hellogiggles

Dikkatler Buraya: Yediğinde Köpeğinizi Öldürme Gücüne Sahip 10 Yiyecek

Favorilerime
Ekle

Evimizin en sevimli dostları kedi ve köpekler için yapmayacağımız şey yok. Kendilerine pek bayılıyor, göbeklerini sevecen bir şekilde okşuyor, başlarını kocaman kocaman seviyoruz. Hatta kış aylarında dışarıda hayatını sürdürmek zorunda olan kedi ve köpekler için evde hazırlanabilir mamaları bir araya getirip bir nebze de olsa yardım etmek istiyoruz.

Onlar için yararlı olan, belki de hayatlarını kurtaracak yiyecekleri söylerken özellikle köpekler için çok büyük zararlara neden olabilecek yiyecekleri neden söylemeyelim?

Bakımını üstlenip beslediğimiz köpeğimiz aslında bizimle aynı şeyleri yemiyor. Farklı yiyecekler olumsuz etkilere sahip olabiliyor ve hatta dostumuzu öldürme noktasına kadar götürebiliyor. O yüzden dikkatli olalım.

Herkes bilir ama: Çikolata

Çikolatanın zararlı olduğunu gerçekten herkes bilir ancak genel olarak şöyle konuşmalar duymaya alışmışızdır: "Köpeğim bir paket çikolata yemiş!" Keşke yemeseler ve onları çikolatayla buluşturmasak. Çünkü içinde metilksantin grubunda yer alan kafein ve teobromin bulunur.

Bu maddeler köpeğinizin kusmasına, susuz kalmasına, kas ağrılarına, düzensiz kalp ritmine ve ateş yükselmesine neden olur. En kötüsü ise bu maddelerin köpeğinizi öldürebilecek olmasıdır.

İnanmayacaksınız ama: Peynir

Sanki soframızı da onlarla paylaşmak için hazırız fakat çok yanlış yaptığımızı söylemeden geçmeyelim. İçerdiği süt şekeri ve yağ nedeniyle peyniri hazmetmekte büyük bir zorluk çekerler.

Yüksek miktarlarda günlük süt ürünleri tükettiğinde köpeğiniz kusabilir, ishal olabilir ve su kaybı nedeniyle aramızdan ayrılabilir.

Şaşırtıcı gelebilir ama: Süt

Hemen reddetmeyin ve kulak verin. Tabii ki de köpekler minicik birer enikken annelerinin sütlerini içerler. Hatta çizgi filmlerde de köpekleri süt içerken görmeye alışığızdır. Ancak süt, içerdiği süt şekeri ve yüksek orandaki yağ nedeniyle köpeğinizin sindirim sistemini zora sokar.

Peynirde yer alan tüm sorunların yanı sıra süt, bakteriyel olarak da köpeğinize sorunlar çıkarabilir.

Vermezsiniz ama: Soğan

Sıradan görünen ve hatta insana garip gelen bir köpek yiyeceği olsa da içimizde köpeğinin soğan yemesine hiçbir şey demeyenler olabilir. Ancak dikkat etmedikleri çok önemli bir nokta var: Soğan, onlar için çok zararlıdır!

Soğan, içerdiği bileşenler nedeniyle köpeğinizin hayatını tehlikeye atabilir. Alyuvar yapısının zayıf düşmesine ve vücuttaki dolaşımın etkilenmesine neden olur. Yani kansızlık yaparak köpeğinize kan nakli yapmanız gereken bir duruma dönüşebilir.

Aklınızdan geçmez ama: Sarımsak

Sarımsak da bir soğangil olduğu için soğanın tüm kötü özelliklerini sarımsakta bulmak mümkün. Tabii sonrasında sarımsağın ve soğanın yan etkilerini de köpeğinizin üzerinde bulabilirsiniz.

Soğandan daha güçlü toksik bileşenlere sahip olan sarımsak, köpeğinizin idrarının rengini turuncu ya da kırmızı hale getirebilir, kan dolaşımını engeller ve ileri vakalarda ölüme neden olabilir.

Belki bilmezsiniz ama: Üzüm

Minik dostunuzun böbrek yetmezliği nedeniyle hayata gözlerini kapadığını hayal edebiliyor musunuz? Etmek istemiyorsanız onlara üzüm vermeyin. İçindeki hangi maddelerin özellikle köpeklerde bu etkiyi yarattığı tam olarak bilinmese de köpeklere verilen üzüm, bir süre sonra böbrek yetmezliğine neden olmaya başlar.

Aynı zamanda dehidrasyon yaşayan köpekler için daha zorlu bir süreç oluşur.

Bir düşünürsünüz ama: Avokado

Size çok lezzetli gelen ve köpeğinizin de afiyetle mideye indirebileceği bir meyvenin onu zehirleyebileceği bilgisine sahip olmanız paha biçilemez. Çünkü avokado, içindeki persin maddesi nedeniyle köpekler üzerinde olumsuz etkiye sahip.

Avokado; mide krampları, solunum yolu ve gastrointestinal kanal sorunlarına neden olabilir. Gastrointestinal sorunların nedeni ise kaygan çekirdeğinin köpekler tarafından yutulma ihtimalidir.

Siz bile yemiyorsunuz ama: Elma çekirdekleri

elma-agaci-yeni-1

Doğru, artık siz bile yemiyorsunuz çünkü biliyorsunuz ki elma çekirdekleri içerdiği siyanür nedeniyle yüksek tüketimde hayatınızı sonlandırabilir. Bu bilgiyi Fazlasını Yediğinizde Sizi Öldürmeye Niyetlenen 12 Yiyecek yazımızda paylaşmıştık.

Doğal olarak köpeğiniz de eğer herhangi bir meyvenin çekirdeğini yerse şu belirtilere maruz kalabilir: solunum zorlukları, baş dönmesi, bayılma, şok ve koma.

Farklı düşünebilirsiniz ama: Kafeinli içecekler

Belki de köpeğinizi çok seviyorsunuz ve her şeyi paylaşmak istiyorsunuz fakat yapmayın. Kahve, içerdiği uyarıcı madde metilat ksantin nedeniyle köpeğinizin kalbini rahatsız edebilir.

Çok basit bir mantıkla, size çarpıntı yapabilen bir içeceğin köpeğiniz için ne kadar zararlı olabileceğini düşünün. Yüksek oranlarda kalp ritim bozuklukları ve durmalarına neden olabilir.

Beklemiyordunuz ama: Mayalı hamur

saracenophoto

saracenophoto

Biliyoruz ki "çiği pişmişinden daha güzel yiyecekler" listenizde hamur da bulunuyor. Ekmeğe dönüşen o güzel hamur maalesef ki köpeğinizi öldürebiliyor.

Mayalanma sürecinin bir fermentasyon olması, köpeğinizin bu hamuru yediği sürece yaşayabileceği tüm mide problemleri hiç de ütopik bir durum değil. Kusma gibi problemleri de yanında getirebilecek olan hamurdan köpeğinizi uzak tutmanız yeterli.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?