Askıda Ekmek: İhtiyacı Olanlara Ücretsiz Ekmek Sağlayan Asırlık Gelenek

askıda ekmek
Öznur Doğan
Öznur Doğan
307 takipçi391 içerik

Sıkça Yenen Konular

Öznur Doğan
Mart 6, 2015
Öznur Doğan
Ocak 21, 2015
Vestel
Nisan 12
Yemek.com
Nisan 16

Askıda ekmek var. İlk anda size birazcık anlamsız gelmiş olabilir bu kelime öbeği ancak askıda ekmek aslında çok önemli ve fazlasıyla yararlı bir proje. Askı dediğimizde aklınıza kıyafet askısı gelmesin, bu sistem birazcık daha farklı.

Türkiye'de aslında kökeni çok eskilere dayanan bir uygulama, sistem çok basit:

Fırına gittiğinizde 2 ekmek parası ödüyorsunuz fakat 1 adet ekmek alıyorsunuz. Ekmekleri de satın alırken şunu diyorsunuz: İki ekmek birisi askıda. Ardından fırın sahibi sizin için askıya yani ekmeklerin biriktiği noktaya bir adet ekmek bırakıyor. Gün içinde ihtiyacı olan birisi gelip "Askıda ekmek var mı?" diye soruyor. Eğer askıda ekmek varsa bu kişi ekmeği herhangi bir ücret ödemeden alabiliyor.

Kulağa ne kadar güzel geliyor değil mi? Hatta bir hayalmiş gibi geliyor ama aslında hiç de hayal değil. Yalnızca biz fazlasıyla görmedik ve bilmiyorduk. Son zamanlarda sosyal duyarlılık konusunda kat ettiğimiz mesafeler nedeniyle askıda ekmek var projesi de tekrar gündeme geldi.

Yalnızca İstanbul'da değil Türkiye'nin pek çok noktasında askıda ekmek var. Sayılarının her gün biraz daha artması için belki de bizler de harekete geçmeliyiz. Hatta "Askıda Ekmek Var" adında, Türkiye'nin farklı illerinde fırınlarla görüşerek askıda ekmek uygulamasını geliştirmek isteyen bir oluşum da var. Dilerseniz onları da takip edebilirsiniz.

Aşağıda askıda ekmek uygulamasına katılan fırınları bulabilirsiniz. Bizim bulabildiğimiz bu fırınların dışında eğer bildiğiniz yerler varsa lütfen yorum olarak bırakın ve biz de listeyi güncelleyelim. Böylece sokakta yaşamak zorunda olan, ekmek alabilecek gücü olmayan kişilere yardım edebilelim.

İstanbul'da askıdaki ekmekler

Baykar Fırın: Fatih Sultan Mehmet Mahallesi, Sarıyer
Safranbolu Fırını: Küçükyalı, Maltepe
Panayır Fırın: Erenköy tren istasyonu

İzmir'de askıdaki ekmekler

Bereket Taş Fırın Ekmeği: Atakent, Karşıyaka
Meşhur Köprübaşı Odun Ekmeği: Urla merkez
Dostlar Fırını: Malgaca Pazarı, Urla

Diğer illerde askıdaki ekmekler

Balıkesir: Fırıntaş, Toplu taşıma merkezi (Adres belirtilmemiş, desteğinizi bekliyor)
Eskişehir: Odunpazarı Ekmek Fabrikası (Adres belirtilmemiş, desteğinizi bekliyor)
Yalova: Efsane Fırın (Adres belirtilmemiş, desteğinizi bekliyor)
AnkaraHalk Ekmek büfesi: Hoşdere caddesi, Atakule

Tekrar hatırlatalım: Bildiğiniz fırınları bizimle paylaşmayı unutmayın. Böylece biz de listeyi güncel tutarak bu güzel alışkanlığın devam etmesine katkıda bulunabilelim.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?