kurbagaci-savas-4-one-cikan

Edirne'de Eşinin Tedavi Masraflarını Karşılamak İçin Kurbağa Avcılığı Yapan Adam

Favorilerime
Ekle

Bugün, dünyanın belki de en zorlu işlerinden biriyle, kurbağa avcılığıyla ve bu işi geçimini sağlamak ve hasta eşinin tedavi masraflarını karşılamak için yapan koca yürekli bir adamla tanıştıracağız sizi.

Üstelik bu nefis hikaye çok uzaklarımızda da değil, Edirne'de yaşanıyor her gün.

Nihat Savaş Uzunlardan'ı tanıyıp zorlu çalışma koşullarını öğrenince ona hayran olmamaksa elde değil.

İşleriniz kolay, sağlığınız yerinde, kazancınız bol olsun diyor ve başlıyoruz.

Nihat Savaş Uzunlardan, Edirne'de yaşayan 3 çocuk babası 53 yaşında bir adam

Uzunlardan, 3 yıldır KOAH hastalığıyla savaşan eşinin tedavi masraflarını karşılamak ve evinin geçimini sağlamak için oldukça zorlu koşullarda kurbağa avcılığı yapıyor. Yaklaşık 15 yıldır bıkmadan usanmadan, her türlü hava koşulunda işini aksatmadan yapan bu azimli adam çevrede "Kurbağacı Savaş" olarak anılıyor.

Kışın şafak vakti, yazınsa gece boyu kurbağa avlayan Uzunlardan, zorlu çalışma şartlarına göğüs geriyor

Yazın, dönemsel yoğunluk nedeniyle çok daha az ücretler aldığını, kışınsa kurbağalar azaldığından aynı miktarlar için daha fazla ücret alınabildiğini belirten Uzunlardan, kışın çalışma şartlarının çok daha zorlaştığını, dere tepe demeden neredeyse tüm gün gezmek zorunda kaldığını söylüyor ve ekliyor: "Fiyatların dengelenmesini istiyoruz."

Azimli adam, kasık çizmesi, gaz lambası ve çuval kullanarak kurbağa topluyor ve...

Zorlu hava koşulları bir yana, genellikle hava karardığında çalışmaya başlayabilen Uzunlardan, yanından kasık çizmesini, fenerini, gaz lambasını ve çuvalını da eksik etmiyor.

Tüm av serüveni boyunca açlığını bastırmak içinse yanında domates, biber, az peynir ve zeytinden oluşan bir çıkın taşıyor.

Topladığı kurbağaları kilogramı 10 liradan satabiliyor

Nihat Savaş Uzunlardan, gün boyu bataklıklara gire çıka topladığı kurbağaları toptancılara kilogramı 10 liradan satıyor, tüm masrafları düştükten sonra evine günde yaklaşık 30-40 lira götürebiliyor. Bereket dileyerek evine götürdüğü bu ekmek parasıyla da hem evini geçindirip 3 çocuğunun masraflarını hem de eşinin tedavi giderlerini karşılamaya çalışıyor.

Bu kurbağalar restoranlarda porsiyonu 20-30 liradan alıcı buluyor

Kurbağacı Savaş ve onun gibi Edirne'de kurbağa avcılığı yaparak geçimini sağlayan arkadaşlarının toptancılara satabildiği bu kurbağalar, daha sonra restoranlara gidiyor ve menülere kızartılmış kurbağa bacağı olarak giriyor. Porsiyonu 20-30 lira arasında değişecek şekilde müşterileriyle buluşan kurbağa bacağı özellikle İpsala, Meriç ve Uzunköprü'de yer alan restoranlardan rağbet görüyor.

Aynı zamanda kurbağa bacağı ithalatı da yapılıyor

bik.gov.tr

bik.gov.tr

Elbette toplanan tüm kurbağalar Edirne'de değerlendirilmiyor, fabrikalarda işlendikten ve paketlendikten sonra yurt dışına da ihraç ediliyor. Özellikle Japonya, Fransa ve İtalya gibi ülkeler Edirne'deki bu kurbağa bacağı ihracatında ön sıralarda yer alan ülkelerden.

Kaynak: hurriyet.com.tr


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?