Hemen Her Evde Bulunan 2 Malzemeyle Fırını Dip Köşe Temizlemenin Yolu

Favorilerime
Ekle

Evde temizlenecek o kadar çok yer var ki zaman zaman insanın aklından bazı önemli yerler uçup gidiyor, uzun süre temizlenmeden bekleyen birçok yer, sonrasında büyük bir mutsuzluk olarak geri dönüyor.

Hatırlarsınız, geçtiğimiz haftalarda bulaşık makinelerimizin de temizlenmeye ihtiyacı var demiş, 3 Basit Adımla Bulaşık Makinenizi Nasıl Temizleyebilirsiniz? bir bir anlatmıştık.

Bu kez de sırada tavanı, tabanı, yan duvarları aslında düşündüğümüzden çok daha kirli olan, sadece tellerini ya da içine koyduğumuz tepsileri temizlemekle bırakmamız gereken fırın var.

Kabul, fırın temizlemek biraz sabır işi ama düzenli olarak da yapılması gereken bir işlem aslında. Yoksa içinde pişirdiğiniz yemeklerin kokusunun birbirine geçmesinden tutun da yaptığınız yemeklerin üzerinde siyah lekeler oluşmasına dek birçok sorunla karşılaşmanız kaçınılmaz.

Haydi o zaman, kolları sıvayın, sadece 2 basit malzemeyle fırın nasıl temizlenir anlatmaya başlıyoruz!

Önce ihtiyacınız olan malzemeleri bir araya getirmelisiniz tabii ki

Fırınınızı kimyasal ürünler kullanmadan, hemen her evde bulunan malzemelerle güzelce temizlemek için malzemelerinizi hazırlayarak işe başlayın.

İhtiyacınız olan malzemeler:

 • Karbonat
 • Beyaz sirke (Büyük marketlerden kolayca temin edebilirsiniz, sirke ruhu adıyla da piyasada karşınıza çıkabilir)
 • Uygulama sırasında kullanabileceğiniz diğer araç gereçler:

 • Su
 • Lastik eldiven
 • Bulaşık süngeri ya da mikrofiber bez
 • Temiz bir sprey şişesi
 • 1. adım: Fırınınızın içindeki rafları, tepsileri ve varsa termometre gibi diğer aparatları çıkarın

  2. adım: Bir çay bardağı karbonatla yaklaşık 3-4 yemek kaşığı suyu karıştırarak macun kıvamına getirin

  Eğer daha fazla malzeme kullanmak isterseniz kullanabilirsiniz ancak karışımı fırının içine yayabileceğiniz bir macun kıvamına getirmeye, çok sıvı ya da çok katı olmamasına dikkat etmelisiniz.

  3. adım: Hazırladığınız karbonatlı karışımla fırının içini hafifçe ovalayarak kaplayın ve 12 saat bu şekilde bekletin

  Fırınınız çok kirliyse bu aşamada ellerinize plastik eldivenleri geçirerek işe başlayabilirsiniz. Macun kıvamına getirdiğiniz karışımı bir bez yardımıyla ya da eldivenli elinizde fırının içine yayın. Bu sırada fırının ısıtma elemanlarından uzak durmaya özen gösterin. Çok ağır, zorlu lekelerin olduğu bölgelerde bu karışımı hafifçe ovalayarak yayın.

  Yayma işlemini tamamladıktan sonra fırınınızın kapağını kapatın ve yaklaşık 12 saat bu şekilde bekletin. Dilerseniz bu işlemi bir gece önceden yapıp sabah da temizliğe devam edebilirsiniz. Bekletme işlemi süresince fırından çıkardığınız fırın tellerini de güzelce yıkayabilirsiniz.

  4. adım: 12 saatin ardından karbonatlı karışımı, nemli bir bulaşık süngeri ya da bezle temizleyin

  Yeterli bekleme süresinin ardından fırının kapağını açıp nemli bir bulaşık süngeri ya da bezle karbonatlı karışımı ve dolayısıyla lekeleri temizleyebilirsiniz.

  5. adım: Sprey şişesinin içine beyaz sirke koyup lekelerin kaldığı bölgelere püskürtün

  Temizlemenin son aşamalarına geldiğinizde, karbonatla çıkmayan inatçı lekeler kaldıysa bu lekeleri sprey şişesine koyduğunuz beyaz sirkeyle temizleyebilirsiniz.

  6. adım: Karbonatlı karışımı temizlemenize rağmen hala bir kısmı kaldıysa buralara da beyaz sirke püskürtün

  Eğer karbonatlı karışımın çıkmadığı yerler ve bir türlü çıkmayan lekeler varsa buralara da sirkeyi güvenle püskürtebilir, karbonat nedeniyle köpürerek daha kolay temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

  7. adım: Fırını temiz ve nemli bir bezle birkaç defa silip sirke, karbonat ve lekelerden tamamen arındırın ve işte bu kadar!

  thekitchn

  thekitchn

  Fırını hem lekelerden, hem karbonattan hem de beyaz sirkeden arındırmak için son bir kez nemli temiz bez ya da süngerle güzelce temizleyin ve ardından yine temizlediğiniz fırın tellerini içine yerleştirerek fırın temizliğinizi tamamlayın. Mis.

  Kaynak: thekitchn  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?