Sadece Et ve Patatesle Beslenip Kısmen Görme Yetisini Kaybeden Küçük Çocuk

Favorilerime
Ekle

Bugün tek tip beslenmenin, vücudun ihtiyacı olan vitaminleri almamanın aslında ne kadar üzücü sonuçlar doğurabileceğini gösteren gerçek bir örnekten bahsedeceğiz size.

Kanada'da yaşayan ve adının açıklanmamasını isteyen 11 yaşındaki bir erkek çocuğunun başına gelenleri kapsıyor bu örnek.

Ağırlıklı olarak et ve patates tükettiği bir beslenme biçimini benimseyen çocuk maalesef görme yetisini kısmen kaybediyor.

Sebebi ise A vitamini eksikliği...

Hikayenin detayları ise daha ilginç.

Sadece et, patates ve kahvaltılık gevrekle beslenen 11 yaşında bir çocuk

backtoorganic

Kanada'da yaşayan 11 yaşındaki çocuğun ailesi tarafından hastaneye götürülmesiyle başlıyor her şey. Hastaneye gittiğinde sadece otuz metre ötesini görebilen çocuğa çeşitli testler yapılıyor ve acı gerçek ortaya çıkıyor.

Hayatının büyük çoğunluğu boyunca sadece et, patates ve kahvaltılık gevrekle beslenen küçük çocuğun A vitamini değerleri çok düşük çıkıyor. Doktorlar ise A vitaminin bu kadar büyük eksikliğinin görme yetisine geri dönülmez zararlar verebileceğini söylüyorlar.

Her şey A vitamini eksikliğinin bir sonucu

a-vitamini-iceren-yiyecekler

Bilindiği üzere yetişkinler günlük 900 mcg A vitamini almalıyken 9-13 yaş arası çocuklar günlük 600 mcg A vitamini almalı. A vitamini eksikliğinin ilk belirtileri gece körlüğü, görme bozuklukları, göz kuruluğu olarak ortaya çıkarken değerlerin en düşük olduğu durumlarda bu kalıcı körlüğe bile yol açabiliyor.

Havuç, ıspanak, şalgam, pazı, kabak, mercimek, kavun, domates, pırasa, bezelye, kuşkonmaz, karpuz, kayısı, Brüksel lahanası, maydanoz, brokoli gibi sebze ve meyvelerde bolca bulunan A vitaminini bu besinleri tüketerek almak ise bu hastalıklardan korunmanın en doğru yolu.

Durum çok ciddi

Oysa ki örneğimizde 11 yaşındaki bu erkek çocuğu bu besinlerin hiçbirini tüketmemekle kalmıyor, tek tip beslenmeyle bağışıklık sistemine de zarar veriyor. Ailesi çocuğun çeşitli besin alerjileri ve egzemaları olduğu için böyle beslenmek zorunda kaldığını söylese de şimdi çocuğun ömrü boyunca görme engelli kalma tehlikesiyle karşı karşıyalar.

Çocuğun tedavisi ise şu an devam ediyor. Her ne kadar altı hafta içinde çocuğun görme yetisi 20/800 oranda artmış olsa da yasal olarak hala görme engelli sayılıyor.

Not olarak ekleyelim, körlüğün bir derecesi olan yasal körlük, kişinin yaşamını bağımsız olarak sürdürmek için görsel ya da görsel olmayan adaptasyon araçlarına ihtiyaç duyması anlamına geliyor.

dailymail

dailymail

Doktorlar ise A vitamini eksikliğine bağlı görme kayıplarının düzelebileceğini söylüyor ancak tıpkı bu hastada olduğu gibi optik atrofi durumlarında görme kaybının kalıcı da olabileceğini vurguluyorlar. Yani çocuk sırf hatalı beslenme yüzünden hayatının devamını görme engelli olarak geçirebilir.

Bu da sebze yememenin, tek tip beslenmenin aslında bize ne kadar büyük zararlar verebileceğinin kanıtı. Dikkat etmekte fayda var.

Kaynak: Daily Mail


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?