İcat Edilen İlk Alışveriş Arabasının Az Bilinen İlginç Hikayesi

Favorilerime
Ekle

Hemen hepimiz onları kullanıyor, özellikle aylık alışveriş gibi toplu halde yaptığımız alışverişlerde onlardan destek almadan marketten çıkamıyoruz... Evet, alışveriş arabalarından söz ediyoruz.

Alışverişte büyük kolaylık sağlayan, artık günlük hayatımızın sıradan bir parçası haline gelmiş olan bu market arabalarının geçmişine gidelim istiyoruz bugün. İlk olarak nasıl ortaya çıktılar, ilk market arabalarına insanların tepkisi nasıl oldu, nasıl bu günlere dek geldiler?

Tüm bu soruların cevaplarını öğrenince çok şaşıracaksınız, eminiz. Hadi o zaman alışveriş arabaları nasıl keşfedildi hep birlikte öğrenelim.

Alışveriş arabasının ortaya çıkış hikayesi

alisveris-arabasi-nasil-kesfedildi-1

Şimdilerde hepimiz için oldukça sıradan olan alışveriş arabaları, bir zamanlar mükemmel bir icat olarak ortaya çıktı aslında. İnsanların önemli bir ihtiyacına cevap oluyor, alışverişi de bir hayli kolaylaştırıyordu ama o zamanlar bu durum insanlar için sadece böyle görülmedi. Alışveriş arabaları olumsuz tepkiler de aldı. Neden mi? Hemen anlatmaya başlayalım:

Tarih 20. yüzyılın başları... Marketlerde insanlar raflardan aldıkları ürünleri ellerinde taşıyor. Daha çok ürün almak isterlerse kucaklayarak markette zar zor yürüyor ve sonuç olarak akıllarında olan her şeyi alamadan evlerine dönüyorlar. Şanslılarsa bazı marketlerde alışveriş sepeti bulabiliyor ama yine sepetleri taşımak zor geldiği için istedikleri verimi alamıyorlar.

O zamana dek bu, çok büyük bir sorun değil. Zira herkesin evinde bolca ürün alıp buzdolabında saklayacak ev tipi bir soğutucu yok. Ancak 1914 sonrası ev tipi soğutucular -günümüzün buzdolapları- icat ediliyor ve zaman ilerledikçe bu buzdolapları her eve girmeye başlıyor. Artık insanlar bir seferde daha çok ürün alıp evlerinde güvenle saklayabiliyor. Ancak market alışverişi sırasında fazla ürün almak, ellerinde taşıyamadıkları için pek de doğru bir seçenek olmuyor.

İşte tam da bu noktada devreye Oklahomalı iş insanı Sylvan Goldman giriyor. Önceleri toptan ürün satışıyla uğraşan, ardından ise o dönem oldukça ses getiren ilk süpermarket zincirlerinden birini kuran Goldman, perakende satışa hız veriyor. Hem kendi satışlarını artırabilecek hem de müşterilerini memnun edecek fikirler düşünmeye başlayan Sylvan Goldman, bir süre müşterilerin alışveriş davranışlarını takip ediyor ve özellikle çocuklu kadınların alışveriş yaparken zorlandıklarını fark ediyor. Bir yandan çocuklarına sahip çıkmaya çalışırken bir yandan da evin ihtiyacı olan tüm malzemeleri minik bir alışveriş sepetinin içine koymaya ve o giderek ağırlaşan sepeti taşımaya çalışan kadınları görünce ise bir alışveriş arabası fikri oluşuyor.

alisveris-arabasi-nasil-kesfedildi-2

Ancak müşteriler için özel olarak hazırlanacak alışveriş arabalarının marketin içinde çok yer kaplayacağı gerçeğini de göz önünde bulunduruyor ve bu özel market arabasının tasarımı üzerine düşünmeye başlıyor. Önce, halihazırda kullandıkları alışveriş sepetlerinin tekerlekli halleri hazırlanıyor. Ancak yer kaplama sorunu çözülmediği gibi sepetlerin büyüklüğü de pek olmadığından bu icat yetersiz görülüyor. Bunun gibi birçok tasarım yapıldıktan sonra ise 1937 yılında kullanışlı ilk alışveriş arabası tanıtılıyor. Goldman'ın Fred Young isimli bir tamircinin yardımıyla tasarladığı bu alışveriş arabaları katlanabilir ahşap sandalyelerden esinlenerek hazırlanıyor ve müşteriler kullanmadığı zaman iç içe geçebildikleri için marketin için çok büyük bir yer kaplamıyor.

4 Haziran 1937 yılında "Sepet Taşımaya Son" gibi bir motto ile müşterilere tanıtılan alışveriş arabaları ise ilk zamanlar sanıldığı gibi büyük bir ilgi görmüyor, aksine olumsuz tepkiler alıyor. Erkekler bu icadın kadınlara göre olduğunu düşünüyor, kendilerinin tüm ağır yükleri tek seferde taşıyabileceğini kanıtlamak adına aldıkları tüm ürünleri kucaklayarak taşımaya devam ediyorlar. Kadınlar ise alışveriş arabasının bebek arabasından farksız olduğunu ve işlerini hiç de kolaylaştırmayacağını düşünüyor ve daha başında kullanmayı reddediyorlar.

Müşterilerinin bu düşünceleri sonrası ise Goldman hayal kırıklığına uğrasa da pes etmiyor ve bu düşünceleri tersine çevirecek hamleyi yapıyor. Tam da böyle düşünen erkeklere benzer birkaç "güçlü" görünümlü erkek ve kadın model ile anlaşıyor ve bu modellerin gün boyu marketlerinin içinde alışveriş arabaları ile neşe ile gezmelerini sağlıyor.

Modellerin mutlulukla alışveriş arabalarını kullandığını gören gerçek müşteriler de gönül rahatlığıyla alışveriş arabalarını almaya başlıyor ve kısa süre içinde bu market arabaları yaygınlaşıyor. İşte günümüze dek gelen ve o zamandan bu zamana birçok farklı tasarıma sahip olsa da temelde aynı ihtiyacımıza cevap veren market arabaları böyle bir sürecin sonunda icat edilmiş ve yaygınlaşmış oluyor.

Kaynak: 1, 2Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?