kadin-temizlik-elemani-isteyen-restoran-one-cikan

Temizlik İçin İşe Alacakları İnsanın Kadın Olmasını Şart Koşan Restoran

Favorilerime
Ekle

İş bulmak da iş hayatında olmak da zor, bir kere bunu baştan bir kabul etmeli.

Yıllar yılı bir türlü kırılamayan ön yargılar nedeniyle, ne yazık ki bazı meslekleri sadece erkeklerin yapabileceği, bazılarında ise sadece kadınların çalışabileceği düşünülüyor.

Hal böyle olunca, bu tür düşüncelere tepki vermeden duramayanlar da oluyor. İşte tam da böyle bir konuya bu kez, bir restoranın mutfağında denk geliyoruz.

İşe alım şartları bir hayli konuşulan ve astıkları ilan nedeniyle tüm dünyadan birçok insanın tepsini çeken bu restoranın uygulaması hakkında siz neler düşünüyorsunuz?

Buyurunuz, olayı ayrıntılarıyla anlatalım, ardından yorumlarda buluşalım.

Londra'da hizmet veren bir restoran "Yarı zamanlı eleman alınacaktır" ilanı asıyor ve olanlar oluyor

Londra'nın Croydon adlı semtinde hizmet veren, Akdeniz - Türk mutfağına özgü yemekler yapan bir restoranda, bulaşıkları yıkayacak ve genel temizlikle ilgilenecek bir çalışana ihtiyaç duyuluyor ve bunun üzerine basit bir iş ilanı hazırlanıp restoranın camına asılıyor.

Buraya kadar her şey oldukça normal gözükse de iş ilanında yazan "Yarı zamanlı eleman alınacaktır (Kadın)" ifadesi bir anda gündem oluyor.

Neden mutlaka işe alacakları insanın "kadın" olmasını istedikleriyle ilgili tepkiler artarken restoranın sahibinden de cevap gecikmiyor...

"Kadınlar temizlikte bariz bir biçimde erkeklerden daha iyi"

Mekanın sahibi ve yöneticisi, hem kendisinin hem de restoranın aldığı tepkiler üzerine açıklama yapıyor ve şöyle diyor:

"Özellikle kadın eleman almak istedik çünkü kadınlar temizlikte bariz bir biçimde erkeklerden daha iyiler."

Mekan sahibi açıklamasında, evlerinde annesinin temizlik işlerinde her zaman "en iyi" olduğunu ve kız arkadaşının da etrafı toplaması gerektiğini düşündüğünü ekliyor ve tam da bu nedenlerle kadın eleman almak istediğinin altını çiziyor.

Konuşmasını, "Ben dağınık biriyim ve tanıdığım birçok erkek de dağınık ve pis. Onları temiz ve düzenli tutanlar anneleri, eşleri, kız arkadaşları ya da halaları falan. Kadınların yapıları daha az dağınık, o yüzden bizde temizlik rolleri sadece kadınlar tarafından hallediliyor." diyerek sürdürüyor.

İngiltere'de, restoran sahibinin açtığı bu iş ilanı ayrımcılık kanununa aykırı

listofpubs

listofpubs

Kendisini bu şekilde savunan ve tüm dünyadan birçok insan tarafından "cinsiyetçi" olmakla suçlanan restoran sahibi, aslında bu ilanı nedeniyle İngiltere'de kanunlara da karşı gelmiş oluyor.

Zira ayrımcılık kapsamında değerlendirildiğinde İngiltere'de bu durum "İnsanlara din, cinsiyet, yaş gibi karakteristik özelliklerinden dolayı başkalarından daha kötü davranılmaması" gerektiğiyle ilgili kanuna tamamen ters bir örnek teşkil ediyor.

Restoranın sahibine bu konudan haberdar olup olmadığı sorulduğundaysa çalışanlarının içinde kadın ve erkek sayısının ortalamada eşit olduğunu, kendi iş alanında ve ticarette tecrübesi olduğu sürece işe alım yaptıklarını söylüyor ve ekliyor: "Daha önce restoranın temizlik işlerini erkekler yapıyordu, hijyen notumuz 5 üzerinden 3'tü. Bu görevi kadın elemanlara bıraktığımda restoranının notu yükselerek 5 üzerinden 5 oldu.”

Peki, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Kaynak: 1, 2


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Emrah Uçan8 Kasım 2017 12:59
iyimiş
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?