italyada-neden-starbucks-yok

Hiç Merak Ettiniz mi: İtalya'da Neden Hiç Starbucks Yok?

Favorilerime
Ekle

Çin'den Kanada'ya kadar 65 ülkede 21 binden fazla mağazası bulunan Starbucks'ın İtalya'da hiç şubesi olmadığını biliyor muydunuz?

Peki 1971 yılında kurulan kahve devinin kahveyi çok seven İtalya'dan neden bu kadar süredir uzak durduğunu hiç merak ettiniz mi?

Üstelik Starbucks'ın ilhamı da Milano'dan geliyorken...

İşin arka planı çok acayip.

Önce bunu bilmek lazım: Starbucks nasıl kuruldu?

Her şey Starbucks'ın kurucusu ve şu anki CEO'su Howard Schultz'un 1983 yılında Milano'ya yaptığı bir iş gezisiyle başlıyor. Burada bir espresso barda kahvesini yudumlarken İtalyanların kahve hazırlamayı bir sanat haline getirdiğini, insanların bu mekanlarda çok samimi olduğunu hatta çalışanların insanlara isimleriyle hitap ettiğini fark ediyor. İnsanların kahveyi bir ihtiyaçtan çok bir sosyalleşme, keyif alma aracı olarak benimsediklerini görüyor ve İtalya'daki espresso barları Amerikan kültürüne uyarlamak üzere Starbucks'ın ilk temellerini atıyor.

İtalyanlardan aldığı ilhamla insanların bir araya gelip sohbet edebilecekleri, ev ve ofislerinden sonra üçüncü adresleri olacak bir kahve mağazası deneyimi yaratmak için yola çıkan Schultz önce Il Giornale'i kuruyor ardından aslen öğretmen ve yazar olan Zev Siegel, Gordon Bowker ve Jerry Baldwin'in hisselerini satın alarak Starbucks'ın sahibi oluyor.

İşte Milano'da bir gezide filizlenen Starbucks fikri şimdi tüm dünyaya hükmediyor.

İlhamını Milano'daki espresso barlardan alan Starbucks neden İtalya'da yok?

Peki nasıl oluyor da İtalyan kahve kültüründen esinlenen Starbucks aradan bunca yıl geçmiş, dünyanın her yerine yayılmış, hatta çoğu şehirde yan yana iki AVM'de bile şubeleri bulunurken İtalya pazarına girmiyor?

Bunu anlamak içinse İtalyanların kahve alışkanlıklarını ve kültürlerini iyi bilmek gerekiyor.

 • Bunun sebeplerinden biri İtalyanların cappuccino gibi sütlü kahveleri sadece sabahın erken saatlerinde içiyor olmaları. Gün boyunca ise tercihleri küçük bardaklarda servis edilen sert bir kahve olan espresso'dan yana oluyor. Dolayısıyla Americano, Latte gibi Starbucks kahveleri İtalyanlar için çok hafif kalıyor.
 • Ayrıca espressolarını küçük bardaklarda içen İtalyanların tall, grande gibi boylara sahip bardaklarda kahve içmeye ön yargılı yaklaşacağından endişe duyuluyor.
 • Diğer bir sebep ise İtalyanların espresso'ya en fazla 1 euro öderken Amerikan kahvelerine 5-6 euro gibi bir para ödemek istemeyecekleri düşüncesi. Dolayısıyla Starbucks, İtalyanlar için pahalı bir seçenek olma ve ilgi görmeme endişesi içinde.
 • Tüm bu sebeplerle Starbucks yöneticileri İtalya'da başarısız olabileceklerini düşünerek hep bu pazara girmekten kaçındılar. Çünkü bu başarısızlık onlar için sadece maddi bir kayıp anlamına gelmeyecekti, aynı zamanda marka imajı da geri dönüşü olmayacak bir şekilde zedelenecekti.

  Starbucks ise bu riski bunca sene almaktan kaçındı. Ta ki şimdiye kadar...

  İşler değişecek gibi: Starbucks 2018'de İtalya'da ilk kahve mağazasını açmaya hazırlanıyor

  time

  time

  Starbucks geçtiğimiz aylarda cesur bir karar aldı ve İtalya'daki ilk mağazasını 2018 yılında açmaya hazırlandıklarını açıkladı. Starbucks, Milano'da Duomo di Milano katedraline yakın bir noktada açılacak olan bu ilk mağazayla riski en aza indirerek yerli kahveci Percassi işbirliği yaptı ve İtalya'ya özel ürünlerle pazara girmeyi planlıyor.

  Premium kahve çekim mağazası olarak düşünülen bu ilk Starbucks şubesinde yiyecekler İtalya’nın ünlü pastanecisi Princi tarafından üretilirken özel kokteyler de satılacak. Starbucks Milano'nun ardından diğer şehirlerde de şubeler açacaklarını söylüyor.

  İtalyanların buna nasıl tepki göstereceği ve Starbucks'ın İtalya'da tutunup tutanamadığını ilerleyen zamanlarda hep birlikte öğreneceğiz.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  1

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?