Şimdi Oldu: Bardağın Rengi Kahvenin Tadını Etkiliyormuş

Pantone Renk Bardakları
Zeynep Yılmaz
Zeynep Yılmaz
54 takipçi106 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Şubat 11, 2019
Zeynep Çetin
Mart 29
YENİ
Vestel
Nisan 12
YENİ
Yemek.com
Nisan 16

Meğerse kahvenin tadı acı geliyorsa bu sizin kahveden anlamıyor oluşunuzu göstermiyor ya da ağzınızın tadının bozuk olması anlamına gelmiyormuş. Bütün olay bardağın rengiymiş arkadaşlar.

Kahveyi içtiğimiz bardağın rengi, kahveden aldığımız tadı da etkiliyormuş.

Flavour Journal'ın yaptığı araştırmadan çıkan sonuçlara göre beyaz renkli bardakta içilen kahvenin rengi, beyaz ile kahverengi arasında oluşan kontrasttan dolayı kahve daha da koyu gözüktüğü için, tadı da içen kişiye daha bir acı, daha bir kavruk geliyormuş.

Beyaz, mavi ve renksiz yani şeffaf bardaklarda yapılan araştırmada özellikle beyaz kupayla kahveyi tüketen kişilerde aynı kahvenin tadının daha bir acı olarak algılandığı, mavi renkte ve şeffaf bardaklarda ise böyle bir algı kaymasının yaşanmadığı ortaya çıkmış.

Bunun sebebi olarak da şeffaf ve mavi bardaklarda, kahvenin rengi ile bir kontrast oluşmaması gösteriliyor.

tumblr - kahve

tumblr - kahve

İşte insan zihni de böyle karışık, böyle duygusal gelgitlere müsait, ufak illüzyonlara sonuna kadar açık. İçtiğimiz kahvenin bardağının rengini bile düşünmek zorundaysak "şu fani dünyada bizim günahımız ne" diyor, böyle kontrast oyunlarından kurtulmak için herkese ya gerçekten iyi kahve içmesini ya da kahvesine süt ya da krema eklemesini öneriyoruz.

Problem çözüldü. Kahvenizi istediğiniz bardakta içebilirsiniz.

Görsel: Mattmiklic

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?