askıda ekmek

Askıda Ekmek: İhtiyacı Olanlara Ücretsiz Ekmek Sağlayan Asırlık Gelenek

Favorilerime
Ekle

Askıda ekmek var. İlk anda size birazcık anlamsız gelmiş olabilir bu kelime öbeği ancak askıda ekmek aslında çok önemli ve fazlasıyla yararlı bir proje. Askı dediğimizde aklınıza kıyafet askısı gelmesin, bu sistem birazcık daha farklı.

Türkiye'de aslında kökeni çok eskilere dayanan bir uygulama, sistem çok basit:

Fırına gittiğinizde 2 ekmek parası ödüyorsunuz fakat 1 adet ekmek alıyorsunuz. Ekmekleri de satın alırken şunu diyorsunuz: İki ekmek birisi askıda. Ardından fırın sahibi sizin için askıya yani ekmeklerin biriktiği noktaya bir adet ekmek bırakıyor. Gün içinde ihtiyacı olan birisi gelip "Askıda ekmek var mı?" diye soruyor. Eğer askıda ekmek varsa bu kişi ekmeği herhangi bir ücret ödemeden alabiliyor.

Kulağa ne kadar güzel geliyor değil mi? Hatta bir hayalmiş gibi geliyor ama aslında hiç de hayal değil. Yalnızca biz fazlasıyla görmedik ve bilmiyorduk. Son zamanlarda sosyal duyarlılık konusunda kat ettiğimiz mesafeler nedeniyle askıda ekmek var projesi de tekrar gündeme geldi.

Yalnızca İstanbul'da değil Türkiye'nin pek çok noktasında askıda ekmek var. Sayılarının her gün biraz daha artması için belki de bizler de harekete geçmeliyiz. Hatta "Askıda Ekmek Var" adında, Türkiye'nin farklı illerinde fırınlarla görüşerek askıda ekmek uygulamasını geliştirmek isteyen bir oluşum da var. Dilerseniz onları da takip edebilirsiniz.

Aşağıda askıda ekmek uygulamasına katılan fırınları bulabilirsiniz. Bizim bulabildiğimiz bu fırınların dışında eğer bildiğiniz yerler varsa lütfen yorum olarak bırakın ve biz de listeyi güncelleyelim. Böylece sokakta yaşamak zorunda olan, ekmek alabilecek gücü olmayan kişilere yardım edebilelim.

İstanbul'da askıdaki ekmekler

Baykar Fırın: Fatih Sultan Mehmet Mahallesi, Sarıyer
Safranbolu Fırını: Küçükyalı, Maltepe
Panayır Fırın: Erenköy tren istasyonu

İzmir'de askıdaki ekmekler

Bereket Taş Fırın Ekmeği: Atakent, Karşıyaka
Meşhur Köprübaşı Odun Ekmeği: Urla merkez
Dostlar Fırını: Malgaca Pazarı, Urla

Diğer illerde askıdaki ekmekler

Balıkesir: Fırıntaş, Toplu taşıma merkezi (Adres belirtilmemiş, desteğinizi bekliyor)
Eskişehir: Odunpazarı Ekmek Fabrikası (Adres belirtilmemiş, desteğinizi bekliyor)
Yalova: Efsane Fırın (Adres belirtilmemiş, desteğinizi bekliyor)
AnkaraHalk Ekmek büfesi: Hoşdere caddesi, Atakule

Tekrar hatırlatalım: Bildiğiniz fırınları bizimle paylaşmayı unutmayın. Böylece biz de listeyi güncel tutarak bu güzel alışkanlığın devam etmesine katkıda bulunabilelim.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

4

Mehmet Şakir ÖZMAZI23 Haziran 2015 13:57
Siirt Beyda Ekmek Fabrikası
Yanıtla
Ferhat20 Haziran 2015 11:00
Istanbul, Mecidiyekoy'de Gülbağ Mahallesindeki Özer ekmek firininda da ayni uygulama bayadir mevcut
Yanıtla
Erdal18 Haziran 2015 22:33
İSTANBUL/KAĞITHANE ÇELİKTEPE DE, ÇALIŞ FIRINDA DA VAR ASKIDA EKMEK
Yanıtla
ilknur18 Haziran 2015 17:43
Balıkesir toplu taşıma merkezi fırıntaş için net bir açıklamadır. Başka adres tarifine ihtiyaç yoktur . adres olarak haritada görebilirsiniz. https://www.google.com/maps/search/bal%C4%B1kesir+toplu+ta%C5%9F%C4%B1ma+merkezi/@39.6485613,27.8900003,20z bundan yaklaşık 5 sene kadra önce Balıkesir'de neredeyse fırınların birçoğunda bu uygulama vardı, ama sonradan azalmış belli ki..
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?