Kaç Yıl Hatrı Vardı: Türk Kahvesi İçme Adabına Giriş

Favorilerime
Ekle

Türk mutfağının en önemli yapı taşlarından bir tanesi olan Türk kahvesinin nasıl yapıldığını sizlere daha önce anlatmıştık. Aslında neredeyse her şey hazır: Güzel bir günde kendimize özel bir kahve yapmaya karar verdik, tüm aşamaları takip ederek bol köpüklü ve hatta arzuya göre okkalı bir kahve hazırladık.

Her şey tamamken bir de Türk kahvesi içme adabına giriş yaparsak hiç de yanlış yapmış olmayız. Çünkü Türk kahvesinin de kendine has bir içim adabı var. Nasıl ki rakıya espresso muamelesi yapıp shot yapmıyorsak, Türk kahvesini de içerken dikkat etmemiz gereken hususlar mevcut.

Hadi öğrenelim!

Türk kahvesi adabı: Kahveye kaç şeker konulmalı?

Türk kahvesini içmeye başlamak başlı başına bir hazırlık. Öncelikle kahveyi yapacağınız kişinin kahvesini nasıl tercih ettiğini sormanız gerekir. Eğer misafiriniz ilk defa geliyorsa ve siz kendinize göre bir kahve hazırlamışsanız bu ayıp olarak karşılanabilecek bir harekettir.

Gelen misafirinizin ikinci ya da üçüncü ziyaretiyse, bu kez kahveyi nasıl içtiğini hatırlamak ve o daha söylemeden pişirmeye başlamak çok önemlidir. İki noktada da sizin ve misafirinizin kahve içme zevkleri, kullandığınız şeker birbirinden farklı olabilir ancak ne olursa olsun (buna iki cezve ile aynı anda kahve yapmak da dahil) kahveyi misafirinizin istediği şekilde sunmanız önemlidir.

Kahve hazırlanırken misafirinizle konuşmaya devam edebilmeniz büyük bir güzelliktir. Çünkü kahve, bir içecek olsa da yarattığı ambiyansla birlikte bir sohbet aracı haline de dönüşür. Siz kahveyi pişirirken misafirinizle konuşmaya devam edersiniz, o sizin kahve hazırlayışınızı izler ve kendini çok daha özel hisseder.

Kahvenin yanındaki su önce mi içilmeli sonra mı içilmeli?

kahve-patlak-gorsel

Kahvenizi iki taşım şeklinde hazırladınız ve fincanlara döktünüz. Sormuyoruz ancak kahveyi bakır cezvede pişirdiğinizi, fincanların ise porselen olduğunu düşünüyoruz. Kahveyi fincanlara böldükten ve köpüğünü de koruduktan sonra misafirinize özel tepsinizi hazırlıyorsunuz.

Tepside Türk kahvesi, su ve yanına yakışacak bir tatlı var.

Bu noktadan sonra iş tamamen Türk kahvesi içme adabına kalıyor. Hazırlanan Türk kahvesini içmeden önce sudan bir yudum alıyorsunuz ve kahvenizi içmeden önce ağzınızın temiz olduğuna emin oluyorsunuz. Çünkü Türk kahvesi hem lezzeti hem de sohbetiyle çok özel bir içecek.

Eğer ağzınızda kahveden önce yediğiniz ya da içtiğiniz bir şeyin tadı kalırsa kahvenin tadını tam olarak alabilme şansınız yok. Bu yüzden ilk su yudumundan sonra kahveden de minik bir yudum alıyorsunuz.

Kahvede ilk yudum; tanışma, ikinci yudum; alışma, üçüncü yudum; anlaşma demektir. Bir kahvenin iyi olup olmadığına karar vereceğiniz üç aşamayı gerçekleştirmiş oluyorsunuz.

Ancak dikkatli olmanız gereken bir nokta var, eğer Türk kahvesini tamamen bitirip üzerine hemen suyu içerseniz olumlu karşılanmayan bir hareket daha yapmış olursunuz. Türk kahvesinin ardından suyu bitirmek kahvenin iyi olmadığı ve boğazınızın temizlemesi gerektiğine işaret eder.

Türk kahvesi konusu bu kadar hassasken ve ev sahibini ya da misafirini iki arada bir derede bırakabilecekken dikkat etmekte fayda var.

Türk kahvesinin yanında tatlı olmalı mı olmamalı mı?

jenleephotography - türk kahvesi nasıl içilir?

jenleephotography - türk kahvesi nasıl içilir?

Tatlınızı dilerseniz kahvenizi içerken yiyebilir, dilerseniz de sona saklayabilirsiniz. Tatlı konusunda kesin olarak söylenen herhangi bir şey mevcut değil. Bazen Türk kahvesiyle birlikte lokum, bazen çikolata, bazen turta servis edilebiliyor.

Türk kahvesinin yanında servis edeceğiniz tatlı tamamen sizin marifetli ellerinize kalıyor. Misafiriniz de tatlınızı beğenirse değmeyin keyfinize.

Unutmadan söyleyelim, Türk kahvesini içerken sohbetinizi sakın kesmeyin. Kahvenin en güzel eşi sohbettir ve sizi de karşınızdaki kişiyi de çok iyi hissettirir.

Afiyet olsun!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

bahtiyarbaysan19 Ağustos 2017 15:19
Lokum şeker gibi düşünüyor olmalı.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?