dis-macunundan-hayat-dersi

Diş Macunuyla Kızına Asla Unutamayacağı Bir Hayat Dersi Veren Anne

Favorilerime
Ekle

Ortaokula başlama yaşı ergenliğin de yavaş yavaş başladığının bir işareti. Ve hepimiz biliyoruz ki bazı çocuklar için ergenlik çok daha zor geçebiliyor ve bu dönem kendini çok farklı şekillerde gösterebiliyor. Yani ergenliğe yeni giren bazı çocuklar diğerlerinden çok daha acımasız, çok daha kırıcı olabiliyor.

Amy Beth Gardner isimli anne ise ortaokula yeni başlayacak olan kızını "okullarda yaşanan zorbalık" konusunda alışılmadık bir hayat dersi verdi ve bunu paylaştığı Facebook iletisi kısa sürede viral oldu.

Ortaokula başlayacak kızı için yeni okul üniforması alan ve ona yeni bir çanta ile sürpriz yapan anne sonradan kızına bir diş macunu, bir de tabak veriyor. Ve diş macunun hepsini tabağa sıkmasını söylüyor. Kızı ise şaşırıyor ve öyle bir şey yapamayacağını, bir daha asla eski haline getiremeyeceklerini dile getiriyor.

Ve sonra anneden hayat dersi kısmı başlıyor.

"Diş macunu dolu bu tabağı hayatın boyunca hatırlayacaksın. Söylediğin sözler yaşam ve ölüm kadar güçlü olacak."

Ortaokula başladığında söylediğin sözlerin ne kadar etkili olduğunu göreceksin. Başkalarını incitme, yaralama ve gücendirmek için sözler söyleme şansın olacak. Yine insanları mutlu etme, iyi hissettirme, ilham verme ve sevdiğini belli etme şansını da edeceğin laflarla belirleyeceksin. Bazen yanlış tercihler yapacaksın. Ben de bu hafta en az üç kez yanlış laflar ederek etrafımdaki insanları üzdüm.

"Tıpkı tabağa yayılan bu diş macununu tekrar eski haline getiremeyeceğin gibi ağzından çıkan kelimeleri de geri alamazsın."

Kelimelerini dikkatli seç, Breonna. Başkaları yanlış laf ediyorsa, sen doğrularını et. Her gün uyandığında kendine iyi kelimeler kullanacağına dair bir hatırlatmada bulun. Bu geceden itibaren ettiğin laflar herkesi mutlu edecek türden olsun. Nazikliğin ve düşünceli birisi olmanla tanın.

"İhtiyacı olanlara sözlerinle yeni bir hayat ver. Asla ama asla nazik birisi olduğun için pişman olmayacaksın."
facebook

facebook

Bu sözler sadece Breonna'nın değil hepimizin kulağına küpe olmasın mı?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?