İşin Sırları Var: Kabartma Tozu Olmadan Kek Nasıl Kabartılır?

yemek.com
Cemre Özgüzel
Boyum ocağa yetişmeden yemek yapmaya başlamışım. Hala yetişmiyor.
Cemre Özgüzel
254158 takipçi1291 içerik

Sıkça Yenen Konular

Cemre Özgüzel
Şubat 6
Cemre Özgüzel
Ekim 20
YENİ
5
Sütaş
Ekim 22
15 dakika
Cemre Özgüzel
Temmuz 25, 2019

Fırından çıktığı anda tüm eve misler gibi bir kek kokusu yayılır. Sıcacık demli bir çay, ılık süt, nefis bir kahvenin yanındaki en güzel eşlikçilerden biridir kek tarifleri. Hele kış aylarında kek yemenin keyfi çok başka! Dışarıdaki havanın soğukluğuna inat içleri ısıtır keklerin lezzeti. Yapması da yemesi kadar keyifli. Tüm pofudukluğunun sırları kullanılan malzemelerde, harcında ve pişirmesinde saklı. Kocaman kocaman kabarmalarında hiç şüphesiz ki kabartma tozu rol oynuyor. Ancak bazı zamanlarda evlerimizde kabartma tozu bulunmayan zamanlar olabiliyor. Bu zamanlarda da kek yapmak isterseniz eğer size kabartma tozu olmadan da kek kabartmanın yöntemlerini anlatalım biz. Buyurmaz mısınız?

Kabartma tozu olmadan kek nasıl kabartılır?

kek-kabartma-tozu-olmadan-nasil-kabarir

Elinizde kabartma tozu yoksa kekinizi kabartmanın ilk ve önemli sırrı tüm malzemeleri oda sıcaklığında kullanmak. Özellikle yumurtaları oda sıcaklığında kullanmak kekin pofuduk olmasını sağlayan en önemli püf noktalarından biri. Yumurtalarınızın sarısını ve beyazını farklı kaplara ayırıp çırparak kekinizi kabartabilirsiniz. Şekerin bir kısmını yumurta beyazlarına, bir kısmını da yumurta sarılarına ekleyerek güzelce çırpın. Özellikle beyazları katı bir köpük haline aldığında kekinizi kocaman kabartmak için hazır hale geliyor. Ardından harca yumurta beyazlarını azar azar ilave edin ve söndürmeden karıştırın.

kabartma-tozu-olmadan-kek-nasil-kabartilir1

Yumurtaları klasik bir şekilde şekerle çok iyi çırparak da kekinizi kabartabilirsiniz. Burada önemli olan nokta şekerin yumurtayla beraber iyice bütünleşmesi ve köpük köpük bir kıvam alması. Keklerinizin içerisine yoğurt suyu, peynir altı suyu gibi malzemeler koyarsanız da kekleriniz enfes bir şekilde kabarır. Bizden söylemesi.

kek-kabartma-tozu-olmadan-nasil-kabarir2

Yine en bilinen ve klasik yöntemlerden biri olan karbonat kullanımı da keklerin nefis bir şekilde kabarmasında önemli rol oynuyor. Karbonatın üzerine limon suyu koyarak kabartma etkilerini fazlalaştırabilirsiniz. Kek harcının içerisine maden suyu ilave etmek de keklerin şahane bir şekilde kabartmasını sağlar. Bunu da bir köşeye not edin mutlaka.

kek-kabartma-tozu-olmadan-nasil-kabarir3

Keklerinizi sadece kabartma tozuyla değil bu yollarla da rahatlıkla kabartabilirsiniz. Evde kendi kabartma tozunu yapmak isterseniz de sizi şu taraftan alalım: Sadece 3 Malzemeyle, Çok Kolay Bir Yöntemle: Evde Kabartma Tozu Nasıl Yapılır?

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?