Yemek.com Kahve Tatmaya Doyamadı: #cuppingistanbul Kahve Tadım Etkinliği

Favorilerime
Ekle

Size yalnızca "kahve" desek, Yemek.com'un kahveyle olan bağlantısını açıkça göstermiş oluruz. Hatta biraz retro bir giriş yaparak size bu yazıyı kahve içerek yazdığımızı söylememiz gerekir. :P

Kahveye bu kadar bağlıyken ve kendisiyle ciddi düşünüyorken ona dair bir şey yapmamamız neredeyse imkansızdı. Biz de kahve konusundaki bilgisiyle bizi aydınlatan, yepyeni şeyler katıp hayatımıza taze çekilmiş kahve kokusunu entegre eden Alice Coffee Culture ile Beşiktaş Balmumcu'da kendini kahveye adamış At Origin Coffee'de bir kahve tadım etkinliği gerçekleştirdik. Adı da #cuppingistanbul'du. Hatta bir yarışma düzenleyip o gün etkinliğe katılacak kişiyi de belirlemiştik. Hatırladınız mı?

Gelelim 11 Nisan'da gerçekleştirdiğimiz bu güzel etkinlikte neler oldu, kimler katıldı ve bilgi dağarcığımıza neler ekledik?

Girişimizi Yemek.com'un #cuppingistanbul için hazırladığı özel video ile yapalım:

Söz ilk olarak Alice Coffee Culture'ın kurucusu Cihan Başpınar'daydı

Kahvenin tat, koku, lezzeti üzerine konuşabilmemiz için önce lisanı oluşturmak gerekiyordu. Bu lisan meselesi, öyle başka bir dilden "sözlük karşılığını bul ve çevir" gibi olmuyor, yerelleştirmek gerekiyordu. Bu yerelleştirme macerasına @tugrulakin la başladık. Zorlandığımız yerde @vedatozankoku dan destek aldık. Baktık bu canlı bir organizma, sürekli gelişiyor, deviniyor, etkileşime ihtiyaç duyuyor biz de bu projeyi açık konuma getirdik. Projeye sen de dahil olabilirsin. Aşağıdaki linkte detaylar mevcut. #tadımçarkı #kahvetadımı #tasterswhell #coffeecupping #alicecoffee #kahvehaber #cuppingistanbul #coffeepeople #coffeecupping #coffeeculture #alicecoffeeculture #kahveinsanları #specialtycoffee #vscocoffee #gununkahvesi #instacoffee #coffeeoftheday #coffegram #kahve #kahvesi #kahvekeyfi #kahvekültürü #craftcoffee #kahvesever #kahveseverler#üçüncüdalga #thirdwavecoffee #niteliklikahve

Alice Coffee Culture (@alicecoffeeculture) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Şimdiye kadar içtiğimiz kahvelerin nasıl kahveler olduğunu, yeni bir kahve içerken ve tadına karar verirken hangi karakteristik özelliklerin nasıl elde edebilineceğini, bunların yanında kahvelerin tüm özelliklerinin nasıl bir tablo üzerinde toplanabildiğini anlattı.

Koku Atlası da etkinlikteydi ve koku duyumuz hakkında bambaşka şeyler öğretti

Koku Atlası projesinden Cansu Şekular, koklama duyumuzun aslında yalnızca burnumuzda değil, ağzımızda da gerçekleştiğini, kokunun anılarımızla ne kadar iç içe olduğunu, tüm bunlarla birlikte şehri koklamanın da bambaşka bir tadı olduğunu anlattı.

At Origin Coffee'de kahve tadım masası hazırlandı, çeşit çeşit kahveler tadılmak ve koklanmak üzere bir araya getirildi

6 farklı kahve hem çekirdek hem de taze çekilmiş halde masaya geldi. Öncelikle tüm katılımcılardan bu kahveleri koklaması ve hangi kokuları aldıklarını söylemesi istendi. Kukla Süreyya, İremimnet, Dokuzuncu Kat, kuklasureyya, Cem Karakuş, Deniz Yıldız, Keşfi Kahve ve konuğumuz Yağmur her bir kahveyi koklayıp hangi özelliğe sahip olduğunu bulmaya çalıştılar.

Ardından öğütülmüş kahveler suyla taçlandırıldı ve tekrar koklandı. Merak etmeyin, ardından tadıldı

Hayır dağınık değiliz kahve tadıyoruz #cuppingistanbul #coffee

yagmur arig (@cocacolasisesi) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Suyla taçlanan kahveler tekrar koklandı ve herkes fikirlerini belirtti. Kimisi odunsu, kimisi toprağa yakın bir koku aldı. Ancak en eğlenceli kısım yüzeyde kalan kahveyi kırıp altta kalan kahveden tatmaktı. İki kaşık yardımıyla her bir bardağın üstündeki kahve katmanı kırıldı, yani kaşıklarla başka bir kaba alındı. Üzeri temizlenen bardaklarda kalan kahveler de tatlı kaşıklarıyla tadılmaya başlandı.

Burada Cihan'ın verdiği çok önemli bir taktik vardı. Kahveyi adeta bir sprey gibi içe doğru çekmek ve o "hüürrrpp" sesini çıkarmak. Yani "Ayyy ne kadar kabasın" demeden bir güzel şapırdatıldı kahveler. Burada da amaç partiküller halinde kahveyi dilin farklı tadım noktalarına göndermekti.

Tadım bittiğinde herkes kahveyi daha çok seviyordu

Bir kahve çekirdeğinin yolculuğunu öğrenip tadına doyamamanın ne demek olduğunu gördük. Etkinlik bittiğinde herkesin kahveyi daha çok sevesi geldi. Sohbetler edildi, kahveler içildi. Yemek.com olarak bizim için çok büyük bir keyifti.

Öncelikle bizi bu konuda yalnız bırakmayan At Origin Coffee ve Alice Coffee Culture'a, sonra da katılıp bizi mutlu eden tüm davetlilerimize teşekkür ediyoruz.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?