Yüzlerce Kadının Bağışladığı Anne Sütü Sayesinde İyileşmeye Başlayan Minik Nehir

Favorilerime
Ekle

Nehir Kumcu, 7 yaşında dünyalar güzeli bir kız.

Ama hayatı bir gün parkta oynarken düşmesiyle alt üst oluyor.

Kısmi felç geçiren ve beyninde tümör tespit edilen minik Nehir ise şu an yardımsever anneler sayesinde yeniden sağlığına kavuşmak üzere.

Bu minik Nehir'in ve yüzlerce süt annesinin hikayesi...

Bir doktorun tavsiyesi hayatını değiştirdi

Bundan 3 ay önce Adana'da yaşayan 7 yaşındaki Nehir Kumcu arkadaşlarıyla parkta oynarken bir anda bayılıyor. Hastaneye götürülen Nehir'in vücudunun sağ tarafının felç olduğu ve beyninde tümör olduğu tespit ediliyor.

Minik Nehir ameliyatın ardından kemoterapiye başlıyor, ancak onun hayatını değiştiren Ege Üniversitesi'nden bir doktor oluyor.

Türkiye'nin dört yanındaki annelerden gelen 500 litre anne sütü bağışı

Nehir'in anne ve babasıyla konuşan doktor, İsviçreli bilim adamlarının anne sütünün beyin tümörüne iyi geldiğine dair araştırmalarından bahsediyor. Hatice ve Hüseyin Kumcu bu tedaviye şans vermek için hemen anne sütü aramaya başlıyorlar. Önce aile yakınlarından biraz biraz süt buluyorlar ancak yeterli gelmiyor.

Bunun üzerine aile, sosyal medyada bir kampanya başlatıyor ve anında Türkiye'nin dört bir yanından anne sütü yağmaya başlıyor. Hatta bazı anneler "Taze süt olsun, geleyim ben emzireyim" diye taleplerde bile bulunuyor. Adreslerine koli koli gelen anne sütünü saklamak için derin dondurucu alan aile şimdiden 500 litreye ulaşan anne sütünü burada saklıyor.

Günde 1 litre anne sütü içen Nehir iyileşme yolunda

haberturk

haberturk

Her gün yaklaşık 1 litre süt içen Nehir bu deneysel tedavinin meyvelerini toplamaya başlamış bile. Anne sütü sayesinde hiç hareket ettiremediği sağ kolunu hareket ettirmeye başlayan, yüz felci geçen, yan bakan gözü düzelen Nehir her geçen gün daha iyi hale geliyor.

Son sözü Nehir'in babası Hüseyin Kumcu'ya bırakalım:

"Anne sütüne başlama kararı aldık. Türkiye’deki çok sayıda anne sosyal medyadan gördü ve şu anda gecenin 02.00-03.00’ünde arıyorlar, yardımcı olmaya çalışıyorlar. Annelerimize teşekkür ediyorum. Nehir şu anda sağ kolunu kaldırabiliyor, anne sütünün bizim için büyük etkisi oldu. Daha zor kaldırıyordu. Gözü yan bakıyordu, gözü düzelmeye başladı. Yüz felci vardı, o da düzeldi. Anne sütünün büyük bir etkisini gördük. Bu öneri de Ege Üniversitesi'nden bir hocamızdan geldi. Kesin çözüm mü? Değil. Bir kanıtı var mı, yok. Ama İsviçre’de de bunla ilgili çalışma yapılmış, biz de bir umut olarak bu yola başladık ve büyük kademe atladık.

Sosyal medyaya başvurduktan sonra bütün anneler aramaya başladı ve çok fazla telefonda ağlayan, duygularını anlatan anneler oldu. Hepsinden Allah razı olsun. Nehir’in çok sayıda süt annesi ve süt kardeşi var. Bu çok güzel ve kolay kolay hiçbir çocuğun sahip olamayacağı bir şey. O yüzden annelerimizin ellerinden öpüyoruz. Onların sayesinde kademe kademe ilerliyoruz, inşallah da devam edeceğiz."

Umarız Nehir en kısa sürede tamamen sağlığına kavuşur. Kalbimiz onunla...


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?