Anneler Günü'nde Annenizle Birlikte Keşfedebileceğiniz 4 Semt, 12 İstanbul Kokulu Mekan

Favorilerime
Ekle

Bu yıl yok öyle kolaya kaçmaya. Öyle deniz manzaralı, lüks restoranlarda haftalar öncesinden rezervasyon yapıp pıt diye mekanda bitmek, yiyip içtikten sonra da evlere çekilmek yok! Bu kez annelere nostalji yaşattırmalı.

İstanbul’un en eski, kendini biraz olsun korumuş semtlerine gidip sokakları keşfetmeli, tarih kokan binalarını görmeli. Bunun için rotalarımızı az çok tahmin ediyorsunuzdur. Tarihi Yarımada, Kuzguncuk, Balat...

Siz sokakları arşınlarken, o müze senin bu kilise benim diye gezerken; biz de sizin için mola vermelik, karın doyurmalık mekanlar seçtik.

Arnavut kaldırımlarda birlikte yürüyün diye: Kuzguncuk

Hem Boğaz manzarasıyla hem de Osmanlı tarzı cumbalı evleriyle annenizi en çok mutlu edecek semtlerden biridir Kuzguncuk. Arnavut kaldırımlı sokaklarında birlikte yürümek bile bizce hediyelerin en güzeli.

Sonra bir yerde mola vermek şart tabii. Bunun için birkaç önerimiz olacak;

İsmet Baba

Olur da deniz manzaralı bir yer isterseniz İsmet Baba tam size göre! Leb-i derya konumu, şahane leziz balıkları, iddialı mezeleri annenizi bir hayli mutlu edecektir. Izgara levrek, kalamar tava, soslu patlıcan, meşhur börekleri masanızda olmanı gereken lezzetler.

İsmet Baba adres: Kuzguncuk Mahallesi, Çarşı Caddesi, No: 1/A, Üsküdar, İstanbul

Masum Mutfak

Olur da annenize Kuzguncuk’un yeni nesil mekanlarından birini göstermek isterseniz; biraz da rahatlık, sessizlik ararsanız rotanızı Masum Mutfak’a çevirin.

Cumbalı ahşap bir binanın içerisinde yer alan mekanda; güne sağlam bir kahvaltı ile başlayabilirsiniz. Bununla bitmiyor tabii. Sokakları arşınladıktan sonra mola niyetine tatlı yiyip kahve de içebilirsiniz.

Masum Mutfak adres: İcadiye Cad. N: 21 34674 Kuzguncuk Üsküdar İstanbul

Kafe La Mekan

Anneyle karşılıklı oturup bir Türk kahvesi içilmez mi? Bizce içilir! Hem de çene çala çala. Bunun için aklınızda olması gereken en keyifli mekan; Kafe La Mekan!

Sokağa atılmış masa ve sandalyeleri şahane. Kuzguncuk’un ıhlamur kokan sokaklarında dört duvar arasına kapanmak da neyin nesi?

Kafe La Mekan adres: Kuzguncuk Mahallesi, İcadiye Caddesi, No: 37/A, Üsküdar, İstanbul

Balat

"Nostalji", "eski İstanbul" deyiverince akla düşen diğer bir semtimizde Balat. Annenizi Balat’ın değişimine şahit etmek, hala buram buram tarih kokan sokaklarında beraber yürümek, eskimeyen dükkanlarına girip çıkmak, kiliseleri, Fener Rum Lisesi’nin ihtişamı, patrikhanesi gününüzü özel kılmaya yetecektir. Durup demlenmeli, bir soluk almalı tabii...

Tarihi Balat Turşucusu

Herhalde annenizi en iyi hissettirecek mekanlardan biridir o. Ayaküstü bir turşu suyu içip, poşet poşet turşularından almadan Balat’tan ayrılmayın. Özellikle pancar turşusunun yeri ayrı. Ondan biraz daha fazla almalı!

Tarihi Balat Turşucusu adres: Ayvansaray Mah. Leblebiciler Sok. No:86 Balat, Fatih, İstanbul

Forno Balat

Oturup bir yerde karın doyurmak isterseniz Forno Balat en iyi seçeneklerden biri. Manzaralı değil amma buradaki yemeklerin hepsi annenizin damağını bayram ettirecektir. İncecik hamurlu, kıtır kıtır lahmacun önceliğiniz olsun. Leziz pidelerinin de yok sattığını söylemekte fayda var.

Olur da sabahın erken saatlerinde gitmişseniz Balat’a, bir de buranın sadece hafta sonlarına özel servis ettiği açık büfe kahvaltısına denk gelmişseniz (ki anneler günün hafta sonu olması sizin şansınız) sizden güzeli yok.

Forno Balat adres: Fener Kireçhane Sokak, No. 13. Fatih, Balat, Istanbul

Cumbalı

Bu mekanımız da oturup bir kahve hüpürdetmek için ideal. Çeşitte öyle az buz değil; Kakuleli, cilveli, kafeinsiz, çedene, çikolata ve portakallı, damla sakızlı Türk kahveleri menüdeki seçeneklerden.

Yanına ağızları tatlandırmalık bir şeyler arasanız; brownie, kurabiye, havuçlu kek ne güne duruyor!

Cumbalı adres: Ayvansaray Mahallesi, Kürkçü Çeşmesi Sokak, No 12, Fatih, İstanbul

Esli İstanbul' birlikte keşfedin diye: Kumkapı-Samatya

Balat, Kuzguncuk dediysek; birbirine iki komşu olan ve sadece annenizi değil sizi bile geçmişe götürecek bu semtleri atlayamazdık. Sonuçta "Eski İstanbul"dan geriye ne kaldı!

Eski balıkçı semti Samatya ve içinizi enerjiyle dolduracak müziklerin çaldığı Kumkapı sokaklarını arşınlamalı. İlla kültür turu yapmak isterseniz de adresler belli: Ermeni Patrikhanesi ve Surp Asdvadzadzin Kilisesi’ni ve Mimar Sinan’ın Abdi Çelebi Camii’ni ziyaret etmeli.

Ali Haydar İkinci Bahar

ali-haydar-ikinci-bahar-3

İkinci Bahar’ı izlemeyen, Ali Haydar ve Hanım’ın aşklarına şahit olmayan bir anne tanımıyoruz! Dizideki gibi sıcacık bir yer burası.

Yine dizideki gibi Antep yemekleriyle zevkten dört köşe olacağınız mekanda yuvalama, gavvurdağı, köpoğlu, içli köfte, çiğ köfte havuçlu patlıcan ezme gibi mezeler var. Mezelerden sonra hala midenizde yer kalmışsa o yeri kebaba ayırın lütfen.

Bir de fasıla denk gelmişseniz annenizden güzeli yok!

Ali Haydar İkinci Bahar adres: Koca Mustafapaşa Mahallesi, Gümüş Yüksük Sokak, No 6, Samatya, Fatih, İstanbul

Boris’in Yeri

Kumkapı’daysanız annenizi buraya getirmeli. Özellikle sabah saatlerini denk getirin ki şu meşhur bal-kaymağından yiyebilesiniz. Sadece onlarla sınırlı kalmayın tabii; pastırmalı yumurta, menemen söğüş, tahin pekmez, eski kaşar, beyaz peynir gibi az ama öz kahvaltı çeşitleri de var. Hatta burada sadece annenize değil kendinize de nostalji yaşatacağınız bir şey var; su bardağında servis edilen sıcak süt. Çocukluğunuza dönmemeniz mümkün değil!

1936 yılından bu yana süt ve süt ürünlerinde harikalar yarattıkları doğrudur. Gitmişken eve meşhur kaymağından stok da yapıverin.

Boris’in Yeri adres: Şehsuvar Bey Mahallesi, Ördekli Bakkal Sokak, No 9, Fatih, İstanbul

Tarihi birlikte okuyun diye: Tarihi Yarımada

Burada sokak arşınlamak yetmez! Kapalı Çarşı’ya, Ayasofya’ya, Yerebatan Sarnıcı’na, Sultanahmet Camii’ne, Mısır Çarşısı’na gitmeli! Hepsi olmadı birine gidiverin sadece. Gülhane Parkı’na gidin mesela! Yayılın çimlere.

Coffeetopia

Eminönü’nde han han gezip, Mısır Çarşısı’ndan da alışveriş yaptıktan sonra İstanbul’un en iyi kahvecilerinden biri olan Coffeetopia’ya gelip dinlenmeli. Tabii ki o miss kokulu kahvelerinden içmemek olmaz!

Cheesecake, mozaik pasta, tiramisu, brownie, elmalı/cevizli kek gibi tatlı çeşitleri de kahve yanına çok yakışacak.

Coffeetopia adres: Hobyar Mahallesi, Arpacılar Caddesi, No 8, Fatih, İstanbul

Setüstü Çay Bahçesi

reestablishingthefoodconnection.blogspot

reestablishingthefoodconnection.blogspot

Gülhane Parkı’nın içinde yer alan bu çay bahçesi size İstanbul’un büyüleyici manzarasını vad ediyor. Hem de semaverde kaynayan çayınız ile birlikte. Baştan söyleyelim; bunun üstüne yapılacak başka keyifi de tanımıyoruz!

Setüstü Çay Bahçesi adres: Cankurtaran Mahallesi, Alemdar Caddesi, Gülhane Parkı İçi, Fatih, İstanbul

Karın Doyurmalık Mekanlar: Koskoca yarımadada karnınızı doyurabileceğiniz mekandan bol bir şey yok; Beyazıt’taki Köfteci Mustafa, Eminönü’ndeki Virginia Angus, Namlı Rumeli Köftecisi, Lezzet-i Şark Antep Sofrası, Dönerci Şahin Usta bu mekanlardan birkaçı.

Süper Çengelköy bonusu: Tarihi Çınaraltı Aile Çay Bahçesi

cengelkoy-cay-bahcesi

İkinci Bahar’ı izleyen anne Süper Baba’yı hayli hayli izlemiştir. Dizinin geçtiği Çengelköy ve bu çay bahçesi, nostaljilerin en büyüğü olabilir. Hadi bırakıyorum diziyi bir kenara. Muhteşem Boğaz manzarası karşısında kim çayını yudumlamak, kim menemenine ekmek banmak istemez ki? Bizce her anne ister.

Eğer anneniz için erken gidip tam deniz kenarında olan masalardan yer kaparsanız sizden iyi çocuk yoktur! Bizden söylemesi!

Tarihi Çınaraltı Aile Çay Bahçesi adres: Çengelköy Mahallesi, Çınaraltı Camii Sokak, No 4, Üsküdar, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?