Evsizleri Ücretsiz Doyuran Türkiye'nin İlk Evsizler Lokantası: Hayata Sarıl Lokantası

Favorilerime
Ekle

Bugün sizi umutla dolduracak, daha güzel bir dünyaya inandıracak, harika bir projeden bahsedeceğiz.

Hayata Sarıl Lokantası...

Hayata Sarıl Lokantası, Türkiye'nin ilk evsizler lokantası. Evsizlere hem iş imkanı sağlayacak, hem de onları ücretsiz olarak doyuracak bir mekandan bahsediyoruz.

Üstelik bu anlamlı projenin arkasındaki hikaye de en az bu lokanta fikri kadar duyulması, anlatılması gereken bir hikaye.

Buyursunlar.

Arkasında Çorbada Tuzun Olsun hareketinin kurucusu, film gibi bir hayatı olan Ayşe Tükrükçü var

gazetekarinca

Size daha önce bahsettiğimiz Çorbada Tuzun Olsun hareketini hatırlayanlar olacaktır. Çorbada Tuzun Olsun, her akşam 20:30 - 22:30 saatleri arasında Taksim bölgesinde yaşayan evsizlere ücretsiz olarak çorba dağıtan bir gönüllü hareketi, bir sosyal sorumluluk projesi.

Bu projenin arkasındaki isim ise Ayşe Tükrükçü. Ondan biraz bahsetmek istiyoruz çünkü kendisi aynı zamanda Hayata Sarıl Derneği'nin ve Hayata Sarıl Lokantası'nın da arkasındaki isim. Ve dersler çıkarılması gereken bir hayat hikayesi var.

Aile içi tecavüze uğrayan, şiddet gören, yetiştirme yurduna verilen, evlendiği adam tarafından genelevine satılan, genelevinden kurtulduktan sonra sokaklarda yaşamak zorunda kalan ve hayat kadınlarının "hayatlarını" kurtarmak için milletvekilliğine bile aday olmuş bir isim Ayşe Tükrükçü. Film gibi bu hayat ise onun 2014'ten bu yana evsizlere çorba ikram ettiği Çorbada Tuzun Olsun projesiyle anlamlanıyor. Ayşe Hanım bu proje sayesinde yüzlerce kişinin karnının doymasına, hayatının kurtulmasına vesile oluyor.

Evsiz, sokakta yaşayan, toplumda yok sayılanlar için bir umut kaynağı: Hayata Sarıl Derneği

farkyaratanlar

Ancak Ayşe Hanım, bir zamanlar kendi de aralarında olduğu bu evsizler için hala yapılacak bir şeyler olduğuna inanıyor ve pes etmiyor. Evsizlere yemek verecek, onları ve genelevden çıkmak isteyenleri çalıştıracak bir lokanta açmayı kafaya koyuyor ve başlıyor çalışmalara.

Ayşe Hanım'a destek de gecikmiyor ve farklı birçok yerden gelen yardım, desteklerle önce Hayata Sarıl Derneği hayata geçiriliyor. Hayata Sarıl Derneği'nin ilk ve en büyük projesi ise tahmin edebileceğiniz gibi Hayata Sarıl Lokantası.

Hayata Sarıl Lokantası'nda evsizler çalışarak para kazanacak, akşam da tüm evsizlere ücretsiz yemek verilecek

bantmag

Uzun çalışmalar sonucu Hayata Sarıl Lokantası hayata geçmeye artık hazır. Hatta artık belli bir tarih bile var: En geç Mayıs ortasında Hayata Sarıl Lokantası'nın açılmış olması bekleniyor.

Toplanan bağışlar, kampanyalar, mekan kiralamalar, sponsorlar derken Türkiye'nin ilk evsizler lokantası artık gerçekleşmeye çok yakın. Ayşe Hanım'ın amacı evsizler ve "toplumda yok sayılanları" böylelikle hem topluma kazandırmak hem de ihtiyaçlarını karşılamak.

Zira Hayata Sarıl Lokantası çalışanları da evsiz ve ihtiyaç sahipleri olacak. Burada SGK'lı olarak çalışacak ve maaşlarını alacaklar. Mutfak eğitimi, gerekirse psikolojik destek bile almaları planlanıyor.

Lokanta ise gündüzleri normal müşterilere açık olacak. Yani herkes parasını ödeyerek yemeğini yiyecek. Akşamları ise lokanta evsizlere ücretsiz yemek verecek.

Hatta her hafta ünlü bir şefin gelip evsizler için yemek yapma planları bile hazır. Hatta örnek menülerinden de bir kuple yazalım:Kahvaltı, çorba, salata, ocaktan ya da taş fırından çıkanlarla, zeytinyağlılar ile tatlı. Askıda menü ise başka bir güzel hizmetleri.

Nerede olacak bu Hayata Sarıl Lokantası diyenlere de hemen cevap verelim: Lokanta, evsizlerin en yoğun olarak bulunduğu Taksim'de olacak. Adres ise şöyle: Kurabiye Sokak, No: 3/1 Taksim.

Ayşe Hanım ve ekibini bu harika proje ve bizi güzel insanlara inandırdıkları için ne kadar kutlasak az. Kendilerine destek olmak için Hayata Sarıl Derneği'nin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Üstelik dünyadaki örnekleri başarıya ulaşmışken bizde neden olmasın? :)

Tüm güzel insanlar, iyi ki varsınız.

Kaynak: blog.kia.com.tr


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?