Kilo Vermek İçin 382 Gün Hiçbir Şey Yemeden Hayatta Kalan Adamın Hikayesi

Favorilerime
Ekle

Kilo vermek adına en fazla kaç gün hiçbir şey yemeden durabilirsiniz? Beş? Üç? Öğlene kadar?

Öyleyse sizi tarihin tozlu sayfalarına adını yazdıran Angus Barbieri ile tanıştıralım. Yani 207 kiloyken hedefi olan 82 kiloya düşmek için tam 382 gün boyunca hiçbir şey yemeden hayatta kalmayı başaran adamla...

Israrla uyaralım, bu denemesiyle tarihe geçen ve ardından başka başarılı örnek de çıkmayan Angus'un bu diyetini asla denemeyin. Zira Angus şanslı olsa da bu deneyin sonuçları ölümcül.

Ağır obezite teşhisi konan 27 yaşında genç bir adam

Kilo vermeye karar verdiğinde 27 yaşında olan Angus Barbieri'nin yardım istemek için hastanenin yolunu tutmasıyla başlıyor her şey. O zamanlar 207 kilo olan genç adama doktorlar "ağır obezite" teşhisi koyuyor. 82 kiloya düşmek gibi bir hedef koyan Angus'a doktorlar kısa süreli bir oruç programı yazıyor. Ama Angus "Nasıl olsa iki-üç gün dayanır, bırakır" diye düşünen doktorları çok fena yanıltıyor.

Aç geçen günler haftalara dönüşüyor ve Angus tek bir şey bile yemeden hayatını sürdürmeye devam ediyor. Doktorlar Angus'u bu yöntemin riskleri konusunda uyarsa da Angus daha da hırslanıyor ve ideal kiloya ulaşana kadar hiçbir şey yememeye devam edeceğini söylüyor.

Ve yapıyor da...

Sadece kahve, çay ve soda...

Böyle böyle Angus'un günleri evinden çok hastanede geçmeye başlıyor. Kontroller için hastaneye sürekli gelen ve bazen geceleri de kalmaya başlayan Angus'un kan şekeri testleri de doktorları onun bu süre içinde gerçekten de hiçbir şey yemediğine inandırıyor. Doktorlar bu sefer gerçekten endişelenmeye başlıyor ve onu hastanede gözetim altına alıyorlar.

Doktorların tavsiyesiyle vitamin ve sodyum takviyeleri almaya başlayan hırslı adam hiçbir şey yememeye devam etse de sıvı almaya devam ediyor. Angus, 382 gün boyunca sadece kahve, çay ve soda ile besleniyor. Tabii şekersiz ve sütsüz bir şekilde...

382 günün sonunda verilen 125 kilonun ardından yediği ilk yemek

Sonunda Angus hedefine ulaşıyor. 1966'nın Temmuz ayında 82 kiloya inen Angus böylelikle toplamda 125 kilo vermiş oluyor. Amacına ulaşmakla da kalmayan genç adam beş sene boyunca sağlıklı bir beslenme programı uygulayarak kilosunu 89'a sabitliyor ve normal bir görünüme kavuşuyor.

Angus Barbieri'nin bu kadar süre yemek yemedikten sonra ilk yediği şeyi merak edenler varsa onu da hemen not edelim. Angus, o Temmuz sabahı kahvaltıda haşlanmış yumurta, tereyağlı bir dilim ekmek ve sade kahve içerek bu 382 günlük orucunu bozuyor. Yedikten sonra onu görüntüleyen gazetecilere yanıtı ise "Yumurtayı beğenerek yedim ve kendimi tıka basa tok hissediyorum" oluyor.

Tarihte en uzun süre aç kalarak hayatta kalma rekoru ise 385 gün

happyherbivore

happyherbivore

Bu arada aç kalarak zayıflama modelinin 60 ve 70'li yıllarda çok popüler olduğundan da bahsetmekte fayda var. Ancak bu tehlikeli diyet yağ ve kas metabolizmasını etkileyip ani kalp krizlerine yol açtığı için ve deneyen hastaların birçoğunda ölümle sonuçlandığı için tıp dünyası tarafından rafa kaldırıldı.

Son olarak Angus'un 382 günlük aç kalma süresinin şaşırtıcı olmasına rağmen rekor olmadığını da söyleyelim. Zira haksız yere tecavüz suçuyla yargılandığını düşünen Dennis Galer Goodwin 385 günlük orucuyla dünyada en fazla süre yemek yemeden hayatta kalma rekorunu elinde tutuyor.

Angus Barbieri ise iki oğluyla birlikte sağlıklı ve mutlu bir hayat yaşayarak 1990 yılının Eylül ayında vefat etti.

Kaynak: Science AlertDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?