ceviz-nasil-kirilir-one-cikan

Parçalanmadan, Bütün Halde Çıkar: Ceviz Nasıl Kırılır?

Favorilerime
Ekle

Kuru yemişlerin en faydalılarından biri ceviz. Binbir emekle toplandıktan sonra taze halde ya da kurutulmuş şekilde satılıyor. Sofralarımızda genelde kuru hali (güneşte bir süre bekletilmiş) tüketilse de taze halinin lezzeti de çok başka. Ceviz çevreleyen kabuğundan çıkarmak ise pek zahmetli olmasa da bazen istediğimiz sonuçlara kırma aşamasında ulaşamayabiliyoruz. Bunun nedeni doğru açıdan ve teknikle kırmıyor oluşumuz. Özellikle bütün halde kırmak ve tariflerinizde kullanmak ya da doğrudan afiyetle yemek isterseniz parçalanmadan ceviz kırmanın püf noktalarını anlatalım size. Bu tekniği kullanarak çok kolay bir şekilde cevizlerinizi kırabilirsiniz. Ceviz kırarken parçalamaya son!

Ceviz nasıl kırılır?

ceviz-nasil-kirilir1

Öncelikle taze ceviz mi kurutulmuş ceviz mi kıracağınız oldukça önemli. Taze cevizleri kırmadan önce elinize bir eldiven giymenizi öneririz. Zira taze cevizlerin rengi elinize çıkabilir ve uzunca bir süre çıkmayabilir. Birazdan anlatacağımız yöntemi her ikisi içinde kullanabilirsiniz. Taze cevizlerde bu kırma işleminden önce kabuğunu da soymanız gerekiyor. Kabuğunu hafifçe bıçakla soyduktan sert bir aletle üzerine vurarak çıkabilirsiniz. Aynı şekilde sadece sert bir cisimle kabuğuna vurarak hafif bir yarık oluşturup da kabuğunu çıkarabilirsiniz.

ceviz-nasil-kirilir2

Ardından cevizin sert iç kabuklu noktasına ulaştınız demektir. Bu noktada herkesin hatalı yaptığı şey cevizi yan yatırıp kırmaya çalışmak. İster kuru ister yaş ceviz olsun her türlü cevizi kırmak için dik şekilde kırmanız gerekiyor. Masanın üzerinde ya da ceviz kırmak için özel olarak üretilmiş ceviz tabaklarının üzerinde cevizinizi elinizle dik konumda olacak şekilde sabitleyin. Ceviz kıracağınız veya sert ve kırılmaz bir cisimle cevizinizin tam tepe noktasına vurun.

ceviz-nasil-kirilir3

Tam tepe noktasına vurduktan sonra elinizle kabukları iki yana ayırın. Cevizleriniz bütün halde en kolay bu yöntemle çıkacaktır. Kırdıktan sonra cevizlerinizi ayıklayın ve afiyetle tüketin. Dik tutmak, üzerindeki tepe noktasına hafifçe vurmak ve elinizle ikiye ayırmak... İşte bu kadar basit! Keyfi bol olsun.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?