lazanya-hamuru-one-cikan

Çok Az Malzemeyle Hazırlanıyor: Lazanya Hamuru Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Lazanya, İtalyan mutfağından çıkıp tüm dünyaya lezzetini yaymış enfes yemeklerden biri. Lezzetini içindeki incecik lazanya hamurundan, aralarındaki kat kat bol kıymalı harcından alıyor. İçindeki beşamel sosla ve peynir katmanıyla da lezzeti katlanıyor. Marketlerde bu nefis tarifin ana malzemesi olan lazanya yaprakları hazır halde satılsa da evde de nefis lazanya hamurları yapmak ve onu tarife dönüştürmek mümkün. Hem de ihtiyacınız olan malzeme sayısı 3-4 malzemeden daha fazla değil. Bu tarifi öğrendikten sonra lazanyanızı artık hep kendiniz yapmak isteyeceksiniz. Şimdiden ellerinize sağlık.

Lazanya hamuru nasıl yapılır?

lazanya-hamuru1

Lazanya hamurunu yaparak başlayalım. Bu hamur için un, yumurta ve tuzdan başka çok da bir malzemeye ihtiyacınız olmayacak. Kıvamını tutturmak ya da toparlamak için su veya zeytinyağından da destek alabilirsiniz. Bu hamur için özel üretilimiş semolinayı kullanabilir veya bulabilirseniz makarna unlarından temin ederek tarifi uygulayabilirsiniz. Kullanacağınız unu eleyerek bir tezgahın üzerine alın ve ortasını çukur şeklinde açın. Her 100 gram için 1 adet yumurta yeterli olacaktır. Ortalama 300 gram undan bir borcamı doldurabileceğiniz kadar lazanya hamuru çıkacaktır. 300 gram un için 3 yumurtayı çukurun tam ortasına kırın, çatal yardımıyla yumurtaları çırpın. Yanlardan unu yedirmeye başlayın. Ardından isteğe bağlı olarak bu aşamada tuz ekleyebilirsiniz.

lazanya-hamuru2

Hamuru güzelce yoğurun. Hamurunuzu toparladıktan sonra streç filmle güzelce sarıp dinlenmeye bırakın. En az 40 dakika buzdolabında hamurunuzu dinlenmeye bırakın. Hamur dinlendikten sonra yeniden tezgahın üzerine alıp 3'e bölün. Ardından hamuru yassılaştırıp varsa makarna açma makinesinden geçirmeye başlayın.

lazanya-hamuru3

Makarna açma makinesinden geçirirken makinenin en kalın ayarından geçirmeye dikkat edin. Her makineden geçirişinizde 1 ayar daha inceltin. Birkaç kere makineden geçirme işlemini yaptıktan sonra lazanya hamurunuz hazır. Eğer evinizde makarna açma makinesi yoksa tezgahı hafif unlayarak merdane yardımıyla da bu işlemi yapabilirsiniz.

lazanya-hamuru4

Ardından hamurunuzu hafifçe unlayıp borcam boyutlarınızda kesin ve lazanya tarifinizi uygulayın. Bol peynirli, lezzeti uzadıkça uzayan enfes lazanyalarınız hazır. Şimdiden ellerinize sağlık!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?