corbada-tuzun-olsun

Taksim'deki Evsizlere Her Akşam Çorba Dağıtan Güzel Hareket: Çorbada Tuzun Olsun

Favorilerime
Ekle

Hep diyoruz dünyanın en güzel şeyi ihtiyacı olan insanlara yardım etmek, paylaşmak ve onların mutlu olduğunu görmek. Çünkü sevgi paylaştıkça büyüyen bir şey ve biz her ne kadar her zaman göremiyor olsak da çevremiz bize ihtiyaç duyan insanlarla dolu.

Mesela sokakta yaşamak, karton üzerinde yaz-kış demeden uyumak zorunda kalan, yemek bulmakta zorlanan evsiz dostlarımız gibi. Neyse ki hala güzel insanlar var ve onlar tüm güçleriyle tam 2 senedir evsizlerin yardımına koşuyorlar.

"Evsiz kalmak kimsenin tercihi değildir" diyen ve sokaklarda yaşayan evsizlere yardım eli uzatan tamamen gönüllülerden oluşmuş olan Çorbada Tuzun Olsun isimli güzel oluşumdan bahsediyoruz.

İyi ki varlar; fikirlerine, iyilik dolu kalplerine sağlık.

2 senedir her akşam 20:30 - 22:30 saatleri arasında Taksim bölgesinde yaşayan evsizlere çorba dağıtıyorlar

İlk olarak 30 Eylül 2014'de evsiz insanlara çorba, kıyafet, battaniye dağıtarak faaliyete başlayan Çorbada Tuzun Olsun, hiçbir siyasi amacı temsil etmeyen, tamamen gönüllülerden oluşan bir sosyal sorumluluk projesi aslında.

İki senedir yaz-kış demeden her akşam 20:30 - 22:30 saatleri arasında İstanbul Taksim bölgesinde yaşayan evsizlere çorba dağıtımı yapan Çorbada Tuzun Olsun hareketi ayrıca bir de "evsizler evi" açmış durumda ve burada evsiz insanlara destek olmaya çalışıyor. "Barınma Anayasal bir hak olduğu halde uygulaması ülkemizde sadece yazılı bir metin halinde kaldığından, biz gönüllüler bir araya gelerek bir evsizler evi açtık ve elimizden geldiğince evsiz insanlara destek olmaya çalışıyoruz" diyen gönüllüler ancak İstanbul'da yüzlerce insan arasından sadece 30 kişiye ücretsiz barınma imkanı sağlayabiliyor.

"Bir tas sıcak çorba normalde sizler için çok bir anlam ifade etmese de, evsiz insanlar için çok değerli."

Sokaklarda yaşamak zorunda kalan yaklaşık 150 kadar insana ise çorba dağıtarak acılarını biraz olsun dindirmeye çalışıyor #corbadatuzunolsun. "Çorba bu insanlarla iletişim kurabilmemiz, onların yanlarında olduğumuzu hissetmeleri için de bir araç" diyen bu güzel insanlar bu sayede her gün yanından geçip gittiğimiz bu insanların sorunlarını dinleyip onlara yardımcı olabilmeye çalışıyorlar.

"Kimse isteyerek sokakta yaşamaz. Yani evsiz olmak kimsenin tercihi değildir" diyen #corbadatuzunolsun aynı zamanda bu projeleri ile evsiz insanlarla ilgili farkındalığı da artırmayı hedefliyor. Onları sokakta çorba dağıtırken gören iyi yürekli insanların da böylelikle gönüllü olarak organizasyona katılmak istediklerini söyleyen grup bu şekilde insanlara evsiz insanların tehlikeli insanlar yada sokakta dilenen insanlar olmadığını gösterebildiklerini belirtiyorlar.

Siz nasıl destek olabilirsiniz?

facebook/corbadatznolsun

facebook/corbadatznolsun

Siz de sokakta yaşayan insanlara yardım etmek isterseniz ve "çorbada benim de tuzum olsun" derseniz "evsizler evi"nde onlar için çorba yapabilir, çorba dağıtımına katılabilir, ailenizle veya dostlarınızla bir akşam çorba dağıtımını siz üstlenebilir, iletişimde olduğunuz kurum ve kuruluşları, dernekleri evsiz insanlara çorba dağıtmaya teşvik edebilir, mercimek, karton çorba kasesi gibi ihtiyaçları satın alarak evsizler evine götürebilir ve daha birçok şekilde destek verebilirsiniz.

#corbadatuzunolsun hakkında daha fazla bilgi almak ve onları daha yakından tanımak için şuraya bakmanızı da tavsiye ederiz.

Hep dediğimiz gibi, dünyayı sadece ve sadece iyilik kurtaracak.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?