İstiyorum: Kendi Kendini Yıkayan Tabak ve Kase

Favorilerime
Ekle

"Şu bulaşıklar olmasa mutfağı ne güzel idare ederdim".

Emrullah Efendi'nin mektepler olmasa maarifi idare edişi gibi, dağ gibi birikecek bulaşıklar olmasa eminiz hepimiz daha fazla yemek yapar, daha fazla mutfakta vakit geçirirdik.

Bulaşık bahanesi arkasına sığınanlar için İsveçli tasarım stüdyosu Tomorrow Machine nefis bir işe girişti ve kendi kendini temizleyen tabak ve kase üretti. Yüzeyi selülözden üretilen bu prototip tabak ve çanaklar, sıvı ve katı artıkları üzerinde tutmuyor. Bunu yaparken de nilüfer çiçeğinin yaprağından esinleniyor.

İşin mutfakta daha az bulaşık birikmesinden de güzel tarafı ise şu ki tabakları yıkamak için kullanılan su ve kimyasal ürünlere gerek kalmıyor ve bu da daha güzel bir gelecek, daha sağlıklı ve mutlu yeni nesiller demek.

Bulaşık derdini ortadan kaldıran ve çevreye de son derece saygılı olan bu tabak ve çanakları kullanmak için biraz daha vaktimiz var, hala prototip aşamasındalar. Ama bu ürünleri ve bu yüzey kullanımını ne kadar istediğimizi gösteren ve benzer bir teknolojiyi kullanan MIT çıkışlı LiquiGlide'ın ürettiği ketçap şişesi videosunu aşağıda mutlaka izleyin diyoruz.

Lotus etkisi hakkında daha fazla ve biraz da teknik bilgiye sahip olmak isteyenleri de aşağıdaki videoya alalım.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?