bal-kabagi-nasil-secilir-2

Zamanı da Gelmişken Bunları Bilmeli: En İyi Bal Kabağı Nasıl Seçilir?

Favorilerime
Ekle

Yılın o zamanı geldi! Evet, her yerin turuncuya boyandığı sonbaharın en lezzetli getirilerinden bal kabaklarına kavuştuk! Bir süre bizimle kalacak, tezgahlarda tüm lezzetleriyle duracak olan bal kabaklarıyla yapacağımız çorbalar, börekler, tatlılar bir yanda dursun, biz bugün daha temel bir konuya değinelim, bal kabağı nasıl seçilir anlatalım diyoruz.

Malum, zaman zaman talihsizlikler yaşanabiliyor, aldığımız bal kabaklarının dokusu, tadı pek istediğimiz gibi olmayabiliyor. İşte bu sorunu yaşamamak için de güzel bal kabağı nasıl seçilir bilmek gerekiyor.

Eğer bu konuda yeterince bilgi sahibi değilseniz sizi hemen aşağıya alalım, eğer sizin de bal kabağı seçerken baktığınız özel detaylar varsa bizimle yorumlarda paylaşmayı unutmayın. Buyursunlar, başlayalım!

En iyi bal kabağı nasıl seçilir?

bal-kabagi-nasil-secilir-1

Alacağınız bal kabağının nefis bir lezzette olmasını istiyor, özellikle tatlısını yaptığınızda tam kıvamında olsun, ağzınıza attığınız gibi damağınızda erisin istiyorsanız uygulamanız gereken birçok püf noktası var. Önceliğimiz tabii ki en iyi bal kabağını seçebilmek. Bunun için de şu adımlara dikkat etmeniz önemli:

 • Bal kabağını bütün halde alacaksanız öncelikle kabuğunu mutlaka incelemelisiniz. Kabuğunda farklı benekler, çatlaklar varsa o kabağı asla almamalı, olabildiğince çatlaksız, yarasız olan bal kabaklarını tercih etmelisiniz.
 • Aynı şekilde kabuğun mat olması da önemli. Eğer bal kabaklarının kabukları çok parlaksa bu ilaçlamalar dolayısıyla ortaya çıkmış kalıntılardan ya da başka bir yabancı maddeyle temastan kaynaklı olmuş olabilir, uzak durmanızda fayda var.
 • Bal kabağının kabuğu sert olmalı. Eğer kabuk yumuşak ya da kendini salmış bir haldeyse bu bozulmaya başladığının göstergesi olabilir. Bunun yerine gergin, sert kabuklu olanları tercih etmelisiniz.
 • Alacağınız bal kabağının ne kadar olgun olduğunu anlamak içinse güneş ve toprakla ne kadar temasta kaldığını gözlemleyebilirsiniz. Bütün haldeki bal kabağının alt kısmını çevirdiğiniz sarı tonların hakim olduğunu görüyorsanız o kabağı gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. Çünkü bu, bal kabağının uzun süre toprakta kaldığını gösteren bir izdir. Uzun süre toprakta kaldığı için de olgunlaştıktan sonra toplandığını fark edebilirsiniz.
 • Eğer bal kabağını ters çeviremeyecekseniz ya da bir test daha yapmak isterseniz bal kabağının sapını kontrol edebilirsiniz. Alacağınız bal kabağının sapının tamamen kurumuş olması gerekir. Eğer yeşil saplı ya da yer yer yeşil kalmış saplı bir bal kabağı görürseniz bu, olgunlaşmadan toplandığı anlamına gelir. Onlar yerine sapı tamamen sararmış ve kurumuş olanları tercih etmelisiniz.
 • Son olarak, eğer bütün halde bal kabağı alacaksanız çok büyük ya da küçük bir kabak yerine orta büyüklükte kabakları tercih etmeniz doğru olacaktır. Bu, hem alacağınız kabağın olgun olduğunu gösterir hem de orta büyüklükte olduğu için eve gidip kesmeye, doğramaya başladığınızda çok daha pratik bir şekilde onu kesip dilimlemenizi sağlar.
 • Dilimlenmiş bal kabağı nasıl seçilir?

  bal-kabagi-nasil-secilir-2

  Eğer pazardan tüketeceğiniz kadar bal kabağı almaktan yanaysanız ve bu sebeple bal kabağını dilimlenmiş olarak temin ediyorsanız yine seçerken dikkat etmeniz gereken adımlar var tabii ki:

 • Öncelikle yukarıda da söylediğimiz gibi dilimlenmiş haldeki kabakların alt kısmında kabuğu duruyorsa bu kabukları inceleyerek işe başlayın ve kabukta bir benek, çatlak, yara izi olup olmadığını kontrol edin.
 • Yine kabuğun rengini gözden geçirin ve mat mı parlak mı göz gezdirin.
 • Eğer kabuğunda bir sorun yoksa ya da alacağınız dilimlerin kabuğu da temizlenmişse iç kısmını kontrol edin. İç kısmı çok lifli gözükenler yerine bütün bir halde duranları tercih edin. Aksi halde pişirdiğinizde bal kabaklarının lifleri iplik iplik gözükecek ve sunarken de yerken de sizi mutlu etmeyecektir.
 • dilimlenmis-bal-kabagi-nasil-secilir-3

 • Yine dilimlenmiş bal kabaklarını seçerken sertliğini de kontrol edebilirsiniz. Dilimlerin ne çok sert ne de çok yumuşamış olması iyi değildir. Bu yüzden orta sertlikte dilimleri tercih etmelisiniz.
 • Rengi çok açık renk kalan bal kabakları yerine daha turuncu dilimler de özellikle tatlısını yapmak isteyenler için daha lezzetli bir seçim olacaktır, aklınızda bulunsun.
 • Son olarak, eğer dilimlenmiş bal kabağı alacaksanız siz tezgahın başına gittiğinizde çoktandır orada duran, çekirdekleri alınmış ve ayıklanmış olan dilimler yerine çekirdekleri duran, dış etkenlerle daha az temas etmiş dilimleri tercih edebilir, böyle bir hizmet sunuluyorsa siz dilimi seçtikten sonra temizlenmesini isteyebilir ya da dilimin kabuk ve çekirdeklerini kendiniz evde temizleyebilirsiniz, aklınızda bulunsun.
 • Şu yazılarımıza da göz atmak isteyebilirsiniz:

  Üç Farklı ve Pratik Yöntemle: Bal Kabağı Buzlukta Nasıl Kolayca Saklanır?

  En Pratik Yöntemleriyle: Bal Kabağı Nasıl Pişilir?


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0 yorum yapılmış

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?