İtalya'daki Depremin Yaralarını Sarmaya Çalışan Kampanya: Bir Tabak Spagetti

yemek.com
Duygu Arslan
Sevdiğim insanlara "annesinin balı" diye hitap ederim.
Duygu Arslan
253409 takipçi1772 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Ekim 18, 2016
Duygu Arslan
Aralık 25, 2017
YENİ
5
Sütaş
Eylül 25
15 dakika
Zeynep Çetin
Eylül 2

Geçtiğimiz hafta İtalya, bizim de ülkece benzerini yaşadığımız ve hala acısını içimizde hissettiğimiz 17 Ağustos gibi bir gece geçirdi ve güne büyük kayıplarla uyandı.

24 Ağustos 2016 tarihinde 04:36'da merkez üssü Orta İtalya'daki Accumoli olan 6.2 şiddetindeki deprem sonrası 268 kişi yaşamını yitirdi, kasabalar yerle bir oldu.

Roma'ya 100 kilometre uzaklıktaki Amatrice kasabası da depremden en çok zarar gören bölgelerden biri olunca ünlü İtalyan yemek gurmelerinden birinin başlattığı kampanya depremzedelere umut oldu. Olay çok vahim olsa da bu yardım kampanyası oldukça leziz.

Depremzedelere yardım için Amatriciana (Amatrice usulü spagetti) yapın ve yiyin!

Yer İtalya olunca akla gelen ilk şey makarna. Makarna ülkesi kötü günler geçirirken depremin en fazla zarar verdiği yerlerden biri olan Amatrice'in kendine özgü meşhur spagettisi Amatriciana bu sefer yaraları sarmak için pişirilmeye başlandı.

Önce Amatriciana'dan kısaca bahsedelim. Amatriciana, sadece Amatrice kasabasında yapılan ve İtalyanlar kadar ülkeye gelen turistlerin de yemek için kasabaya akın etmesini sağlayan leziz bir makarna. Spagetti, domates sosu, salam ve koyun peynirinden oluşan Amatriciana o kadar ünlenmiş ki artık Amatrice denince insanların aklına bu lezzet geliyormuş.

foodnetwork

foodnetwork

Amatrice depremden çok fazla yara alınca ülkenin ünlü yemek gurmesi Paolo Campana, bundan ilham alarak bir kampanya başlattı ve kampanya çok kısa sürede ülke geneline hatta Jamie Oliver gibi dünyanın önemli şeflerine kadar yayıldı. Zira kampanya başlamasından 2 gün sonra 600'den fazla restoranın bu kampanyaya dahil olduğu biliniyor.

Kampanya kapsamında İtalyan lokantaları Amatrice usulü spagettiyi menülerinde olmasa bile eklediler ve satılan her bir tabak spagettinin 2 eurosunu depremde zarar gören yerlerin onarımı, yeniden inşası için topluyorlar.

Makarna burada bir sembol. Yardımlaşmanın, el ele vermenin ve ihtiyacı olanların yanında olmanın bir sembolü... Umarız Amatriciana ruhu yaraların daha çabuk sarılmasını kolaylaştırır.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?