunu direkt gömmek suretiyle isteyebilirsiniz. Siz nasıl isterseniz.

Kalabalıktır, aynı anda onlarca insanı doyurur

10 kişi aynı anda yemek yiyecekseniz, pizza sipariş etmezsiniz. 30+ lahmacunu ister, mutluluğun ne olduğunu hatırlarsınız. Düşünün, hatırladınız o lahmacun gecelerini. Hey gidi.

Şıktır, her ortama girebilir

sogan-lahmacun-durum

Denize nazır, lüks bir restoranda da lahmacun yiyebilir, sokak arası kirli camlı, bol önlüklü ustalı bir mekanda da lahmacun yiyebilirsiniz. Siz yeter ki isteyin.

Sevimlidir, iyi yapılanı da kötü yapılanı da yenir

Burası biraz tartışmaya açık. Kötü yapıldığında hayattan soğuyanları var. Olabilir. Lakin, şu ana kadar önümüze gelen tüm lahmacunları yuttuğumuz düşünülürse halen haklı olabiliriz. Ya da biz pis boğazız, bilmiyorum.

Gurmedir, çok güzel yapılanı pek güzel yenir

lahmacun-domates-maydonoz-1-2

Hiç bitmeyen "Lahmacun en güzel burada yenir" kavgasından bellidir.

Kadirşinastır, limonun, domatesin, soğanın değerini iyi bilir

lahmacun-dilim-dilim

Ne de güzel yakışırlar birbirlerine.

Pratiktir, sofra istemez, her an her yerde yenir

Ev yaparsın, inşaatta yenir. Eve taşınırsın gazetenin üstüne yenir. Halı sahadan çıkarsın, bankta yenir. Okuldan dönersin, yolda yenir. Sofra istemez, nazlı değildir.

Mütevazidir, evde de yapılır

Yapan bilir, evde yapıldığında da çok güzeldir.

Samimidir, sohbeti güzel ortamlarda yenir

Yeni tanıştığın birini lahmacun yemeye götürmezsin, "Hadi bir lahmacun gömelim ya" dediğin insan, samimi olduğun insandır. Gider, soğanı yeşilliği lahmacuna bir güzel tıkıştırır, evire çevire yersin.

Ha bu arada bkz: Lahmacun nasıl yenir?

Bizdendir, bizdir, bizi anlatır

instagram

instagram

Onsuz olmaz, vallahi olmaz.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?