elma-deneyi

Merak Uyandırıcı Deney: 1 Ay Boyunca Her Gün Bir Elma Yiyen Genç Kadın

Favorilerime
Ekle

Duyanlarınız mutlaka vardır, ünlü bir deyiş var: "An apple a day keeps the doctor away." Yani "Günde bir elma giren eve doktor girmez" ya da diğer bir çevirisiyle "günde bir elma doktoru uzak tutar."

Kısacası elmanın doğrudan sağlıkla bir ilişkisi olduğu ve her gün bir elma yemenin sizi sağlıklı tutacağını öngören bu sözün aslında ne kadar doğru olduğunu düşündünüz mü?

"Her gün bir elma yersek gerçekten hiç hastalanmaz mıyız?" sorusunun cevabını merak eden Ileana Paules-Bronet adlı kadın bir ay boyunca her gün bir elma yemeye ve bu deneyin sonuçlarını herkesle paylaşmaya karar veriyor.

İşte adım adım bir ay boyunca her gün bir elma yiyen kadının deneyinin detayları ve bu deneyden çıkardığı sonuçlar...

İlk hafta: Tüm vitamin ihtiyacını elmadan alıp diğerlerini hayatından çıkarıyor

Her gün bir elma yemeye başlayan Ileana'nın diğer yeme alışkanlıklarına aynen devam ettiğini söylemekle başlayalım. Bunun yanında ekstra vitamin hapı almayan, tüm vitamini elmadan almaya özen gösteren genç kadın ilk hafta boyunca elmaları bütün olarak ısırarak tükettiğini ya da dilimleyerek fıstık ezmesine banarak yemeyi tercih ediyor.

İkinci hafta: Elma yemekten bıkmaya başlıyor

İkinci hafta olduğunda Ileana çoktan elma yemekten sıkılmış olduğunu söylüyor. Her ne kadar elmanın her halini tüketmeyi kafasına koysa ve onu tariflerde de kullanmaya karar vermiş olsa da ikinci hafta bittiğinde hala onu her gün meyve olarak tüketmiş olduğunu fark ediyor genç kadın.

Üçüncü hafta: Kendini daha sağlıklı hissetmeye başlıyor

Üçüncü haftaya girdiğinde ise bir önceki haftanın aksine yeniden elma yeme isteğiyle dolduğunu hissediyor. Yaklaşan Şükran Günü sebebiyle seyahat edecek olan Ileana bol bol C vitamini almasının onu daha sağlıklı yapacağına olan inancını yeniliyor ve bu hafta içinde elmalarını daha bir iştahla yiyor.

Dördüncü hafta: Midesi artık elmaya yer ayırmakta zorlanıyor

Dördüncü hafta olduğunda ise yolculuğundan geri dönüyor genç kadın. Elmanın onu uzun uçuşlarda dinç ve sağlıklı tuttuğunu söylese de yine elma yemekten sıkıldığı bir döneme giriyor Ileana. Üstelik bayram boyunca anneannesinin mükellef sofrasında tıka basa yediğini söyleyen genç kadın, elma için midesinde yer ayırmanın zorluğunu da vurguluyor. Böyle durumlarda elma suyuyla idare ediyor.

Deneyin son birkaç günü: Elma yemek artık işkenceye dönüşüyor

Son günlerin her zamankinden daha zor geçtiğini söyleyen Ileana, elma yeme iştahını artık tamamen kaybettiğini ve artık ona bu bir görev gibi geldiği için elmaları çok isteksizce yediğini söylüyor. Son gün olduğunda yediği son elma olduğu için büyük bir rahatlama duyduğunu da ekliyor.

Ve sonuç

littlethings

littlethings

Bu bir aylık her gün elma yeme deneyinin sonunda Ileana hiç hasta olmamış. Havalar çok soğuk olmasına, hatta sürekli beraber olduğu erkek arkadaşının hasta olmasına rağmen genç kadının burnu bile akmamış.

Her gün elma yemekten çok sıkılmış olmasına rağmen faydasını gördüğüne inandığını ve bundan sonra sadece elma yemeyecek olsa bile diyetine mutlaka meyveleri ekleyeceğini söylüyor Ileana. "En azından hiçbir yan etkisi yok, sağlıklı kalmak isteyen herkes hayatında bir kez bunu denemeli" diyerek bitiriyor Ileana.

Not: Bir de bizden uyarı olsun, elma her ne kadar masum ve sağlıklı bir meyve olsa da siz yine de doktorunuza danışmadan bu tarz bir deneyi uygulamayın. Aman diyelim.

Kaynak: Little Things


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

Abdullah Aydın2 Şubat 2018 12:11
o kadın yanlışı başta yapmış..bilmişlik kötü dür..atalar ne demiş herşeyin fazlası zarardır...su bile aşırı içildiğin de spazm ve zehirlenmeye yol açıyor..zehirlenmek demek karın bölgesin de normalden fazla şişkinlik rahatsızlığı ne yapsanız gideremezsiniz...bu yüzden bol bol 1 saat yemeden içmeden yürümek... elmaya gelirsek ben hergün çay yerine elma yerim. ..faydası nedir okadın çözememiş...deri yi parlak tutar..ve bağırsaklarda aktiviteyi hızlanldırır...yanlız gıdalardan uzak durmamak şartı ile..
Yanıtla
Kerim Alkuş23 Ocak 2018 21:04
her gun elma yemek demek her gun 4 kesme şekeri vücuduna almak demek
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?