Anneannesinden Kalan 75 Yıllık Kurabiye Tarifiyle Dünyanın İlgisini Çeken Kadın

yemek.com
Zeynep Çetin
Yemek yemediğim zamanları, ne yiyeceğimi düşünerek değerlendiririm.
Zeynep Çetin
254132 takipçi2284 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Temmuz 7
Zeynep Çetin
Haziran 28
Pepsi Badge
Pepsi Max
Temmuz 14
YENİ
Zeynep Çetin
Temmuz 19

Düşünsenize bir, annelerimizin, anneannelerimizin, babaannelerimizin tarif defterlerinde ne lezzetler, ne efsane tatlar saklı aslında...

Bazen o tatlı huysuzluklarıyla kimselerle paylaşmak istemedikleri, yapılışını bir bir anlatsalar da ufacık bir sırrı hep kendilerine sakladıkları o tarifler... Bazen de ne yazık ki bir yerlere not etmedikleri, edemedikleri için zamanla yitip gidenler...

Bugün 75 yıllık bir tarifi bulup gün yüzüne çıkaran bir torunun enfes paylaşımı var karşınızda. Anneannesinden kalan bir tarifi bulup paylaşan, paylaşımı neredeyse tüm dünyaya yayılan bir kadın...

Teşekkürlerimizle diyor ve sizi anneanne ellerinden çıkan enfes bir tarifle buluşmaya davet ediyoruz, buyursunlar...

Nefis lezzetlere imza atan bir anneanneden düğün hediyesi olarak bugünlere taşınabilen tek tarif

Amerika'nın Wisconsin eyaletinde yaşayan Janet Hall, bir gün anneannesinden kalan tek tarif olan fıstık ezmeli kurabiye tarifini paylaşmaya karar veriyor ve olaylar gelişiyor. Bir anda neredeyse tüm dünyaya yayılan bu tarihi tarifin ardında yatan hikaye de çok geçmeden ortaya çıkıyor tabii.

Janet'in annesinden öğrendiğine göre, anneannesi efsane lezzetler yapar ama gelenekselci olduğu için tariflerini ölçülere bağlı kalarak değil, göz kararı olarak hazırlarmış. Aynı zamanda tariflerini öyle herkesle paylaşmayı da hiç sevmezmiş. Bu nedenle Janet'in annesi ne yazık ki anneannesinden pek tarif alamıyormuş.

Janet'in annesi 1942 yılında evlenmeye karar verince, annesinden tek bir düğün hediyesi istemiş, o da o çok sevdiği fıstık ezmeli kurabiyenin yazılı tarifi. Bunun üzerine anneanne de kızını kırmamış ve oturup ölçüleriyle birlikte nefis kurabiyesinin tarifini yazıvermiş. Hall ailesinin 75 yıldır severek kullandığı, ellerinden nefis lezzetler çıkan anneanneden kalan tek tarif de buymuş.

Merak edenleri böyle alalım: 75 yıllık anneanne kurabiyesi tarifi

tasteofhome

tasteofhome

O kadar söz etmişken tarifini vermeden geçecek değildik. İşte karşınızda 75 yıllık anneanne kurabiyesi tarifi

Malzemeler:

 • 3/4 su bardağı yağ (oda sıcaklığında katı halde bulunan "shortening" olarak anılan yağ) (Yerine tuzsuz tereyağı kullanılabilir)
 • 3/4 su bardağı yer fıstığı ezmesi
 • 1/2 su bardağı toz şeker
 • 1/2 su bardağı esmer şeker
 • 3 yumurta
 • 2,5 - 3 su bardağı un
 • 2 çay kaşığı karbonat
 • 1/4 çay kaşığı tuz
 • Nasıl Yapılır?

  Fırını 190 dereceye ayarlayıp önceden ısıtmaya başlayın. Ardından bir karıştırma kabı alıp içine fıstık ezmesini, toz şekeri, esmer şekeri ve yağı aktarın. Malzemeleri tamamen özleşip hafif ve kabarık, kremamsı bir kıvam alıncaya kadar karıştırın. Krema kıvamına gelen karışımın içine geri kalan katı malzemeleri de ekleyip güzelce karıştırın.

  Tüm malzemeler birbirine iyice karıştıktan sonra kurabiye hamurunu bir bir yuvarlayarak yağsız bir fırın tepsisine dizin. 190 derecede önceden ısıttığınız fırında 10-15 dakika kadar pişirin. İşte bu kadar!

  Kaynak: sfglobe

  Youtube

  Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?