bergamali-esref-amca

70 Yıldır Bergama'daki Kahvaltı Salonunun Başından Ayrılmayan 87'lik Eşref Amca

Favorilerime
Ekle

Bugün size neredeyse bir asırı devirmiş olan ama yaşam ve çalışma enerjisiyle herkese ilham vermeye devam eden bir ihtiyar delikanlıdan bahsedeceğiz.

Eşref Taşkın yani 87 yaşındaki Bergamalı Eşref Amca'dan...

Eşref Amca, geçtiğimiz günlerde internette çokça izlenen ve paylaşılan bir video sayesinde herkes tarafından tanınmış olsa da aslında o tam 70 yıldır işinin başından ayrılmayarak tüm Bergama'nın efsane ismi olmuş güzeller güzeli bir amcamız.

İlkses Gazetesi'nden Çağla Geniş'in yaptığı özel röportaja anlattıklarıyla Eşref Amca'nın hikayesine şöyle buyursunlar.

GÜNCELLEME: Eşref Amca, yazının sonunda görebileceğiniz videoda kendi "99 yaşında" olduğunu söylediği için içeriğimizi ilk olarak öyle hazırlamıştık. Ancak gelen güncellemeler ışığında 87 yaşında olarak yazımızı değiştirdik.

70 yıldır her sabah 5'te dükkanının başında olan 87'lik bir delikanlı

İzmir'in Bergama ilçesinde yaşayan Eşref Amca dile kolay tam 87 yaşında ve ilerleyen yaşına rağmen iş ve yaşam aşkıyla dolu.

Bundan 70 yıl önce çırak olarak girdiği ve o zaman yoğurtçu olan dedesinin dükkanını şimdi bir kahvaltı salonu olarak işletiyor. İnek sütünden kendi yaptığı kaymaklar kadar yine birçoğunu yine kendinin ürettiği sıcak süt, bal, tulum peyniriyle efsane kahvaltı sofraları kuruyor ve mütevazı duruşuyla ziyaretçileri kendine çekmeyi yıllardır başarıyor.

Uzun yaşamın sırrı ona göre tek bir şeyde saklı

Her gün sabah 5'te kalkıp dükkanı tek başına açan, kahvaltılıkları hazırlayıp müşterilerin sofrasını elleriyle hazırlayan Eşref Amca enerjisiyle ve işine duyduğu sevgiyle dikkatleri üzerine çekiyor.

Ona uzun yaşamın sırrı sorulduğunda ise şöyle cevap veriyor:

"Uzun yaşamın sırrı içini ferah tutmak. Küçük şeylerden mutlu olmayı bileceksin. Fazla stres, sıkıntı yapmayacaksın. Bu bir yaradılış meselesi ama şartlara da bağlı tabii. İnsanın sorunları vardır, hastalıklar vardır. O zaman nasıl mutlu olsun tabii… Gençken ben de fazla çalışmayı sevmezdim ama şimdi çok seviyorum. Geceleri rüyamda dükkanı görüyorum. Rüyamda bile çalışıyorum. Her sabah 5te saat çalıyor uyanıyorum. Dükkana gelinceye kadar saat 6 oluyor. 1 saat kahvaltılıkları hazırlamak sürüyor. 7’de kahvaltı vermeye başlıyoruz. Akşam 7’ye kadar dükkanın başında oluyorum.”

bolgegundem

bolgegundem

Farklı bir beslenme programı olmadığını söyleyen, herhangi bir hastalığı olmadığını, doktora gitmediğini, ilaç kullanmadığını anlatan Eşref Amca ömrü yettiği sürece çalışacağının da altını çiziyor.

Kaynak: İlkses Gazetesi, YouTube


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?