TARİF / YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Dağlarından Yağ Ovalarından Bal Akan Aydın'ın Damak Çatlatan 12 Nefis Yemeği

yemek.com
Yemek yemediğim zamanları, ne yiyeceğimi düşünerek değerlendiririm.

Sıkça Yenen Konular

"Memleketin her yanı enfes yemeklerle dolu, değerini bilmeli." köşemizde bu kez Aydın var. Antik çağlardaki en önemli şehirlerden olan, köklü geçmişi sayesinde doğal güzelliklerine turistik ve kültürel değerler de ekleyerek bambaşka bir noktaya ulaşan Aydın, öyle nefis bir şehir ki üzerine söylenen sözleri duyunca bile anlıyor insan.

Başka hangi şehir var ki Herodot'a "Bizim yeryüzünde bildiğimiz en güzel gökyüzünün altı ve en güzel iklimin bulunduğu yer” dedirtsin ya da Evliya Çelebi'ye "Dağlarından yağ, ovalarından bal akar." sözleriyle betimletsin kendini...

Bunca güzel sözün üstüne biz şimdi ne kadar Aydın güzellemesi yapsak eksik kalır. O yüzden biz, imkanınız varsa gidin, yerinde yaşayın bu muhteşem şehri, gitmişken de kendine has birbirinden nefis yemeklerinden tadın diyeceğiz.

Memleketinden ayrı düşenlere özlem, Aydın'da, evinde her gün bu yemekleri yiyenlere eğlence, merak edip de gitmeye bir türlü zaman yaratamayanlara ilham olacak yemeklerde söz sırası şimdi.

Unutmadan bir not: "Listede yok ama olsa ne de güzel olur." dediğiniz yemekleri bize yorum olarak yazın, mümkünse fotoğraflarını bile gönderin ki listemizi hep birlikte güncel tutalım.

Tereyağıyla misler gibi olur: Yuvarlama

Kıyma, soğan, yumurta ve baharatların bir araya gelip yuvarlanarak önce tavada kızartılması, ardından tereyağı, su ve yine çeşitli baharatların bulunduğu bir tencerede pişirilmesiyle ortaya çıkan yuvarlama, üzerine kese yoğurdu ve toz biberli bir sos eklenerek bir şahesere dönüşür, yemelere doyulmaz.

Düğünler onunla güzel: Keşkek

Buğday, tavuk ya da kuzu eti ve tereyağı ile yapılan keşkek, üzerine yine tereyağı ve kırmızı biber ile hazırlanan sos döküldüğünde tek başına midelere ziyafet yaşatacak güce ulaşıyor. Az malzemeyle de dünyanın en güzel yemeklerinden birinin yapılabileceğini gösteren bu eşsiz lezzet, Aydın'da özellikle düğün ve sünnet gibi özel günlerde ikram ediliyor.

Ege'nin vazgeçilmezi: Zeytinyağlı börülce

Kurusu da tazesi de apayrı bir lezzette olan börülce, zeytinyağı ile buluşup sofralara çıkınca tabaklar dolusu yemek istiyor insan. Hazır mevsimi de gelmişken özellikle Aydın usulü taptaze bir zeytinyağlı börülce yemeğini denemeden geçmeyin.

Lezzeti baharatından: Çine Köftesi

Kendine has meşhur bir köftesi olmayan ilimiz neredeyse yok. Aydın'ın Çine ilçesinde yapılan Çine köftesi de bunlardan biri. Ama meşhur olmasının hakkını veren köftelerden olduğunu da ekleyelim. Tahsin Işık'ın bulduğu ve hala yapılışını çok az kişinin bildiği bu köfteyi sadece Aydın'daki birkaç lokantada ağız tadıyla yiyebilirsiniz. Yanında yayık ayranı içmenizi de şiddetle tavsiye ediyoruz.

Kızartma sevilmez mi hiç: Kırlı kızartması

Patlıcan, yeşil sivri biber, soğan ve sarımsakla yapılan, tabii ki lezzetini zeytinyağı ile tamamlayan kırlı kızartması, sebze yemeği sevenlerin gözdesi. Soğuk olarak servis edilen bu yemeğin en nefis eşlikçilerinden biri de yoğurt.

Bir börekten çok daha fazlası: Paşa böreği

Aydın'ın ünlü yemeklerinden olan paşa böreği, gerçekten ana yemeklerle yarışır bir lezzet ve zenginlik sunuyor. El açması yufkaların et suyuyla ıslatılması yetmezmiş gibi bir de dana kıymasıyla donatılmasıyla yapılan yemeğin üstü de yoğurt ve kıymalarla kaplanınca geriye bir tek afiyetle yemek kalıyor.

Ziyan etmek yok: Enginar yemeği

Enginarın gövdesi, yaprakları ve sapının kullanıldığı, yani bir enginarın hiçbir yerini ziyan etmeden yapabileceğiniz bu nefis ve tutumlu yemek, özellikle Ege lezzetleri sevenlerin damaklarına şenlik yaşatır. Enginar mevsimi gelmişken Aydın'da yapılan bir diğer nefis yemek olan enginar dolmasını da denemeden geçmeyin.

İçinde yok yok: Çingene pilavı

Bakmayın adının pilav olduğuna, neredeyse içinde aklınıza gelebilecek her şey olan bu yemek, kahvaltıdan akşam yemeğine her öğün yenebilecek güzellikte. İçinde çökelek, domates, biber, salatalık, maydanoz, soğan, kekik ve zeytin bulunan çingene pilavının üzerine de bol bol has zeytinyağı eklenince tadına doyum olmuyor.

Denemeyen farkı anlayamaz: Tahinli pide

Aydınlılar bilir, bir pide ancak memlekette böyle güzel olabilir. Hele de tahinliyse. Aydın gezisi yapmayı planlayanlara da bizden tavsiye, Söke, Nazilli, en çok da Yenipazar'da bulunan pidecilere uğramayı sakın atlamayın. Yoksa hayatınızda yiyebileceğiniz en güzel pideleri kaçırmış olursunuz.

Turunç her yerde: Turunç reçeli

Şehrin sokaklarındaki ağaçlarda bile yetişen, her yerde karşınıza çıkacak bu nefis lezzeti Aydınlılar en iyi şekilde değerlendirmesini bilmiş tabii ki. Üstelik onunla sadece misler gibi reçeller yapmakla kalmayıp salatalara bile limon gibi sıkar olmuşlar. Çok da güzel, çok da leziz olmuş.

Bildiklerinizi unutun: Kabak tatlısı

Evet, bu tatlı her yerde yapılıyor ama Aydın'daki gibi değil. Aydın'ın dillere destan kabak tatlısı, kabakların incecik kesilip özenle pişirilmesiyle ortaya çıkıyor. Üzerine de bol bol dövülmüş ceviz içi eklenince bir harika oluyor.

Enerji olur bonusu: Kuru incir arası ceviz

Aydın'ın efsane yemişi incirin kurusu ayrı tazesi ayrı lezzetli. Yolunuz düşerse geziniz boyunca bol bol kuru incir arası ceviz yiyerek enerjik kalabilir, dönüşte eşinize dostunuza kutular dolusu kuru incir götürebilirsiniz. Yemekten güzel hediye mi olur.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?