tilkisini-vegan-besleyen-kadin-one-cikan

Sahiplendiği Tilkiyi Zorla Vegan Besleyerek Tartışma Yaratan Garip Kadın

Favorilerime
Ekle

Vegan beslenme tüm hayvansal gıdalardan arındırılmış bir beslenme türü, hatta bir yaşam biçimi bildiğiniz gibi. Aslında çok çok eski zamanlardan bu yana var olan bu beslenme türü günümüzde de oldukça popüler ve bilinen bir tür.

Ancak zaman zaman konuyla ilgili birçok tartışma çıkıyor, bir insanın hayvansal ürünler tüketip tüketmemesi gerektiğine dair uzun uzun konuşulup duruyor. Bunlara zaten hepimiz alışığız.

Fakat gelin görün ki bu kez karşımızda sahiplendiği bir hayvanı vegan besleyen bir kadın, bir vegan aktivist var.

Hal böyle olunca işler daha da karışmış ve ortaya polise dek dayanan çok ciddi bir tartışma çıkmış.

Buyurun, olayın tüm ayrıntılarını öğrenince sizin bu konudaki düşünceniz ne olacak bakalım? Yorumlarınızı merakla bekliyoruz.

Sonia Sae, İspanya'da yaşayan bir vegan aktivist, ünlü bir sosyal medya yüzü

Sonia Sae adlı bu genç kadın, İspanya'nın Barselona şehrinde yaşıyor. Ünlü bir YouTuber olan Sonia, kendi tanımıyla bir vegan aktivist. Buraya kadar her şey normal ancak Sonia'nın evinde beslediği çöl tilkisi ve onun özel durumu ortaya çıkınca işin rengi değişiyor.

Çünkü Sonia, evinde beslediği ve Jumanji adını verdiği çöl tilkisini vegan mamalarla beslediği açıklıyor. Peki bu, neden bu denli tartışma yaratan bir olay haline geliyor, hemen anlatalım.

Çöl tilkilerinin sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için et yemeleri neredeyse şart

Tilkiler genel olarak hepçil, yani hem et hem de ot yiyen hayvanlar olarak bilinseler de bu, aslında onları tanımlamak için yeterli değil. Söz konusu özellikle çöl tilkileri olduğunda onların "hepçil" olduğunu söylemek oldukça yetersiz kalıyor.

Zira doğal yaşam alanında yaşayan bir çöl tilkisinin beslenme düzeninde et ve diğer hayvansal gıdalar %90 gibi yüksek bir oranda bulunuyor. %10'luk kısmını oluşturan kök ya da meyve gibi bitkisel gıdalarsa onlarda sadece ek besin görevi görüyor.

Hemen yukarıda görmüş olduğunuz çöl tilkisi olabildiğince doğal bir ortamda yetişme imkanı bulmuş, sağlıklı bir çöl bitkisinin genel görüntüsü.

Gelelim şimdi de Sonia'nın evinde beslediği çöl tilkisine...

Sonia'nın çöl tilkisini "zorla" vegan beslemesi bir kadının sosyal medyada yaptığı paylaşımla dikkat çekiyor

Sosyal medya hesaplarında binlerce takipçisi bulunan Sonia Sae, Alice Natanya Moore adlı bir kadının Facebook hesabı üzerinden yaptığı paylaşım sonrası topa tutulmaya başlıyor. Alice, farkındalık yaratmak için Jumanj'nin fotoğraflarını paylaşıyor ve attığı mesajda şöyle diyor:

"Bu fotoğrafların hepsi Jumanji’nin, yani Sonia’nın vegan çöl tilkisinin. Jumanji şu an sadece vegan kedi mamasıyla besleniyor. Ne yazık ki tilkiler sentetik torin içeren şeyleri sindiremiyor. Bu kedi mamasının içinde de neredeyse sadece sentetik torin var. Oysa çöl tilkilerinin özellikle yüksek protein içeren hamamböceği, kurt, fare, sıçan, yumurta gibi doğada bulabilecekleri çiğ yiyeceklere ihtiyacı var."

Paylaşımına daha da yürek burkan detaylar vererek devam eden Alice'in açıklamaları birçok insandan destek görüyor

Sonia'nın çöl tilkisini ilk sahiplendiği zamanlarda solda yer alan fotoğraftaki gibi sağlıklı gözüktüğünü söyleyen Alice, konuşmasına Jumanji'nin diğer fotoğraflarında gözüken sağlıksız duruşundan da yola çıkarak şöyle devam ediyor:

"Geçtiğimiz günlerde Jumanji’nin kısmi olarak kör olduğu fark edildi. Kuşkusuz bu durum vegan kedi maması yemesinden doğan torin eksikliğinden kaynaklanıyor. Saçları dökülüyor (Sonia bunu alerjiye bağlıyor), zayıf gözüküyor ve Instagram’daki son videolarına baktığımızda çöl tilkisine oranla çok uyuşuk duruyor. Aynı zamanda kazacak bir yer bulamadığı için burnu bazı fotoğraflarda kızarmış. Muhtemelen çarşafları, halıları, zeminleri kazmaya çalıştığından…"

Sonia ise kendisine gelen tüm eleştirileri reddediyor ve olay polise dek uzanıyor

Alice, bu paylaşımı yapmadan önce Sonia Sae ile de iletişime geçmeye çalıştığını ancak olumlu bir sonuç alamadığını açıklıyor ve durumu şöyle özetliyor:

"Sonia, bu durum yüzünden ona ulaşan uzmanların Jumanji’nin yanlış beslendiği yönündeki uyarılarını dinlemeyi reddediyor. Üsteliku uzmanların arasında hayvan sığınakları, tilki kurtarıcıları ve egzotik hayvanlarla ilgilenen veterinerler bulunuyor. Polis şu an için araştırmasına devam ediyor ve umuyoruz ki durum, Jumanji’nin ihtiyacı olan ilgiyi görebileceği bir şekilde sonuçlanacak. Bu onu Sonia’dan uzaklaştırmak da olabilir, Sonia’nın onu düzgün bir diyetle beslemesi de olabilir. Bu polislerin ve uzmanların vereceği karara kalmış."

Tüm bu gelişmelerin üzerine Sonia da bir açıklama yapıyor ve ama yine tepki görmekten kurtulamıyor

Durumun neredeyse dünya çapında bilinir bir hal almasının ardından Sonia Sae de bir açıklama yapıyor ve Jumanji'yi vegan beslemesinin ardından yatan düşüncelerini şöyle dile getiriyor:

"Eğer vegan değilseniz, doğal olmayan diyetleri savunuyor ve her yemeği suistimal ediyorsunuz demektir. Eğer bitkilere dayalı bir diyet yapıyorsanız ama hayvanlarınızı daha sağlıklı yollar varken vegan olmayarak yetiştiriyorsanız siz özelleştiricisinizdir ve gereksiz olarak insan olmayan şeylerin öldürülmesini destekliyorsunuzdur. Piyasada bol bol vegan kedi ve köpek mamaları, bu mamaları pazarlayan Facebook grupları var. Bu gruplara katılarak bir çok kediyi ve köpeği vegan, mutlu ve sağlıklı yapabilirsiniz. Doğru olanı yapın ve ikiyüzlülük yapmayın."

Sonia'yı, yaptığının yanlış olduğuna ikna edemeyen hayvanseverler, konuyu hayvan hakları konusunda çalışan kurumlara taşıyor

boredpanda

boredpanda

Gelen cevabın ardından Sonia'nın Jumanji'yi zorla vegan beslemekten vazgeçmeyeceğini fark eden hayvanseverler, konuyu sadece polise değil aynı zamanda hayvan hakları konusunda çalışmalar yürüten kurumlara da iletiyorlar ve bir çözüm bulunması için ellerinden geleni yapacaklarını söylüyorlar.

Umuyoruz ki bir çözüm bulunur ve Jumanji en kısa sürede eski sağlığına yeniden kavuşur.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?